Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Kdysi jsem viděl jak bořík slaňoval z baráku nebo přehrady v horizontální poloze obličejem dolů. Nemůžu nikde zjistit jaký "bazmek" používal, jak byl navázaný a jak se to tedy má dělat bezpečně?
P.S. Nechci na to přijít metodou "poku
Nazdar, zajímá mě jak to je s lezením na Sokolí veži na Sulově. Ve výjimce není napsaný zákaz, ale ani není v seznamu povolených. Jak se dívám tady na lezci na data přelezů, tak vidím že se zde leze, ale může se?
Ahoj o vikendu jsem na 99.9% zapomel lezecky znacky BUFO - Weapon v TISE u Hrebenovych vezich pod masivem jmenem CLENITA (ve starem pruvodci cislo 145) pokud jste je nekdo nasel nebo treba najdete a budete ochotni je vratit tak se na odmene urcite dohodne
Ahoj,máte někdo zkušenosti se zachycením pádu s reversem potažmo reversinem? Už při slaňování (stejné uspořádání jako při jištění) ve visu (převisem) na 1/2 laně musíte vyvinout dost značnou sílu, abyste neprosvištěli dolů. Připadá mi, že brzdná síl
Vítám všechny horaly! Mám jen jedinou otázku, chystám se do Švýcarska s dosti skušenýma lidma, ale sobě moc nevěřím. Jsem spíše horská turistka, snesu hodně, unesu hodně, nemotorná nejsem,něco mám za sebou,strach nemám, ale že bych nějak lezla, to ne... M
Ahoj, Bou mám jsem spokojenej,stan se velmi lehko staví v jednom a to celý najednou včetně tropika, vysoký vodní sloupec a na rozdíl od jiných je ve tvaru obdélníku takže se hodí i pro delsí postavy..nevýhoda toho je že je opravdu jen pro dva proto ho asi
FERRATY:
Lehké (A)
Dobře zajištěné, spíše turistické cesty, byť často ve strmém či exponovaném terénu. Jištění je jen pro pocit jistoty, není nutné pro postup.
Mírně obtížné (B)
Strmější terén. Jištění slouží přímo k postupu. Bez jištění by se jednalo o horolezecký terén I. až II. stupně dle UIAA.
Těžké (C)
Strmý terén. Většina cesty vybavena jištěním. Je nutná určitá síla v pažích. Bez jištění by se jednalo o horolezecký terén II. až III. stupně dle UIAA.
Velmi těžké (D)
Velmi strmý terén. Místy svislé (kolmé) partie. Často velmi exponované, nutná síla a značné zkušenosti. Bez jištění by se jednalo o horolezecký terén III. až IV. stupně dle UIAA.
Extrémně těžké (E)
Velmi strmý terén. Často svislé (kolmé) partie, extrémně exponované. Nutná síla, velká praxe, znalost horolezeckých technik. Bez jištění by se jednalo o horolezecký terén V. až VI. stupně dle UIAA.
Lomené hodnocení (A/B) znamená obtížnost na hranici 2 stupňů
HOROLEZECTVÍ
Klasifikační stupnice UIAA:
I. lehké: nejjednodušší forma skalního lezení, ne však lehký chodecký terén. K zabezpečení rovnováhy je zapotřebí rukou.
II. mírně těžké: začátek lezení, při kterém je vyžadována technika tří pevných bodů.
III. středně těžké: na exponovaných místech se doporučuje mezijištění. Trénovaní a zkušení lezci mohou překonávat úseky tohoto stupně ještě bez použití lana.
IV. těžké: na tomto stupni začíná opravdové lezení. Dostatečné lezecké zkušenosti jsou nezbytné. Další lezecké úseky většinou vyžadují vícejištění. Jištění lanem je už obvyklé i u zkušených a trénovaných lezců.
V. velmi těžké: zvyšuje se počet mezijištění, lezení klade zvýšené nároky na fyzickou kondici, techniku a zkušenosti.
VI. neobyčejně těžké: lezení vyžaduje nadprůměrné schopnosti a výbornou trénovanost. Velká exposice se často spojuje s malými možnostmi zajištění.
VII. mimořádně těžké: lze zvládnout jen se zvýšenou trénovaností a s pomocí speciální výstroje. I výborní lezci potřebují speciální přípravu pro určitý druh skály, aby úseky tohoto stupně přelezli spolehlivě bez pádu. Vybroušená technika jištění je nezbytná.
VIII-IX. stupňování předchozích obtíží; velmi vysoké nároky na speciální přípravu i na výstroj, výstupy a úseky krajních stupňů lze často zvládnout až po předchozích nácvicích a získání pohybových návyků. Vyhrazeno pro vrcholové lezce.
X-XI. současná hranice lezeckých možností ve volném lezení; předchozí nacvičování je nezbytné, ani nejlepší špičkoví lezci nejsou schopni úseky tohoto stupně opakovat často, k překonání jsou nezbytné ideální podmínky (vnější i psychické) i naprosté soustředění na výkon. Zatím se tento stupeň překonává jen s horním jištěním nebo s předem osazenými jistícími body.
Odpověď vyčerpávající.
Zbývá zodpovědět, co je UIAA, tedy: Union Internationale des Asociations d´Alpinisme - mezinárodní unie horolezeckých svazů se sídlem ve Švýcarsku, vydává např. normy pro horolezecký materiál (ten, v případě, že splňuje podmínky normy, výrobci označují zkratkou UIAA,) apod. Klasifikace obtížnosti výstupů podle UIAA je jednou z nejrozšířenějších, každopádně se v každé oblasti (a hlavně průvodci), kde se užívá jiná klasifikace (např. u nás saská na pískovcích, francouzská atd.) dá sehnat tzv. srovnávací tabulka vztažená právě ke klasifikaci UIAA.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.