LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hrdinů jsou plný hřbitovy.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
SP boulder Bern (SUI) (16.06)
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12747
2.Votoček 12706
3.Trojan 12234
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Konečný 11275
3.Novák 10925
Hory:
1.Groš 7783
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
Melloblocco (07.05)
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Deníčky
5735 lezců
1158066 cest
Nové přelezy:
Ironman 9+
Massaker 9+
Náladová 9+/10-
Mata Hari 10-
Ohne Namen 10-
Doly Modří 7C
Rote Kante 10-
Ochcany Ka 9+/10-
Nebreč, Mu 10
Labutí Pís 9+/10-

Stěny
Boulder HO Domažlice - Domažlice
Hotel Impuls - Havířov
Lezecké centrum Lanovka - České Budějovice

Prodejny
Husky Outdoor Shop - Plzeň
Ksport - Třinec
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Umění orientace I (mapa a busola)

přednáška Alpského klubu Brno

smallOrientace v horách je základním předpokladem bezpečného přístupu ke všem provozovaným aktivitám.

Ostatně umění orientace je nutnou podmínkou k tomu, abychom mohli podnikat túry samostatně. Základem je práce s papírovou mapou, kterou nenahradí ani nejmodernější navigace GPS.

Obsahem bude práce s mapou a využití údajů z map, přesněji:

    Základní charakteristiky mapy
    Lokální odlišnosti
    Orientace mapy k severu
    Základní info o buzolách
    Deklinace a inklinace
    Meření azimutu na mapě
    Meření azimutu v terénu
    Určení polohy v terénu podle dvojice známých bodů
    Měření sklonu svahu na mapě a v terénu

Doporučené pomůcky:

    Mapa regionu v měřítku 1:50 000 (KČT) nebo podrobnější
    Buzola (ne kompas – buzola má úhloměr, kompas ne)
    Plánovací fólie

Přednáší: Michal Bulička (www.transalp.cz), instruktor vysokohorské turistiky rakouského Alpenvereinu

Termín: 17.1.2012

"Není-li uvedeno jinak, všechny uvedené akce se konají v prostorách Lipka, Kamenná 20, Brno. Rezervace míst předem je nutná. Začátky vždy v 18:00 hod., cena: 90,- Kč, členové Alpenvereinu mají zvýhodněné vstupné 50,- Kč. Změna programu a místa konání vyhrazena. Po rezervaci vám na kontaktní e-mail zašleme další podrobné informace."



Více informací najdete na Alpklub.cz.

Alpský klub Brno   [úpravy] 12:36 13.01.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 info?13:20:21 13.01.2012
Kdy? Kde? Za kolik? Nějaký odkaz?
R.odpovědět 
 Re: info?14:15:42 13.01.2012
Zkusím to doplnit z jejich webu;)
 martanodpovědět 
  Re: info?20:03:05 14.01.2012
Týý jo, asi to rozjedu taky, za poloviční cenu. (Tyhle věci fakt někdo nezná?? Učej se to děti v pionýru, skautu, TOMu, ... tak v 7-9 letech .. - hamba dospělým)
O.odpovědět 
   Re: info?15:48:33 17.01.2012
Nemuzu nereagovat na O. Z toho co pises, chapu ze to mas namakle, ale hanbit se za to ze to neumim je blbost. Kazdy umi neco jineho, kazdy mel jine prilezitosti neco se naucit. Ja to v 7-9 letech neumel a neumim to ani ted. Ale abych se za to stydel to me ani nenapadne. Kdybys hodil link s nejakyma informacema jak na to, nebo usporadal podobnou jako je dnes v Brne,tak te mam za kinga, ale tahle ses pro me jen namachrovane pako. Horam zdar.
Wondrisodpovědět 
    Re: info?17:16:45 17.01.2012
Rozumím tvému rozhořčení - ačkoli mi nemusíš hned nadávat -, přece jen: jedná se mi spíše o to, jak se dneska rozjíždí "byznys" ve všech směrech, v čemkoli si jenom zamaneš, a lidé jsou ochotni za to zaplatit. S mapou (azimutem, buzolou..) samozřejmě (přijde mi to samozřejmé jako umět spát ve spacáku a rozdělat oheň) umím (jezdím do hor už roky, takže praxe dost), žádnej machr ale nejsem. Píšu tuhle celou reakci hlavně kvůli "linku s nejakyma informacema jak na to" - zadal jsem to vyhledávače "orientace s mapou" a "orientace mapy" - když si projdeš prvních pět odkazů (a vytiskneš), vezmeš mapu a buzolu, vyrazíš do přírody, tak zaručuju, že jedno odpoledne této praxe ti dá více jak 90Kč za vstup na tenhle kurz a ještě můžeš vzít všechny kámoše, naučit se to po svém a mít legraci. O to mi šlo, že nemusíš čekat (a glorifikovat) na vyspané kurzy, ale naučit se to v pohodě sám. (Pokud je ale pro tebe taková forma sebe-učení nepřístupná, nebo ti nevyhovuje, tak pravda: právě pro tebe je určen tento kurz, kde ti všechno študovanej horal-člověk za peníze vysvětlí, věci ti půjčí a můžeš příště přijít klidně znova si to zopáknout - a to všechno nemyslím nijak ve zlém. Volba je jen na tobě.)
O.odpovědět 

 presne tak13:49:08 13.01.2012
presne tak, kdy to bude, kde to bude a kolik to bude stat:D? mozna bych se ucastnil, na zaklade odpovedi na dotazy vyse.
kmlodpovědět 

 .10:10:49 14.01.2012
tohle by měli někteří lidé absolvovat povinně...
reálná diskuze nad cestou:
Podle mapy musíme jít tudy na server!
Fakt jo? Nebude vadit, že nám v poledne cestou na sever bude svítit slunce do obličeje?
vilikodpovědět 

 Foto dne:

SP Praha 2025 semifinále
 Databáze cest:
Všechny cesty (184074)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Jarní 2 Antoníček
školní 2 Antoníček
Křemínek Direkt 5 Antoníček
Křemínek 3+ Antoníček
Jeskyňka 3+ Antoníček
Nově komentované:
Diplomarbeit 6 Oberösterreichische Voralpen
Dvojčlenka VI Křížový Vrch
Sluneční Cesta V Hrubá Skála
Dvojčlenka VI Křížový Vrch
Sluneční Cesta V Hrubá Skála

 Nově v diskusi:
Re: Marťan | Re: Marťan | Re: Marťan | Re: nebyl by prvni | Re: Marťan | Re: Marťan | Re: Marťan | Re: Marťan | Re: Marťan | Re: Marťan |

 Nové komentáře:
Re: Adam zabojoval | Re: Něco pro svaz | nad hrobem | Re: zamknuti osmy | Adam zabojoval | installing and replacing bolts | Re: zamknuti osmy | ach jo | Re: Něco pro svaz | Re: zamknuti osmy |

 Kde to vře:
Český horolezecký svaz má nové logo (77)
Český pohár 2025 v boulderingu 2. kolo (61)
Tři Češi vylezli v těchto dnech na Mount Everest (25)
Lezení v hale může být rizikové kvůli částicím z lezeček (24)
Minisérie Správci skal (21)
Adam Ondra: trad cesta Lexicon za E11 na flash (9)
Adam Ondra na tiskovce zve na svěťák v Praze (6)
FLYYRIDE Grindewald (6)
BoulderKontejner odstartoval naplno! (6)
Křest nového průvodce na Bělou u Děčína (4)

 Nově v inzerci:
Miury.. | Dolomity | cepíny , mačky - prodej | Tessin rock 2021 | Lezečky Gripit 30 | Tatry - extrémní výstupy | Spolulezkyně | Spolulezkyně | telefon pod skálou | Práce |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 611 
 Ne 
 685 
 Nevím 
 198 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.