Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Ma nekdo tuseni, zda existuje nejaka aktualizovana databaze casovych a jinych omezeni a povoleni lezeni ve skalnich oblastech CR? Jak krome telefonatu spravci skal (lze najit napr.na strankach CHS) zjistit, zda se napriklad 30.4. smi lezt v Mor.Krasu na H
Mate nekdo zkusenost s ATC-XP?? (viz. http://www.bdel.com/gear/rock/atc_xp.php) Uz dlouho pouzivam klasicke BD ATC (viz. http://www.bdel.com/gear/rock/atc.php) a byl jsem naprosto spokojen az do tohoto vikendu, kdy jsem ho vinou vlastni nesikovnosti zahod
Před časem jsem na tomto serveru sliboval, že koho potkám na písku, že se chová jak prase (vojíždí kruhy a slaňáky na rybu, máguje...), nakopu ho do zadnice. Po návštěvě Tisé tento víkend beru svá slova zpět. Proti takové přesile nemam šanci. Rezignuju na
S kamarády chci jet o víkendu vlakem do Dolníh Žlebu a potřeboval bych se od tamtud dostat z levého břehu-Dolní Žleb na pravy břeh-Labská stráň. Nevíte jak tam o víkendu ten přívoz jezdí (odkdy,dokdy, jak často,za kolik, atd )
Cic lezci, nevite kdy budou davat v TV ten zaznam z boulder contestu a hlavne na kterym programu. Slysel jsem, ze pry neco pripravuje ceska televize - CT1. Dik.
Na počátku byl Kurt Albert, který v 70. letech začal kreslit červené body na nástup starých hákovaček, které se mu povedlo vylézt bez chytání skob a bez zatížení jistícího řetězce, to jako bez pádu. A že to nebyly jen nějaké puntíky, dodnes jsou v Juře patrné a mají průměr okolo 10 cm. Z toho vyplývá pojmenování Rot punkt = RP. RP znamená vylézt celou cestu nebo lanovou délku bez pádu a to buď k danému konci cesty - řetěz, slaňák, anebo popř. mezi přirozenými odpočinkovými místy, tzv. no hand resty. Byly i spory, co to takový no hand rest znamená, protože se našli i tací, co po pádu zaklínili nohu v sousední spáře, pustili se rukama, prohlásili nohand a lezli dál. Jako nohand pro styly se bere takové místo, kde se dá pohodlně odvázat a stáhnout lano z jištění nad sebou. Při RP si lezec zakládá sám jištění, což v případě jištění vklíněnci a smyčkami znamená velmi veselou záležitost:)Po každém pádu se začíná ze země nebo no handu a lezec by měl z cestu odstranit založené jištění. PP: Je-li jištění už založeno (nacvakáno) a cestu lezec přeleze bez pádu, jedná se o styl PP. Po každém pádu lezec stáhne lano z jištění nad sebou, jištění nechává v cestě. V dnešních moderních cestách visí expresky nastálo a někteří lezci nerozlišují mezi RP a PP. On sight: Podaří-li se lezcovi dát cestu RP, nebo PP na 1. pokus bez pádu, aniž by měl o cestě nějaké informace (nikdo mu neradí, nikoho neviděl), jedná se o styl OS. Flash (občas používaná zkratka OSF) znamená, že lezec dá cestu na první pokus ve stylu PP nebo RP a má o cestě nějaké informace - někdo mu to vyradí, viděl někoho na videu či před chvílí nějakého lezce. Poctivci by si ještě měli psát Flash a Flash-PP, OS a OS-PP. Skutečné OS prý při používání magnézia neexistuje. Není to zas tak úplně pravda, protože bývá obílené i to, co nebere, či nějaký vtipálek obílý špatný směr. RK znamená, že se lezec ihned po pádu nechá spustit na zem (nebo no hand rest) a lano zanechá v dosaženém jistícím bodě. Další pokus začíná ze země, či nohandu a část cesty tak vlastně leze jištěn shora, nad dosaženým bodem odspoda. Doleze-li takto celou cestu bez pádu, je to styl RK. Při vylezení celé cesty bez pádu s horním jištěním se používají zkratky RC nebo TR (Top Rope), tento styl má minimální sportovní hodnotu. Dle kvality se styly řadí takto: 1. OS 2. Flash 3. RP 4. PP 5. RK 6. TR Pak ještě existuje styl zvaný frankenjurský: přijde bouzek s teleskopickou tyčí a procvakne 1. až 3. nýt, zbytek cesty tvrdě odsedí a nacvaká presa, lano stáhne tak, aby zůstalo v 1. až 3. nýtu, po 1. až 57. ostrém pokusu cestu přeleze a zapíše si ji jako RP:)) Kotli zdar!
Zdárek, konečně je mnohým jasno. Jenom by mě zajímalo, zda je rozdíl mezi TR a RC. Mám dojem, že RC je lezeno čistě bez odsednutí s horním a TR je s odsednutím do lana. Pokud se však mýlím, tak bych byl rád kdyby mě někdo z tohoto omylu vyved. Ptám se proto, že občas musím jít lízt sám a lezu s tibločkem. Potom, jak se tedy hodnotí tento výstup čistě a jak s odsednutím? Díkes moc.
Pak jsou ještě klasifikace, které se snaží zachytit morálovou stránku lözöní. V zahraničí mají různá Éčka - třeba to od mixera Jaspera (E6=rozrachtaná skála, žádný jištění, v případě grounderu penál) - viz letzte Montana. Již dříve ve stejném časopise přišel někdo s českou verzí této škály. Pracovně jí říkám Espézetka. Má totiž dva stupně - SP a ZK. SP znamená stažená prdel (patrně strachy) a ZK je zelenej ksicht (asi taky strachy). Papouš P.S. Kdo se bojí, sere v síni, kdo se nebojí, zabije se.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.