LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezení je nebezpečný sport!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem
Vychází autorizovaná biografie: Adam Ondra - Lezec tělem i duší

Závody
Sambar Kids Cup (14.12)
Maskův Memoriál (14.12)
NahořeBez Boulder Cup (25.12)

Žebříček
Cesty:
16.Churavý 10824
17.Šindel 10703
18.Fajkoš 10675
Bouldry:
16.Novák 9928
17.Zíma 9800
18.Pilka 9750
Hory:
6.Šuraba 6170
7.Hlaváč 6070
8.Podškubka 5208

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4763 lezců
788563 cest
Nové přelezy:
El Bufa 7c+/8a
Pipistrell 8A+
Rebel With 7c
S Trny VKů 8B+
Prsty V Oh 8B+
Mandragora 8A+
Paranichit 7a+
La Chevre 8a
Autopsia 7b+
Patata Neg 8a

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Frankenjura - Informační zdroje

Frankenjura 2. díl

Většina lezců tuší, že ta bájná Jura je někde v Bavorsku za Rozvadovem. Kde tedy sehnat průvodce a jakého koupit? A je něco na internetu?

Tak na tyto otázky zde snad naleznete odpověď.

Knižní průvodce

Začneme trochu neobvykle, kde ho vůbec koupit? No, v lezeckých shopech, co mají v průvodci reklamu, aha, sakra... Pokud se nechcete zdržovat blouděním Bayreuthem nebo Norimberkem, zbývá vám lezecký obchod v centru Pottensteinu, odkud je do skal nejblíže. Nabídka není zas tak široká. Krom historického průvodce, který vypadá jako výtisk vydavatelství Olympia z 80. let, jsou 2 možnosti. Dlouholetá řada nových vydání od Bernharda Thuma a poměrně novější dvoudílný průvodce od vydavatelství Panico, jehož autorem je Sebastien Schwertner.


Topoführer Nordlicher Frankenjura

Autor: Bernhard Thum

Odkaz: www.bernhardthum.de


Poslední již 7. vydání je z roku 2003. Oproti 6. vydání je v něm o téměř 200 skal více.  Nedávno se mi dostalo do ruky vydání z počátku 90. let, bylo tak třetinové tloušťky a i u známých stěn chybělo mnoho cest. V tu chvíli mi došlo, co za těch 15 let místní lezci stihli všechno objevit, odjistit a vylézt. A také, jakou mravenčí práci odvedl Bernhard Thum ve svých průvodcích.
Na začátku se dočtete něco o historii, etice, ochraně přírody, možnostech ubytování, kontaktech na záchrannou službu apod.. Novinkou je éčkové hodnocení hůře jištěných cest. Stručně: e1 - možnost dlouhého pádu vzduchem bez rizika zranění se o skálu, e2 - hrozí dlouhý pád v kolmém až položeném terénu, e3 - hrozí dlouhý pád na zem nebo na polici. Průvodce je uspořádán dle jednotlivých významných údolí a postupuje od jihu k severu. V nákresech skal jsou vyznačeny i jednotlivé zóny dle ochrany přírody: Zone 1 - zákaz lezení, Zone 2 - lezení je povoleno, zákaz lezení na vrcholy a zákaz dělání nových cest, Zone 3 - bez omezení. Případná časová omezení jsou v popisu u jednotlivých skal. U každé oblasti je přístupová mapka a u většiny krátký popis. Další symboly informují o tom, je-li stěna ve stínu či na slunci, chráněná před deštěm a jestli si tam budete děti přivazovat ke stromům nebo je vypustíte do lesa. Klasické a pěkné cesty jsou označeny jedním až třemi půlitry. Symbol trpaslíka je doslovně napsán jako smrt trpaslíka, to jako že lezci menšího vzrůstu mají prostě smůlu. Zvracející trpaslík upozorňuje na největší hnusy, které vznikly unikátní shodou náhod a omylů. V průvodci je též spousta pěkných fotek, což oceníte za častých jurských dešťů (jsem asi dešťofobik, ale mě fakt přijde, že tam furt chčije).

Výhody: jeden svazek, „nižší“ pořizovací cena 35,- Eu
Nevýhody: menší přehlednost nákresů a map, více rozhozená klasifikace
Topo předcházejícího vydání,  podle kterého se také neztratíte lze koupit výrazně levněji. Viz nabídka na bernhardthum.de


Poslední a předcházející dílKletterführer Frankenjura

Autor: Sebastien Schwertner

Odkaz: www.panico.de


Vydavatelství Panico vydalo již 2 vydání tohoto průvodce a pro letošní rok se chystá vydání nové se všemi novými oblastmi a cestami. Nevím, jaká bude cena, ale oba svazky vyšly na 39,60 EU. Dvousvazkový průvodce je rozdělen na Band 1 (jih) a Band 2 (sever). Dělící linie je přibližně údolí Trubachu, které je celé Band 1. Na začátku jsou tradičně obecné informace. Uspořádání průvodce je velmi přehledné. Vše vychází z mapy, která je na konci průvodce a jejíž prodloužený díl se dá použít jako záložka.  V mapě jsou vyznačeny vyšší celky podle údolí řek nebo jako okolí větších měst. Každý celek má své číslo a je u něj napsáno číslo strany, na které je podrobnější mapa s vyznačenými skalami, parkovacími místy a přístupovými cestami.  Krom mapy je zde též stručný popis a historie oblasti. Na dalších stranách jsou jednotlivé skály s  popisem přístupu. Jednotlivé symboly opět označují sklon skály, její kvalitu, kdy na ní svítí slunce (častokrát nikdy) a vhodnost pro děti. U většiny cest je napsán autor a doba vzniku. Zajímavé je hodnocení atraktivnosti cest. Hvězdička s číslem 1-3 není nic originálního (1 - dobrá cesta, 2 - velmi pěkná cesta, 3 - jedinečná klasika), ale v tomto případě jsou v každém jednom stupni hodnoceny jen 3 cesty, takže v celé Juře je třeba jen 18 cest za 7+ s nějakou tou hvězdičkou. Co znamená symbol vklíněnec, vysvětlovat nemusím. Symbol kouřící hromady skutečně znamená hromadu srač.... Pod názvem cesty bývá jednou větou stručně popsán charakter cesty.

Výhody: přehlednější zpracování průvodce, více informací, menší ústřely v klasifikaci

Nevýhody: vyšší pořizovací cena 40,- EU, 2 svazky (což se v batohu změní ve výhodu)

Internet

www.coronn.com

Tyto stránky nabízejí lezecké průvodce evropských oblastí. Dříve zdarma, pak dobrovolně pošli jedno euro a dnes pošli 5 euro a stáhni si vše. Na těchto stránkách jsou některé průvodce kvalitní, některé ne. Průvodce na Juru je ten druhý případ. Je fakt špatnej, chybí tam asi 200 oblastí a tak 400 cest v popisovaných oblastech. Informace pouze základní. Jednu dobrou stránku to má, doplněním tohoto průvodce jsem získal velmi dobrý přehled o celé Frankenjuře, byla to šichta, ale na civilce bylo času dost. Kdybych ovšem dopředu věděl, co mě čeká, okamžitě bych zakoupil nejnovější vydání, věřte, že se to vzhledem k vynaloženému času a úsilí bohatě vyplatí.


Ukázka provedení průvodce na Coronn.com


www.lezec.cz
Snaží se mít průvodce nejvíce navštěvovaných skal, cest v databázi je již poměrně dost, ale celkově je to zatím bída, teda ne Bída jako autor článku, ale je to prostě taková chudoba.
Pokud chcete mít nějaké to info i na lezci a v češtině tak si zapisujte cesty a přelezy do deníčků a za čas tam bude vše.


Ukázka provedení průvodce na Lezec.cz


www.frankenjura.com

Naprostá jednička, krom lezení se zde dozvíte vše o celé Frankenjuře a dalších aktivitách. Klikněte na „klettern“ a je to. Na první straně se naleznete nějaké ty novinky - akce, ochrana přírody apod. Výhodou je též volba jazyka, ale jednoznačně doporučuji němčinu, protože ne všechny skály jsou zpracovány v angličtině. V barevných ikonách jsou napsány poslední vložené cesty, oblasti, fotky, komentáře, mapy a aktuální podmínky pro lezení.


Ukázka provedení průvodce Frankenjura.com


Samotný průvodce je v Datenbank. Frankenjura je v klikací mapě rozdělena do 6 částí: S, SZ, SV, JZ, JV, J (v daném pořadí pak poskytuje i výběry skal a cest). Každá část je rozdělena na menší podcelky dle údolí nebo okolí obcí. Pod nimi se už objeví seznam skal. Bohužel, zatím ne všude jsou mapy, ale přesné popisy přístupů to vynahradí. Hledání skal i cest urychlí vyhledávač u základní mapy, podmínkou bezchybná znalost názvu. U každé skály vás zaujme nevídané množství informací, slovně: příjezd, přístup, někdy popis, sklon, charakter chytů a kvalitu jištění, případná omezení. V grafických symbolech: atraktivita, výška, orientace, vhodné roční období, jestli tam je nebo není les, jestli tam neprší, jestli je skála dlouho mokrá nebo rychle vysychá a jaké je tam prostředí pro děti. Někdy někdo napíše i aktuální podmínky. U přehledného nákresu je seznam cest, „i“ u cesty znamená kvalitně zpracované informace o cestě, oko značí přítomnost fotografie. Kliknete na nějakou cestu a opět nevídané množství informací: výška, sklon, hustota jištění, charakter - bouldrová nebo vytrvalostní, problém - síla, síla prstů, technika, trik. Slovně autor, rok vzniku, charakter cesty, popis kudy vede a někdy i komentáře. Všechny skály si můžete vytisknout v podobě pro tisk.
V databázi si můžete pohrát s několika dalšími vyhledávači. Hledáte stěnu  s osmičkami na slunci? Stačí zadat obtížnost cest, roční období a tak dále a dostanete nabídku vhodných oblastí. Podobně je tu i u cest. Chcete bouldrovou devítku? Vyplňte požadavky a opět dostanete několik tipů. Prostě tyhle stránky nejsou nic pro zaryté bojovníky typu „on sight nebo smrt“. Na druhou stranu jsou hodnocení jen orientační a velmi relativní, takže o příjemná i nepříjemná překvapení není nouze. Také kdo by chtěl plýtvat drahocenným časem víkendů na hledání hnusných skal a lezením „ein Schaufen Scheisserei“.

www.climbing.de

Na těchto stránkách naleznete databanku cest ze všech možných německých i evropských oblastí. Jednou z nich je i Frankenjura, která je velmi kvalitně zpracována. Nejvíce si přijdou na své ambiciózní lezci pošilhávající po cestách nejvyšší obtížnosti. Většinou po surfování šilhají natolik, že pak blbě vidí a jen málo z nich něco vyleze. V základním menu jsem už bohužel nenašel profily několika generací autorů cest od Güllicha až po Markuse Bocka. Chvilku trvá, než se zorientujete, ale po chvíli jste v systému a můžete se kochat několika sty fotek, pomocí statistiky vyhledávat cesty v různých stupních a bavit se komentáři západoněmeckých soudruhů, na ně fakt nemáme, na lezci je to jen slabej odvárek. Němci jsou prostě frajeři a frajer kasá a kasá a kasá. (snižuje klasifikaci pozn. red.) Dám vám radu, neberte je vážně.
Když byl jeden průvodce, byl klid. Nyní jsou 4 informační zdroje, z toho 2 s přímou zpětnou vazbou v komentářích. U některých cest lítá obtížnost až 3 stupně, 8+ za 9 není výjimkou. Myslím, že kdo leze pro radost, tomu to může být srdečně jedno. Na druhou stranu jsou cesty, u kterých jsou jen 4 podobně znějící komentáře, že je to naprosto parádní jedinečná cesta, kvůli které právě musíte okamžitě vypnout počítač, skočit do auta a jet ji vylézt.
A na závěr tip pro bouldristy:
www.bouldering.de, www.boulderrausch.de

Pár slovíček, co se mohou hodit:
schattig - stín, brüchig - lámavý, lange feucht (nasse) - dlouho vlhký (mokrý), klemkeile mitnehmen - vklíněnce sebou, ein Haufen Scheisserei  - jedna kupa srač...

David Chudoba   [úpravy] 08:00 15.03.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Hurá Jura07:57:31 15.03.2005
No super Bído sezóna Jury se totiž nezadržitelně blíží.
 jirkasodpovědět 

 Pochvala09:14:04 15.03.2005
Moc pěkně udělané.....a vcelku inspirační ( i když je u nás stále metr sněhu)
Radim Bzuraodpovědět 

 bída umí09:29:46 15.03.2005
Díky Ti Bído - skvělej článek!
Doufám, že se letos po velikonocích hecneš a opět vyprodukuješ neméně  kvalitní článek jako kdysi "Pokažené velikonoce". Onen článek podepsaný tehdy pseudonymem Jiří Všetečka patří bezesporu ke klenotům tohoto serveru.
Tak na viděnou v Labáku!!!
(Pro nezasvěcené stačí zadat v HLEDÁNÍ NA LEZCI odkaz "Pokažené velikonoce" a parádní počteníčko může začít.)
Máraodpovědět 
 Re: bída umí14:12:56 15.03.2005
jaxto poznal? z vetny skladby?
asi spatnej detektifodpovědět 

 uz aby voschla10:51:56 15.03.2005
Bida, se Ti to nezda, v Jure fakt skoro furt chcije.
Jinak pruvodce po pruvodcich, hm prulomova zalezitost vyzadujici zdatneho guidefilla:). 
  Ovsem chybi mi info o nejkvalitnejsim Jurskym pruvodci kterym neni nikdo jiny nez Radous Brumlofka. Reknes divnej nazev v nemcine a Rada tam urcite trefi autem. Fakt! Ma jenom malou nevyhodu neinteraguje s mapou a  je vydanej jenom v jednom exemplari.
P.S. Ctenarum a budoucim navstevnikum Jury. Kdyz budete moc brouzdat po netovych pruvodcich, budete pak mozna 'vedet' ktera cesta je super a ktera Eklhaft driv nez do nich vlezete, mozna se o dost pripravite.   
lacoodpovědět 

 Déšť11:11:19 15.03.2005
pravda je že za celé loňské jaro jsem nezažil výjezd aby nepršelo, nicméně jsme lezli pokaždé, takže už aby zasvitlo a hurá...
BBodpovědět 

 Význam slova bída13:46:11 15.03.2005
Význam slova bída se asi bude muset změnit. Tady to znamená další nadstandardně kvalitní článek z chudobné dílny.
Čest jeho autorovi, neboť chudoba cti netratí :-).
Těším se na další díly.
Petr Jandíkodpovědět 

 Shwertneruv14:46:36 15.03.2005
pruvodce je podle me nejlepsi volba. Mel jsem tu cest vyzkouset v praxi vse zminovane v Bidove clanku a nakonec jsem se rozhodl pro Shwertnerovy pruvodce, mam je doma a vic nepotrebuju. Nove cesty najdete v aktualizacich na webu frankenjura.com a neni problem si cesty v pruvodci dokreslit. Navic jsou tyhle dve knihy naprosto vseobjimajici - sve informace tu najdou rodiny s detma, nebo treba i ti, co nemaj radi travou zarostle kvaky, budou taky vedet kam jo a kam ne. Je to proste bezvadny, moderni lezecky pruvodce, za tu cenu opravdu stoji. Jen houst takovyhle clanku, ktere jsou o LEZENI a o tom kde a jak na nej....
honzaodpovědět 
 Re: Shwertneruv14:03:34 16.03.2005
a mimochodem oba jsou k zapujceni v knihovne sekretariatu CHS...
prcekodpovědět 

 Poděkování11:18:43 17.03.2005
Díky za ohlasy a podporu. Nejvíce ale musím poděkovat Jirkovi Sikovi za skvělé zpracování fotografické části. Příští díly už bude jen nuda, nuda, šeď, šeď popisů skal...
Bídaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (139901)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ticino 7A Tisá - Modřín
Stařecké Pokusy 7/7+ Skály U Srb
Ospalý Pohyb V Bielom Závoji 8- Medené Hámre
Pupíkovo Bříško 6 Obrova Noha
Výlom 7- Obrova Noha
Nově komentované:
Cítím Dálky 7A Sloup
Igel 7b+ Leonidio
Pravé Křídlo 4 Divoká Šárka
Igel 7b+ Leonidio
Napitý Wapiti 7- Černá Skála U Řevnic

 Nově v diskusi:
Re: Foto dne | Re: Foto dne | Foto dne | Re: FIVE–TEN–STEALTH C4 | Re: zatizeni lokte shyby x visy | Re: FIVE–TEN–STEALTH C4 | Re: Glockner bivak | Re: zatizeni lokte shyby x visy | Glockner bivak | Re: zatizeni lokte shyby x visy |

 Nové komentáře:
Re: pěkný | Re: Strašení čísly | Re: uvedení do kontextu | Re: uvedení do kontextu | Re: uvedení do kontextu | To vypada pekne | Dirka | Re: uvedení do kontextu | Re: Jedna rada | Pecka |

 Kde to vře:
Tréninkový seminář s Adamem Ondrou (102)
Film Od palice k vrtu s Petrem "Špekem" Slaninou volně online (42)
Podzim v Geyikbayiri (29)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 43 (25)
Legacy 9a/5.14d (20)
Petice proti stavbě zimního rezortu na ledovci Pitztal-Ötztal (20)
Smrt ukrajinských horolezců v Tatrách (15)
Drytool Cup Brno 2019 (7)
Přijeďte lézt na východní Krétu (5)
MČR v lezení na rychlost vyhráli Jan Kříž a Hana Křížová (4)

 Nově v inzerci:
dámské technické boty La Sportiva, vel. 40 | technické boty Garmont, vel. 40 | Horolezecké povídání | Coleman RAID | Scarpa Maestrale MP 27,5 | Coleman RAID | Koupím švýcarskou dálniční známku rok 2019 | La Sportiva Spectre | Panske kalhoty Hannah Endurance | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Zamýšlíte se při lezení/jištění nad zodpovědností před zákonem?
 neřeším to 
 977 
 stará se hlavně, kdo leze 
 475 
 50:50 zodpovědnost 
 587 
 stará se hlavně, kdo jistí 
 480 
 nestarám se, jsem pojištěný 
 516 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.