Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Ahoj. chtěl bych se zeptat jak to vidíte vy (zkušení horalé)??? Stačí mi na několika dění pochody po alpském ledovci sluneční brýle kategorie 3.? cena v krámu cca 500kč. Díky za doufám že smysluplné odpovědi
Ahoj. Nevíte někdo kam se poděl Tomáš Mrázek? Leze ještě vůbec? A pokud ne, proč? Když jsem před devíti lety začínala lízt, potkávala jsem ho ještě v Brně, byl pro mě velký vzor...
Zdravím, jelikož nevlastním přepoušťák a taky mám trošku strach, tak bych si nechal naplnit několik půlkilových kartuší. Samozřejmě zaplatím plyn, práci i případné poštovné. Byl by někdo ochoten? Myslím, že i tak je to pro mě výhodnější,než za dvě k
Ahoj lidicky,prosim o radu.Uz asi mesic a pul mam natazenou nebo preskocenou šlachu na prostrednicku a nelepsi se to. :-( Nevite nebo neznate nejakeho dobreho lekare na tuhle problematiku na morave,nejlepe OL? Diky za rady.
Ahoj,
jedu do Anglie a rád bych si nakoupil hadry. Hlavně Gore bundu. Nebude moc času.
Je v Liverpoolu nebo Manchesteru nějaký dobrý obchod na vybavení na hory? Snadno dostupný asi nebudu mít auto.
Ahoj. chtěl bych se zeptat jak to vidíte vy (zkušení horalé)??? Stačí mi na několika dění pochody po alpském ledovci sluneční brýle kategorie 3.? cena v krámu cca 500kč. Díky za doufám že smysluplné odpovědi
Stačí, hlavně do nich nesmí svítit z boku nebo kolem nosu. Samozřejmě speciály od Julba/Cebe/Bloc atd. jsou lepší, pokud nejde o jeden výlet ale bude to častěji tak neni co řešit.
Já používám brýle podobné kategorie. Musí sedět na nose a nemít velké mezery z boku a zespod. A snaž se raději sehnat kategorii 4. Chce to obejít více obchodů, ale dají se najít i za cenu kolem 600,-.
Používám za kilo od čongů. Hlavně aby nesvítilo z boku, to je fakt. Ale když se prohrabeš stojanem, tak takovej kousek najdeš, kůže či plasty na stranách (julbo) imho netřeba. Vychytávka - ze stříbrný tesapásky jde ubastlit obstojnej dekl na rypák - dobrý jak proti větru tak především proti sluníčku. Hlavní nevýhodu vidím v tom, že jednak vidíš méně ostře než s kvalitními, neřkuli polarizačními skly (jenže když poškrábeš kvalitní skla za pár litrů tak jsi v řiti a vidíš taky prd, kdyžto čongy koupíš nový), a jednak - a to hlavně - tyhlety brejle nebudou mít žádnej speciální UV filtr, jenže většinu UV ti stejně pohltí plast sám o sobě.
Že by odolnost? Záruka? Reference? Design samozřejmě tvoří podstatnou část ceny. Je rozdíl platit designerský tým (strašné slovo) nebo kopčit už vymyšlené a úspěšně prodejné.
Nevím jak u brýlí ale to co tu píšeš už u jiného značkového zboží dávno neplatí. Záruka problematická, kvalita srovnatelná s neznačkovým ekvivalentem. Nejlíp patrné je to u elektroniky a u oblečení..
I kdyz uznavam, ze jednou jsem mel nejake z pracovnich odevu za stovku. Moc tmave nebyly (byly spis na kolo) a kdovijak super to nebylo. Ne ze bych mel na slunicku na ledovci problem s ocima, ale boli hlava. Ale na to zase pomaha hodne pit.
Pak jsem nekolik let nosil nejaky, co jsem nekde nasel. A ted mam nejake asi za pet stovek a bez problemu.
Omyl, plast sám o sobě jako UV filtr nepůsobí. To platí pro sklo, které je téměř 100% filtrem (nepamatuju si přesně hodnotu).
Takže důvod nepoužití "neznačkových" brýlí v horském prostředí spočívá v možnosti výrazně vyššího zatížení očí právě kvůli případné absenci filtru.
Jo, ale to aditivum do plastu které působí jako UV filtr je tak laciné, že se nevyplatí ho tam nepřidat. Takže i ty nejlacinější brýle od čongů UV filtr mají.
Horší je to s IR filtrem: i IR záření o určité frekvenci je pro zrak škodlivé. Ale brýle s IR filtrem najdeme málokdy i u renomovaných prodejců.
Já vážně neznám důvod, proč kupovat značkové brýle. Když si je koupím např. v pracovních potřebách, zjistím často, že se dělali ve stejné fabrice jako ty superznačkové ze speciálky...
Presne tak, tmave bryle bez filtru nici na snehu oci jeste vice, nez bryle zadne, neb bez bryli clovek mhouri oci a tudiz na sitnici nedopada tolik svetla.
Moje osobni zkusenost je takova, ze v zime (tak do zacatku brezna) staci na skialpy bryle s filtrem 3, ale jakmile zacne na jare poradne svitit slunicko a clovek se pohybuje ve vetsi vysce, zacnou me i po jednom dnu s temito brylemi palit oci, takze musim sahnout po ledovcovych s filtrem 4.
Pokud nejedes na ledovec jednou za zivot, tak se investice do kvalitnich bryli s filtrem 4 vyplati, kdyz se o ne budes dobre starat, tak Ti vydrzi leta. Navic u modernich bryli dnes neni problem objednat nahradni skla, kdyz ta puvodni poskrabes.
Moje zkušenost: ztracené brýle = velkej problém, zánět spojivek; čongy = žádnej akutní problém. Otázka samozřejmě je, zda jsou čongy skutečně bez UV filtru a taky zda si nezakládám na nějakej chronickej problém. Myslím že ne a vycházím z toho, že při difuzi zažívám bez brejlí hrozně nepříjemnej pocit a musím mhouřit oči, přestože množství světla ve viditelný části spektra je nízký. Díky čemuž se roztáhnou zornice a smaží do nich UV, který řídkým mrakem v pohodě projde, aspoň tak si to vysvětluju. Kdežto s čongama na rypáku je to i na vostrým slunci OK, tedy stejně OK jako se značkovými brýlemi kat. 3.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.