LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Mladí horolezci - potrava hor.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny

Závody
Zrušeno ČP U14 v lezení na obtížnost (28.11)
MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13156
2."Fido" 11900
3.Trojan 11794
Bouldry:
1.Ondra 11634
2.Stráník 11625
3.Stráník 10950
Hory:
1.Novák 7454
2.Ženíšek 6451
3.Mrklovský 6301

Výsledky
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ČP a MČR U14 (12.09)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Deníčky
5062 lezců
871090 cest
Nové přelezy:
Těžník 8A
Hrůza II 7C+
Dr. Sloper 7C
Wave 10
Wave Direc 10
Funky Shit 8a
Žížala 1? 7C
Velitel Na 8A
Evoluce 10
Mind Boggl 7b+

Stěny
Zimní stadion Kopřivnice - Kopřivnice
Boulder bar Točna - Jihlava
Stěna Kopřivnice - Kopřivnice

Prodejny
HUDYsport - Jičín
Keen Concept Store - Palác Flóra - Praha 3
Rock Point Liberec - Liberec 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jesenicko

Jesenicko, oficiálně tedy Jesenická pahorkatina, je nevýrazný kopcovitý terén o rozloze ca. 50 km2 a nadmořské výšce mezi 400 a 600 m.n.m. Celá oblast je poměrně hustě zalesněna a lesní porost ukrývá stovky nebo dokonce tisíce kamenů a skalek, které sem během jedné z dob ledových „dotlačil“ pevninský ledovec ze Skandinávie. Díky tomuto nejpilnějšímu, ale zejména nejsilnějšímu „dělníku skal“ stává se oblast stále zajímavější pro lezce, ale v poslední době zejména pro boulderisty. Sečtu-li všechny oblasti a oblástky, je tu dnes hotovo na osm set boulderů a pro nejbližší období minimálně stejně velký potenciál. Tady je stručný návod kam a proč:


Kosobody jsou poměrně hodně drsná žula. Jedná se zejména o „bochníky“ naskládané na sobě, většinu chytů tvoří spáry mezi jednotlivými balvany (často hodně hluché) a krystaly. Lezení je dle mého názoru vhodné zejména pro výkonnost okolo stupně 6b. Mají dvě části – nad chatkami je asi 50 věciček a minimum možností a  údolí kolmé na silnici směrem na Bedlno, které jsem si kdysi pracovně nazval Eldorádo. Tady je něco kolem třicítky hotových věcí a značný potenciál na novinky. Bukov je poněkud jemnější než Kosobody a je tu i více chytů. Dá se tu určitě udělat i pár těžších věcí (současné maximum je 7b), ale drtivá většina je pod 6b. Je tu kolem padesátky vesměs klasických boulderů, přidáním sedavých nástupů se může počet zhruba zdvojnásobit. Vlčí kopec je z boulderového hlediska nepříliš perspektivní, ačkoli zajímavé věci už přelezeny jsou a některé na přelez čekají. Vhodná je oblast spíše pro pohodově zaměřené lezce. 
Na Petrohradské skály (popsané u zvláštní mapky) navazují takřka plynule Stebenské skály. Vzpomínám si na většinou oblé balvany značných rozměrů ve svahu nad silnicí vedoucí od Petrohradu. Potenciál nebude veliký. Nějaké skalky popisoval kdysi Olda Löw i v okolí železniční trati mezi Stebnem a Petrohradem.
Malměřická skála asi nemá absolutně žádnou perspektivu. Krajinově výrazný útvar (zejména pro lezce cestujícího vlakem) skýtá několik oblých balvanů, ale vesměs nízkých. Kapucínské skály jsou nejstarší lezeckou oblastí Jesenicka a kromě věcí „na lano“ se tu dá i boulderovat. Bude tady okolo třiceti hotových věcí a minimálně stejně velký potenciál, nevýhodou je značná roztroušenost navíc ve svahu. Mlýnský vrch asi netřeba příliš popisovat. Nutno snad pouze podotknout, že tato převážně technická oblast s několika silovými výjimkami zejména v Severním úbočí zdá se být bohužel již ve značné míře vyčerpána a místa pro boulderové Kolumby je tu už opravdu málo. Liščí skály kdysi procházel Mára Beke a zaznamenal jistý potenciál, nebude to však asi nic výrazného, navíc je na tomto okraji Jesenicka žula dost často drolivá. Totéž bude zřejmě platit i o ostrůvcích skal mezi Ležkami a Lubencem.
Žihelsko je veliká poměrně málo probádaná oblast, kde lze na ploše ca. 10 km2 očekávat značné množství šutrů. Známé jsou zatím tři lokality. Dědek a Bába. Dva největší bludné balvany ve střední Evropě neskýtají sice mnoho možností, ale rozhodně se s nimi musí počítat. Bohužel byly v některých místech upraveny chyty, které se pokusím co možná nejlépe odstranit. Viklany jsou nádherným turisticky atraktivním místem. Bouldery jsou lehčí a těžších se moc udělat nedá. Oblast Nad Myslivnou je oku normálního pozorovatele hodně schována a snad i proto zatím lezecky nedoceněna. Není to nic extra rozsáhlého, ale balvany jsou z  velmi kvalitní žuly podobné té na Mlýnském vrchu. I charakter je obdobný, zatím jsou hotové zejména lehčí plotny na tření, pár těžších věcí čeká na přelezy, včetně hodně slušné „pětačtyřicítky“.

PETROHRADVětrná hůrka je jeden z nejkrásnějších kousků Petrohradu, ačkoli to tu trochu víc odírá bříška díky drsnějšímu materiálu. Kameny jsou však vysoké a vzdušné, navíc relativně vystrčené, tedy rychle vysychající. Potenciál pro nové věci je dosti omezený, ale to, co tu je, stojí za návštěvu jak pětkaři, tak borci dávajícímu 8a. 
Brána má těžko popsatelný potenciál. Vyžaduje sice hodně čištění, ale rozhodně bude stát za to. Obtížnosti tu budou všechny, ale je tu výrazné množství možností na slušné prásky, často po lištách. Další obrovský potenciál se nachází v lesích JV od Brány, něco je i v ostrůvcích lesa na polích severně od Brány. 
Vyhlídková skála je už poměrně známá a zmapovaná, potenciál však ještě rozhodně je. Zejména na západním svahu kopce. Kdo nezná nechť věří, že žula tu tolik „nejebe“ bříška a jsou tu místy na žulu výjimečné dírky. Obtížnost všech stupňů se zatím nevyšplhala ještě výše jenom kvůli nedostatku silných lezců. 
Na pasece jsou vlastně dvě skupiny kamenů, spodní část je lehká a malá, vrchní poněkud větší a dají se tu udělat i těžší věci. Výhodou je takřka absence mechu, která zaručuje brzké vysychání. 
V okolí Josemitu je pár kamenů, kde pro boulderistu něco je a něco se dá udělat, ale myslím, že pro čistokrevné „šutrology“ bude spíše místem oddychu a nocování. 
Na Podzimní věži jsou nádherné a často dosti vysoké bouldery do 6b, těžších věcí se dá udělat méně. 
Skály pod kaplí jsou poměrně rozsáhlé a do budoucna si od nich dost slibuji. Zatím jsou však z boulderového hlediska málo probádané a hotových věcí je málo. U nich se jedná zejména o klasické směry po hranách nebo spárami.


Větrná HůrkaPřístup: Z petrohradské návsi úzkou silničkou od zrcadla mezi domy. Asi po padesáti metrech je vlevo kamenný zarostlý opuštěný dům. Přes jeho zahradu vylezeme na hřebínek a po něm asi 50 metrů doprava dojdeme k balvanům.
Čas přístupu: 5 minut

1) Mordor
a) 3 2/2
b) 3 2/2
c) Pravá hrana 5c 2/2
d) Levá hrana 5b 2/2
e) Pytlová ulice 5b 1/1
ze sedu 6b SD 2/1
f) Na krev 8a SD 1/1 z odtlaku (pravá přídrž opačný 
odtlak) mírně doprava přes dvě lišty na hranu
g) Žihadlo 7c+ SD 1/1 z bočáku přes spoďák přímo
ze stoje 6c 1/1
h) Glum 7b SD 1/1 z bočáku na levou hranou a tou nahoru
i) Milášek 7a SD 1/1
j) Blesk 6c SD 2/1
k) Odula 6c SD 3/2

1) Skřet
a) 1 1/1

1) Strážce
a) 1 1/1
b) 1 1/1

1) Mučírna
a) Nora 6a SD 3/1
b) Blboun 5b SD 3/1
c) Hezoun 6b CH 1/2
d) Krváček 6a CH 1/2
e) Velkej blboun 6b+ CH 2/1
f) Velkej hezoun 6b+ CH 1/1
g) Čachtice 5b CH 1/2
h) No exit 7c+ CH 1/3 z madla doprava a nahoru přes odtlak do 
spáry
i) No entry 8a SD 1/2 z díry pravou (levá přídrž dole!!!) přes 
mezichyt skokem do lišty a do spáry
j) Vrtulník 6c SD 3/3 levá díra, pravá oblina - blboskok
ze stoje 5a 1/2
k) Traverzík 5b 1/2 traverz spárou bez odšlapování
l) Josemitská klasika 5c 2/3
m) Padák 6b 1/3
n) projekt
o) Samolepa 6b SD 1/2 z díry přímo
p) Meresjev 7a SD 1/2 z díry doprava přes hranu a stěnkou

1) Vidiečan
a) Sláma z bot 6b 1/2
b) ??? 6a 2/2
c) Missis venkov 6b+ SD 1/2 z obliny traverz do „Miss“ a tou nahoru 
(bez kamene pod stropem)
d) Traktorista 6a+ SD 1/2
e) Miss venkov 5c 1/2
f) Ananasovej expres 6b+ 1/4 skok doprava na hranu
g) Tláča s cibulí 7a SD 1/1 z odtlaku pomocí kamene (nohama)


Brána - VrcholPřístup: Z petrohradské návsi úzkou asfaltkou od zrcadla mezi domy mírně do kopce až k posledním opuštěným domům na konec silničky. Zde doprava pěšinou mezi hustými stromy a posléze vysokým lesem stále po též cestě. Vlevo od cesty se vypíná kopec. Na jeho vrcholu je popisovaná oblast.

1) Krunýř
a) Dokola kolem 5b tr 2/1
b) Hrana 6b 1/1
    ??? 7b/c, projekt ze sedu doleva do díry
    Projektil ca. 7a+, projekt ze sedu přímo po hraně
    ??? ca. 7a/a+, projekt ze sedu doprava do spáry a tou

1) Triangulační kámen
a) 2 2/2
b) Závodní 3 2/2
c) 2 2/2
d) 2 2/2
e) Spára 1
f) Lišty 4 2/1
ze sedu 6b SD 1/1
g) Spoďáky 5a 1/1
h) Kolešov open 7a+ tr 2/1

1) Greenhorn
a) Greehorn 3 2/1

 

Na PasecePřístup: Od parkoviště u hřiště cestou doleva na louku (nad hřištěm) a stále cestou přes louku vzhůru směrem k lesu. Po též cestě (zprava se připojuje zelená tur. zn.) dojedeme do části Josemit (vlevo), kterou mineme a pokračujeme kolem krmelce stále po zelené až vlevo spatříme vysoké kameny na kopci. Jedná se o větší (horní) část z popisované oblasti Na pasece, zbylé balvany jsou mírně z kopce (horní část necháme za zády) asi 50 metrů.
Čas chůze: 20 minut

1.patro
asi pět kusů mezi 4 a 6a

2.patro
a) Zelenáč 5b 1/2
b) Levá hranka 4+ 1/1
c) Pravá hranka 4 1/1
d) Mlha 7a SD 1/2
e) Beďár 7b SD 1/2
f) Slunečník 4+ 1/2
g) Středem 4 1/2

Panelák
a) Nejtovka 7- UIAA
b) Panelstory projekt
c) Spára 4- UIAA

Koule
a) Koule 6b SD 2/1

Viklan
a) Viklan 3 SD 1/1

Stoun
a) Ruka – noha 5b SD 1/1
b) Luna Rossa 8a tr projekt
c) Šok 6b SD 1/1
d) projekt
e) Kobra 7b SD 1/1
f) Nepadej 4 SD 1/4
g) Bicák 5b SD 1/2


Potoční Kameny
Přístup: Z parkoviště u památného stromu po červené tur. značce ke kamenům, které jsou vlevo od cesty.
Čas přístupu: 3 minuty

1) První
a) 4 SD 1/1
b) Mrazivec 5a SD 1/1
c) projekt traverzem moc
d) projekt 7b/c SD
e) Chladivec 5c SD 1/1
f) Boule 3 1/1
g) 4 SD 2/1

1) U paraboly
a) Messer 5c 1/2
    Messerschmidt 7a SD 1/2
b) Parabola 7b 1/2
c) projekt bez hrany
(další drsné projektíky v parabole)
d) Prdél 5c 1/3 (v současnosti odskok do potoka)
e) 4+ 1/2
f) Kominík 5b SD 2/2
g) Parádní hrana 6a 1/2
h) projekt
i) projekt
j) Jasoň 5a SD 1/2
  ze stoje 3 1/2

Petr Resch   [úpravy] 08:44 14.02.2003Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Bomba!09:26:03 14.02.2003
Díky Tvému neutuchajícímu nadšení pro věc se snad dám na bouldering, zvlášť když to máme na Petráč 50 km. Článek v nové montaně je také dost dobrej. Za chvíli se Němci vykašlou na Juru a budou jezdit na žulu:)
Bídaodpovědět 
 Re: Bomba!10:06:33 14.02.2003
Tak kdy vyrazíme, Bída, rozbouldruju tě na cimpr campr, ty jeden bigvolovej pískomile. A na josemitu bysme mohli vopíct salám.
Hopodpovědět 
  Re: Re: Bomba!10:13:56 14.02.2003
Schválně Tě nechytím v nějakém 4-kovém dopadu a opeču si Tebe, mohl bys bejt i chutnej, když jsi teď tak tučnej:)
Bídaodpovědět 

 Dělník skal11:31:22 14.02.2003
Petře, po vytištění jsem si článek ještě jednou přečetl a mám pro Tebe dvě zprávy. Napřed ta špatná. Ledovec nemá s Jesenickem nic společného, kontinentální ledovec v dobách ledových překročil naší severní hranici jen na několika místech a o pár kilometrů, nejvíce na severu Moravy. Ty balvany vznikly zvětráváním místního žulového tělesa. Ta dobrá, největším dělníkem skal jsi tedy Ty:)
Bídaodpovědět 
 Re: Dělník skal14:28:24 14.02.2003
Díky za tvou důvěru, ale já mám informace, že to fakt přitáhl ledovec.
Petr Reschodpovědět 
  Žádný ledovec08:47:13 17.02.2003
A já Ti musím opět oponovat, protože sedím ve studovně a mám před sebou několik moudrých knih pro studenty zeměpisu. Chceš je poslat oskenované? Jinak jsou to granitoidy čistecko - jesenického masívu, na kterých jsou četné tvary periglaciálního zvětrávání a odnosu žul - tory, mrazové sruby, kryoplanační plošiny a terasy, pseudokary, kamenná moře, stáda, balvanové haldy, proudy aj. Že by ve mě kus toho učitele byl?:)
Bídaodpovědět 
  Re: Re: Dělník skal17:50:06 22.02.2003
Já sice nemam potvrzený informace.......ale domnívám se, že za to může SOPKA!!!
 spookerodpovědět 
   Re: Re: Re: Dělník skal21:27:10 22.02.2003
Dělníkem skal byl přece vždycky, navždy a jedině veliký Míla Pletánek, co zahnal ochranáře a jeskyňáře do Berounky, navrtal miliony borháků a nikdy se nebál lézt odspodu... (Neee?)
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Re: Re: Re: Dělník skal22:30:18 23.02.2003
To se nedá popřít, "Dělník skal" v pravym slova smyslu....... ale P.Resch už mu taky šlape na paty - a ochranáři mu budou taky brzo šlapat na paty....kdyby jen tušili....co se v těch lesích odehrává.......:o)
 spookerodpovědět 

 14:33:22 14.02.2003
Pozor, pozor,
při zadávání článku na lezce došlo k jakémusi šumu a obrázky ne vždy sedí s popisem. K Větrné hůrce jsem žádný obrázek neposílal, vyšel na Lezci už v minulosti, první obrázek je k Bráně-vrcholu a i dále je to poněkud chaotické. Vyznat se však dá, neboť sedí názvy jednotlivých šutrů na obrázcích s názvy na popisech.
Šutru zdar
Mimochodem v neděli si jedeme na Petrohrad postavit sněhuláka, tak třeba i něco vylezeme.
Petr Resch,odpovědět 
 Re:14:50:53 14.02.2003
Sorry Petre, nejak se mi to popletlo, ale uz jsem to opravil. Jinak i kte vetrne hurce jsem od tebe obrazek dostal - ten co tam tedka je.
Hopodpovědět 
  Re: Re:15:51:55 15.02.2003
Opet paradni pruvodce.Super.Diky za vynalozenou namahu a usili.My spotrebitele To radi ocenime.Hele Bido ,si nezklamal,ses furt stejnej Ainstein jako na zakladce.Cau
Muclingerodpovědět 

 Krasnej kraj09:20:06 17.02.2003
Fakt paradni a jasny, navic je to opravdu krasnej kraj. Petre dikec.
JirkaSodpovědět 

 Ledovec10:33:52 18.02.2003
hele bido, ja tomu zas tak moc nerozumim, ale kdyz je to periglacialni zvetravani, tak tam asi nejakej ledovec byl uz podle toho nazvu, ne??
Kojotodpovědět 
 Re: Ledovec10:54:46 18.02.2003
Kdyby tam byl ledovec, bylo by to glaciální zvětrávání:)
Bídaodpovědět 
 Re: Ledovec22:43:44 18.02.2003
periglaciální procesy (=zvětrávání) jsou geomorfologické, pedologické a jiné procesy přímo ovlivněné drsnými klimatickými podmínkami v !!blízkosti!! kontinentálního ledovce

- pro přesnější ujasnění těchto periglaciálních procesů bych vzal na pomoc ještě souvztažně :
periglaciální jev - jev vyskytující se v předpolí kontinentálního ledovce. Ve st. (pro Bídu - středních) čtvrtohorách (opět pro Bídu -pleistocénu) pokrýval kontinentální ledovec většinu severní Evropy, asi 200-400 km na J od něj sahala periglaciální oblast, ve které docházelo následkem promrzání ke vzniku různých periglaciálních jevů (např. věčně zmrzlé půdy, mrazové deformace).

Všeobecná encyklopedie DIDEROT

- pravdu neměl nikdo a zároveň všichni
zdarmar
Lukodpovědět 
  Re: Re: Ledovec08:47:00 19.02.2003
Hele vole, co mě taháš za slovíčka. Uznávám, že formulace "neměly s ledovcem nic společného" nebyla možná správná, ale faktem zůstává, že ty bouldry žádný ledovec nepřinesl, byl od nich 100 km, a za jejich vznik může řádná kosa střídaná teplem, nazmar:)
Bídaodpovědět 
   Re: Re: Re: Ledovec10:40:33 19.02.2003
tak to bylo zodpovezeno opravdu vycerpavajicne
:-))) ted uz zbyva se jen tesit, az si tam pojedu zabouldrovat :-))
Kojotodpovědět 

 Už to neřešte.....17:14:47 22.02.2003
Hele lidi, je fakt fajn, že se tady dohadujete o ledovci, ale nejni to celkem jedno?? Hlavní je, že se Petrovi povedl pěknej a ucelenej průvodce supr oblasti.....a jestli nějakej nimrod bude řešit zda tam ledovec byl nebo nebyl..... už je podle mýho detail.... teď už to stejnak nebude mít žádnej vliv na krásu těch šutrů!!
Hore zdar....
 spookerodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Žebřík
Dobrej zvyk, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (147869)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ivin Tavan 6c+ Marjan
Maslac I Pašteta 7a Osoje - Čikola
Martillo Pin 6c San Bartolo
No Digas Que Fue Un Sueño 6c+/7a San Bartolo
Borolajn 6C Loučovice
Nově komentované:
Krvavá Spára 6 Lukov
Bangladéš 10- Sloup
Yin Yang 9 Geyikbayiri
Gahlerova Spárka 8- Stržový Vrch A Kopřivník
Žebřík 3 Roviště

 Nově v diskusi:
Re: Nedělejte hrdiny, je to trapný | Re: Nedělejte hrdiny, je to trapný | Re: Nedělejte hrdiny, je to trapný | Re: Nedělejte hrdiny, je to trapný | Re: Adam VS mundo | Re: Adam VS mundo | Re: Nedělejte hrdiny, je to trapný | Re: Adam VS mundo | Re: Nedělejte hrdiny, je to trapný | Re: Adam VS mundo |

 Nové komentáře:
Dali by jste ji minusko? | Re: Boží! | Re: konkurence na ME | Re: konkurence na ME | Re: dotaz na pravidla | krásný | paráda | Re: Boží! | Re: Boží! | Re: Boží! |

 Kde to vře:
Adam Ondra: 5. den nácviku Perfecto Mundo 9b+ (57)
Kolem Skal! - 7. Kozelka s Honzou "Trávou" Trávníčkem (51)
Jak se dělá klasa…. (27)
Video: Překonávání hranice - ze 7a do 7b (26)
Kolem Skal! - 8. Srbsko a Jan Kreisinger (25)
Mistrovství Evropy v lezení: obtížnost (24)
Mistrovství Evropy v lezení: bouldering (14)
Lucka Hrozová: druhý boulder za 8A+ (8)
Julia Chanourdie vylezla jako 3. žena na světě obtížnost 9b (7)
Na ČT Sport odstartovala 6. řada seriálu Na skialpech přes hory (6)

 Nově v inzerci:
Péřový spacák | nove boty | Shanim koupim jistitko Trango Cinch | Horolezecké boty Asolo 6b+ | Nález helmy na Rovišti | Pouzdro Deuter Camera Case III | Kšiltovka La Sportiva Shade Cap žlutá - NOVÁ | Karabina GRIVEL Carryabiner - NOVÁ | Rukavice Grivel Summit XL - NOVÉ | Drytool Brno |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 626 
 18 - 23 
 519 
 23 - 25 
 461 
 25 - 28 
 429 
 > 28 
 490 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.