LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kudy mám lézt?? Nahoru!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
ČP a MČR U14 (12.09)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ZRUŠENO SP Ljubljana (SLO) (25.09)

Žebříček
Cesty:
16.Lautner 11010
17.Churavý 10990
18.Nespoutaný 10975
Bouldry:
16.Chejn 10025
17.Barchánek 10006
18.Chytil 9975
Hory:
23.Bernard 2363
24.Michovský 2338
25.Mareček 2332

Výsledky
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)
SP Briançon (FRA) (21.08)
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)

Deníčky
5019 lezců
856872 cest
Nové přelezy:
Aria Dla A Xc/XIa
Krkavčí Ma 9+/10-
Němá Barik 9+/10-
Mistrův Mi 8+/9-
Ahoj XIa
Rosný Bod Xb
Cesta Pro 9+/10-
Nuda V Lab XIa
Paranormál Xb
Kousání Xc

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Förrenbachtal

Frankenjura 6.díl

Zatím jsme bloudili spíše v severní části Frankenjury, a proto tentokrát zamíříme na jih. Pozor, neplést s Jižní Frankenjurou. Ony ty Frankenjury jsou vlastně dvě, Severní a Jižní. Pro Severní Frankenjuru se jaksi náhodou vžilo pojmenování Frankenjura.

Nevím, jak to vzniklo, ale prostě i Němci to tak mají rozdělené na lezeckých serverech i v průvodcích. A z toho plynou 2 sliby. První, že se zeměpisně dovzdělám, a druhý, že v roce 2007 se podíváme i do té Jižní Frankenjury.
Tentokrát ale jedeme na jih Severní Frankenjury. První změna je cesta. Od 6. října je otevřená dálnice až ke křižovatce Öberpfalzer Wald (ano, tak se jmenuje německá strana pohoří, které Češi nazývají Český les) a kompletní obchvat Plzně. Nevím, jestli si oba státy chtěli připomenout 61. výročí zahájení Karpatsko-Dukelské operace, ale cestu do Jury to výrazně zrychlilo, zvláště pro Prahy (Prah, Prahové je spisovné pojmenování obyvatel Prahy, kteří bývají nespisovně označováni za pražáky anebo cajzli). Z autobahnkreuzu můžete jet na Weiden a tradičně na Pottenstein, pokud jste tak už neučinili u Vohenstrausu, anebo na Sulzbach Rosenberg do jižních oblastí. Cestou na Sulzbach spatříte u Hirschau proslulé Monte Kaolino, kde nad fabrikou ne nepodobné cementárně v Králově Dvoře u Berouna se tyčí obrovská halda čehosi bílého, asi jako u Třemošné či Kaznějova, tvaru krásného, asi jako halda u Zbůchu, než ji začali rekultivovat. Ale Němci si svých výtvorů váží více, proto je na 150 m vysoké hoře z 32 miliónů tun bílého písku několik vysílačů, vyhlídková plošina, 220 m dlouhá sjezdovka a vlek. Pořádají zde i Mistrovství světa v sandboardingu. Pod horou je celoroční kemp a velký sportovní areál se sportovišti všeho druhu. Okolo kopce jsou okruhy pro cyklisty i pěší, a světe div se, je-li sníh, i pro běžkaře. Podle „hory“se jmenuje i místní Ski Club Monte Kaolino. Pak že povrchová těžba neprospívá...
Dále už jen Sulzbach Rosenbergem na Hersbruck. A zde začíná malé orientační terénní cvičení plné nečekaných zážitků a panoramat.

Hohler Fels***

Příjezd dle průvodce, nádherná krajina. Od auta po turistické značce až k jeskynním v Hohler Felsu, příjemná procházka lesem, pro některé lezce zvyklé jistit z auta příliš dlouhá. Samotný vstup do sektoru je jedním z nejromantičtějších v Juře. Nezkazí to ani řvoucí děti a turisté dělající v jeskyni oheň. Oni se ti Němci nějak mění, už jsme viděli i odpadky na parkovištích a v příkopu měli i kopřivy!


Hohler Fels respektive vstup ke skalám

 Hohler Fels tvoří podkovu, v jejímž středu je samostatná věž Gmabrocken. Vlevo jsou 3 dlouhé nádherné stěnové sedmy, v oblouku kratší převislé cesty od 7- po 9, vpravo opět delší cesty za 6, 8, 8+. Pozor na spodní lámavý pás levé části a jižní stěny Gmabrockenu, do cest se nastupuje z boku, což klade větší nároky na bezpečnost. Hohler Fels a okolní skály jsou vhodné pro lezení za chladných slunečných dnů. Většina cest je orientována k jihu, pod nimi je ve strmém svahu suťový listnatý les z přirozenou skladbou dřevin, díky tomu tu v zimě hřeje slunce i na nástupech.  Ze skály je skvělý výhled do údolí na obec Förrenbach a blízké Bagger See, další už dle názvu poetické místo s autokempem a různým sportovním vyžití, včetně Rundweg a Yacht Clubu...

Doporučené cesty:
Frauen über 30 7 cesta v nejlepších letech!!!
Südwand 7+ pěkné stěnové lezení okořeněné výlezem
Barrakuda 8 oblíbená osma plzeňských lezkyň, vrána k vráně sedá...
Hermann Buhl Gedenkweg 9 atletika po dobrých chytech, vykulení z nakulení na hranu a po ní dlouze krajinářsky vzhůru


Happurger Wand - Honzáč v cestě Nachtgeselle, 7

 


Gmabrocken***

Věž v podkově Hohler Felsu, zajímavá je zejména její údolní jižní stěna, kde se traversem z průchodu nastupuje do několika zajímavých cest od 8 po 9-. Historicky nejstarší je ale cesta z náhorky, kterou první prostoupil F. Stremel v r. 1910. Další historickou perličkou je traverzová cesta Halskrause z r. 1932.


Doporučené cesty:
Bergseite 5- ideální pro dobytí vrcholu v normální obuvi či naboso s lanem okolo pasu a s pocitem lezce o století dříve
Westkante 7-
Feuer in Bauch 8+ super cesta, technicky náročné lezení po dárkách a lištách, kdy dochází a najednou je tu dynamo
Tarzan 9- velmi působivý výlez z převisuHohler Fels – Michi nastupuje do cesty  Barrakuda, 8

 Happurger Wand***

Stěna vlevo od Hohler Felsu. Cesty dobré, průměrné i pochybné, místy ne vždy pevné. Je tu pár delších šestek pro požitkáře, nějaká ta osma, ba i sedma.

Doporučené cesty:
Happurger Kamin 4 nad cestou O. Bühlera z r. 1934 se může dnes leckdo pousmát, ale po nástupu také leckoho smích přejde, bez vlastního jištění tuplem
Goude Hauch 6+ až na nástup dobře jištěná cesta po dobrých chytech
Nachtgeselle 7 výlez z převisu zaujme
Rock am See 8- pěkná mírně převislá cesta po dírkách a na konci je nad nohandem vychutnávací převis po madlech

Kanzelfels***
Díky barvě a čistotě skály doslova perla Förrenbachtalu. Mírně převislá stěna leží  nedaleko  Förrenbachu. Místní vápenec vytváří zajímavé krystalické struktury na chytech, které občas bolestivě píchají.

Doporučené cesty:
Herbstkind 6+ vzdušná převislá cesta po dobrých chytech
Grössenwahn 8 pěkná vytrvalostní cesta
Warzenschwein 9- dole trikový boulder po malých chytech, nahoře už lehčí


Mapa okolí

 Kirchthalwände***

Znáte, ještě byste zkusili tuhle cestu, i támhletu, ale určitá stvoření, hlavně ta zvaná chobotnice, klapou zobáky:“Nepřejedem?“ Usekat chapadla, ale co dělat. Dnes je splněno, alespoň bude nějaký průzkum. Kirchthal jsme našli hned, aut strašně, snad nejsou všichni na té skále. Naštěstí ne, samej turist vzdychající na meine heimat. Na Kaolino s vámi!  Kirchthalwände se skládá ze 2 sektorů. Oba jsou otočeny k jihu a svítí sem. V levém je poměrně dost pěkných cest okolo 7. stupně, v pravém zaujmou zejména kolmé Mühlengeist 9+/10- a Erogene Zone 9. Skála spíše na odpoledne, kdy už nevíte coby.

Doporučené cesty:
Black + White 7 na pohled lehčí, potrápí
Sonnenturm 7+/8- pěkná cesta s jedním velmi smažícím flekem


Hohler Fels – Michi dolézá cestu  Barrakuda, 8

 Westkante, 7- na Gmabrocken, leze Honzáč

 Warzenschwein, 9- leze Jana, stěna Kanzelfels

 
Ammerthaler Wand (Rote Wand)***

Jeden malý tip úplně mimo Förrenbachtal, ale ne zas tak daleko. Při jízdě z Čech odbočte za  Hirschau na Amberg. Pak teorií spirály naleznete vesničku Ammerthal. Teorie spirály vznikla při hledání Hohler Felsu. Prostě nasadíte oblouk, podmínka je, že musí být ve směru hodinových ručiček, budhisté vám to vysvětlí. Pak rotujete po náhodně objevených obcí a neustále zmenšujete poloměr, až šťastně objevíte cíl. Anebo zkrátka zabloudíte a projedete Amberg až k dálnici A6 ke sjezdu Amberg-West. A zde už modří vědí, že z Autobahnkreuz Öberpfalzer Wald je lepší jet po dálnici na Norimberk a sjet z A6 na Amberg-West. Odsud přes obce Ursensollen, Weiherzant, proč jsme zase podjeli dálnici?, Viehberg, panebože, zase spirála, ne, Ammerthal. Zde doleva a u fotbalového hřiště zaparkujete. Procházka krásným údolím, 2 varianty  přístupu, odbočit  doprava dříve dle Schwertnera, hodný včelař, úly, hodné včeličky, anebo odbočit raději dále dle Thuma? Tentokrát 0:1 pro Thuma.

Ammerthal Wand je příjemná stěna na jednodenní návštěvu, od položené trojky po převislou 9+.  Ideál pro účastníky zájezdu z různou výkonností. Po deštích může být skála lehce proteklá. Les je sice řídký, ale moc sem nesvítí. Většinu cest vytvořili bratři Haubnerovi v letech 2001-2. Vše je dobře jištěno borháky. Někde jsou cesty moc natěsno, ale většinou jde o velmi pěkné lezení.


Ammerthaler Wand (Rote Wand)

 


Doporučené cesty:
Keine Ahnung 7- poměrně jedovatá „rozlézačka“
Senkrechtstarter 7+ pěkné stěnové lezení
Desperados 8- silový převis
Under taker 9- zajímavý nástup, pak děrovačka, někde i za 8+/9-
Endspiel 9 parádní cesta s 2 klíčy, někde i 9-/9

Už se těšíte na jaro? Bloudíte rádi? Už máte mapu? A buzolu? Frajeři prý neuznávají GPS...

Bída   [úpravy] 07:00 06.01.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pochvala22:44:54 06.01.2007
Nejsem vůbec veliký přítel "vápna". Klidně se přiznám, že se raději bojím v nějaké spáře na písečku. Ale píšeš to tak pěkně, že bude stačit jediný další článek o "té" Juře a půjdu se podívat do atlasu kam to všichni, bydlící na jih od Prahy, jezdíte:)
motákodpovědět 
 Re: Pochvala23:58:07 06.01.2007
Né jen všichni na jih od Prahy :-) Díky za další super článek.
Hanesodpovědět 

 dodatek...aneb vzpomínka na léto14:38:03 07.01.2007
Na mapě jsem viděl Hammertalw.- stará oblast s cestama od Thuma :
Feiste Faxen 9+ po šupinkách, kousavých  dírkách. Od pohledu nelezitelné
projekt, nové 10- kdo udělá kroky - vyhraje
do devítek s vykřičníkama jsme se moc nehrnuli
Affentanz 8+ hvězdičku si asi zasloužila vzhledem k sousedním cestám.
  Superoblast na dolezení, doporučil bych při první návštěvě jury :((( To je pouze osobní názor....
alaodpovědět 
 Re: dodatek...aneb vzpomínka na léto16:04:56 07.01.2007
Taky jsme měli a máme respekt z této stěny, ale věřím, že kdo má dobrou techniku po malých stupech, ten si dobře zaleze a možná mu ani nebude připadat, že je to blbě odjištěný. Cesta Mal Zart Dann Hammerhart je super. Doporučuji.
JirkaSodpovědět 

 Cajzli16:45:54 08.01.2007
Někdy se také uvádí Pražané, ale to je asi zastaralé :-).
Ondraodpovědět 
 Re: Cajzli04:00:18 09.01.2007
Já bych zůstal u Praháků :)
odpovědět 
 Re: Cajzli16:31:01 11.01.2007
A Prahané? To by mohlo signalizovat jejich moravský původ.
P.odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Sacktreffer, 10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (146653)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Koutová IV Tisá - Bürschlické Stěny
Vnitřní Cesta VI Tisá - Bürschlické Stěny
Západní Kout IV Tisá - Bürschlické Stěny
Smashing Pumpkins 7a+ Kalymnos
Les Beaux Lots De José 6a Verdon
Nově komentované:
Zlá Cesta VII Suché Skály
Love Me Tender 9+/10- Thalhofergrat
Gato Lerdo 7b+ Siurana
Airline L1 7b+ Santa Linya
Falešný Ráj 9 Roviště

 Nově v diskusi:
Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | kurim | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček |

 Nové komentáře:
Re: Výstava | Výstava | Re: Nějak cimprlich, | Re: a bezpečí vám vnutíme pod hrozbou zastřelením | Re: kdo to vymyslel | židle | Re: BH X KRUH | Re: Bh | Re: nechápu | Re: BH X KRUH |

 Kde to vře:
Při sólování v horolezeckém terénu v Tatrách se zabil Polák (99)
Zápis ze schůze OVK Broumovsko (35)
Dva horolezci zahynuli v Tatrách (27)
Mistrovství ČR v boulderingu ve Slaném (19)
Video: lezec Adam Ondra vs. cyklista Daniel Oss (17)
Video: začátečnická vícedélka na Maltě (17)
Laco Kulanga (16)
Alex Megos dává Underground 9a na flash (13)
Adam Ondra #84 (11)
Mára Holeček a Zdeněk Hák převzali Zlatý cepín za Chamlang (9)

 Nově v inzerci:
Lezečky Rock pillars steam | Bunda Tilak | Doxycyklin | dětské lezečky | Lezečky Ocún Ozone plus EUR 45, UK 10 | Pohory Fitwell Yuma 42 | Ocún strike QC 45 (UK 10) nepoužité | Mammut Nordwand | UFO vklíněnec Prachov | Patek Hudy Usti |

 Anketa:
Jak jste trávili/ trávíte letošní lezecké léto?
 Vynechávám sezónu 
 408 
 Převážně trénuji 
 285 
 Lezu jen v domácích oblastech 
 295 
 Lezu i cizině jezdím autem 
 264 
 Jezdím lítám všude 
 178 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.