LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vystřízlivim a nelezu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
19.Romanovský 10841
20.Šindel 10765
21.Mrázek 10694
Bouldry:
19.IF 10000
20.Chytil 9975
21.Votoček 9962
Hory:
3.Nikita 6543
4.Coubal 6543
5.Ženíšek 6451

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4974 lezců
843922 cest
Nové přelezy:
Expozytura 10+
Wzlot 9/9+
Rock Gegen 9
Fingers Tr 7B+
Eisenvater 9/9+
Panzer Im 9-
Höhlenpfei 9
Scorecard 9
Prohibice Xb
Bibendum 7b+

Stěny
LC Baldovec - Rozstání – Baldovec
Boulder club - Zákupy
HO Lokomotiva Beroun - Beroun 2

Prodejny
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Moll i dur v pískovně

Na konci posledního srpnového víkendu zněly v pískovně, která je součástí Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, krásné tóny mistra klávesového světa, pana Mariana Vargy.
Celou akci lze shrnout do jediného slova: Výjimečnost. Výjimečnost v durovém i mollovém podání. Koncert výjimečné hudby se konal ve výjimečném prostředí skal, které je chráněno nejpřísnější kategorií ochrany přírody u nás. Výjimečné proto bylo i udělení souhlasu Ministerstva životního prostředí s takovou akcí.
Neděle, 19 hodin: Stovky přátel krásné hudby obklopují pískovnu v Adršpachu a očekávají rozezvučení prostoru. Možná příznačně pro dvacetiletí svobody, které měl koncert připomenout se ale děje ještě jiná věc: Mnoho desítek lidí stoupá do strmého svahu nad pískovnu, mimo značené cesty a porušuje přitom zákon o ochraně přírody a krajiny.  V rukách často zapálené cigarety, lahve, někdy za ruku děti. Lze zde teď trochu nezáživně, byť korektně psát o pošlapané vegetaci v místech, kam podle ducha zákona nemá vkročit noha turisty.  Lze bohužel také psát o tom, že ne vše v této části rezervace vypadá tak, jak by člověk intuitivně očekával od nejpřísněji chráněné přírody. Je ale nutné psát zejména o tom, že není v pořádku, když tak mnoho „tajných návštěvníků koncertu“ argumentuje evidentně účelově horolezectvím a není ochotno odejít ani po upozornění na to, že ohrožuje padajícím kamením diváky pod nimi.
S vědomím tohoto nebezpečí pracovníci Správy CHKO Broumovsko čelili reakcím lidí lhostejných k tomu, že svým chováním ničí vzácnou přírodu a ohrožují ostatní. Až ve spolupráci s Policií ČR se podařilo tyto lidi vykázat na značené cesty.
Je opodstatněnou otázkou, zda za stávajícího stavu respektu k zákonům, které mají hájit hodnoty všech v naší společnosti, činit z těchto zákonů výjimky.
Pro jeden večer měli výjimečné postavení k jednomu zákonu milovníci hudby. Pro mnoho dní má výjimečné postavení k tomuto zákonu celá velká skupina horolezců. Po oné neděli však lze nabýt dojmu, že někteří členové této skupiny mají pocit nepřiměřené výlučnosti. Výlučnosti, kterou jsou ochotní sebevědomě argumentovat, i když jde o přímé ohrožení ostatních. Tento pocit výlučnosti stál při zrodu většiny období lidské nesvobody. Je škoda, že tak silně zazněl právě vedle zvuků krásných tónů, které měly připomenout dvacetiletí svobody. 

Petr Köppl, Správa CHKO Broumovsko   [úpravy] 14:30 03.09.2009Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Snadné řešení14:54:50 03.09.2009
Zakažme tedy horolezcům vstup do skal, zrušme výjimku. Uvědomí si, banda jedna nevděčná, že nejsou výluční. A hned potom budou všichni tak nějak sobě rovnější a hlavně svobodnější. Nebo jsem to (píííp píííp píííp) zase špatně pochopil?
Radek J.odpovědět 
 Re: Snadné řešení15:02:02 03.09.2009
Nerespektovali, poslapali a navic meli v ruce lahve! Jsou to zli lide, tihle horolezci. Ja bych Adr zavrel a povolil vstup jen polskym turistum!
Petricekodpovědět 
  Re: Snadné řešení15:59:16 03.09.2009
To by se ti líbilo viď ty lumpe jenom pařit ve stodole a lézt na křižáku :-))
bernyodpovědět 

 Jak to bylo doopravdy16:30:36 03.09.2009
Po přečtení článku jsem znechucen tím, co jste z toho vy "ochránci přírodních krás" udělali za negativní propagandu ve stylu "horolezci jsou bezohlední dobytci, kteří serou na vše ostatní kromě sebe". Jelikož jsem byl jedním z těch "dobytků", rád bych se pokusil uvést situaci na pravou míru. Je fesťák, v Ádru je velký počet horolezců. V sobotu ráno lehce sprchlo, už odpoledne se někde dá lézt, ale většina užívá kultury v Teplicích. Neděle - od rána azuro,vše suché, lezci se rozprchli do skal. Všeobecně se ví o koncertu v pískovně, který se bude večer konat. Ačkoli odhadem tak asi maximálně 20% z lezců skutečně chtějí slyšet slavného hudebníka (doposud jsem ho neznal :)), většina lezců vpodvečer míří do stráně nad věží Tovaryš přece jen omrknout představení z míst, kam kdykoli normálně chodívají lézt. Sešlo se nás tam celkem požehnaně, množství domácích lezců, kteří zde vyrůstali celý život, stejně tak i známí i neznámí lezci z jiných míst republiky. Najednou přicházejí 3 postavičky (2 chlapi a jedna žena) a s plnou hubou keců nám vyhrožují pokutami, poté policajty atd atd. Bráníce se konstruktivnímu hovoru se jen tupě ohánějí nějakými paragrafy. Po oznámení, že jsme horolezci, a že máme právo být mimo tur. stezky, argumentuje tím, že ještě neuplynulo 48 hodin po dešti (té sobotní přeháňce ráno), že se nesmí lézt za soumraku (nevím kde na to přišel - ještě tak 1 nebo 2 cesty by klidně vylézt šly před setměním). Po všech těch odborných pravidlech, co lezci můžou a nemůžou dělat, se optal Mocana, jestli je vůbec lezec!!! No málem jsem smíchy praštil o zem :D. Nakonec to zelené pako fakt přišlo s policajtem, ovšem co se dělo dál už nevím, my jsme šli radši do Peňáka na pivo, než poslouchat ty výlury varhan na okruhu ohraničeném páskou, jako by měli znovu zahájit těžbu v pískovně. Toť můj pohled z druhé strany barikády, budu rád když se k tomu vyjádří i někdo další...
Tatušodpovědět 
 Re: Jak to bylo doopravdy16:56:24 03.09.2009
Hele jdi s těma barikádama do prdele...
tomodpovědět 
  Re: Jak to bylo doopravdy19:30:06 03.09.2009
Asi jsem se jen nešikovně vyjádřil, ovšem v ten večer se ti "ochránci" vůbec netvářili, že by s námi horolezci chtěli vycházet či dokonce táhnout za jeden provaz.?
Tatušodpovědět 
 Re: Jak to bylo doopravdy17:12:17 03.09.2009
pryc se zelenyma!! nejenom ja jsem si krasne zaprasil, ale pak jsem si sel ty ruce umyt do piskovny a zaroven jsem se vykoupal a voplach si tam tyden nemyte trencle a byla to paradicka!!! jo a jednu cest jsem nelezl z magem a pekne jsem vam to tam zasral potem,tak doufam,ze ste radi
anti zelena gumaodpovědět 
 Re: Jak to bylo doopravdy08:06:15 05.09.2009
v sobotu ráno lechce nesprchlo nýbrž pěkně zachcalo, tak bych to asi napsal já. když už píšeš jak jsou někteří ochranáři vylízaný a trapný, tak to aspoň napiš celé popravdě. lezení po dešti bysme měli dodržovat třeba v takovejch cestách, kde by se mohlo něco urvat a to hlavně proto, abychom si takovou cestu nezprznili sami sobě. dyk spousta cest je mokrá skoro celoročně a vůbec nemusí pršet, takže je jasný, že když jde takovou cestu člověk lézt, riskuje tím že mu někde ujedou kopyta.
taky jeden lezecodpovědět 
 Re: Vzhůru na barikady10:09:53 06.09.2009
Vochranáři jsou p..i. Pracoval jsem pod chko několik let a do jednoho jsou to karieristický zakoplexovaní a sebeupřednostňující přizdis..i který můžou cokoli a jejich blízký a vyvolený a za to stejný po tobě jdou jak slepičák po flusu. Tisíce příkladů jsem ochoten doložit, miliskujou se s nima jen jedinci a jedinky stejných charakterů a nebo TI a TĚCH si obrovsky vážim který vědí skym maj co do činění ale prokoukli tenhle svět a snaží se i pro mě starýho cholerika rozcupovat mraky blbosti a zhůvěřilosti zabedněnců sebestřednejch aby šlo aspoň trochu dejchat. Mimochodem nedivil bych se kdyby reagující chkokaři byly reinkarnovaný dělňasové z pískovny co jí zakládali. A proto je fuckujte co to dá, kopejme je do zadnic a házejme do řek vo sto6 sou stejně naprosto zbytečný a pomožme jim tim rozmotat karmický zelený uzle. Jo a jediná spravedlnost je stejně ta že bez nich a bez nás si příroda krásně a jednoduše pomůže a pár let co tu nebudem nezbude po nás ani stopa :))) Berg heile selasie.
V2odpovědět 

 Polínka16:39:36 03.09.2009
...Ať už horolezec udělá nebo neudělá nějakou škodu ve skalách, NIKDY!!! se nejedná ani o zlomek toho co dokáže napáchat taková normálně-nenormální polská rodinka...
Lumdupodpovědět 
 Re: Polínka17:10:16 03.09.2009
Souhlas Nedávno sem v Ádru byl a to co tam udělaj běžný turisti je mnohonásobek toho co způsobí lezec svoji činností
odpovědět 

 Paraela17:07:35 03.09.2009
Připomíná mi to natáčení Jezerní královny na Plešném jezeře v NP Šumava. Tenkrát se filmařům povedlo o kus vypustit jezero, což spravilo trochu betonu... Ochranář, co byl na hrázi, místo aby lidi vykázal na značené stezky, už neměl sílu na nic, skoro brečel. Jak vysvětlit lidem, že něco nesmí, když papálaši nahoře svým rozhodnutím způsobili mnohem větší škody. Nic proti varhanům, ale patří do NPR? Začátek v 19h? Hodinu před setměním? Úplně vidím, jak se lištičky, kuničky (opravdu bez d) a jiná havěť krčí v norách plna stresu. Ptáci zdrceni durem padají k zemi jak na mol. Článek mi přijde, že někdo rozlil mlíko a brečí, že mu ho jinej rozšlapal. Není u Ádru náhodou místo, které se nazývá Ozvěna, aha, ono vlastně kvůli zeleni nefunguje.
PS: ochraně přírody fandím, ale ta česká má naprostou absenci selského rozumu a měla by vyslat na stáž pár lidí třeba do Bavorska.
 Bídaodpovědět 
 Lieber keine Paralellen21:03:16 03.09.2009
Bído, pro Boha živýho, zelený do Německa na zkušenou radši né. Když jsem viděl, jak zelenej tajfun řádil v Hesensku, tak mi bylo blivno :-(( O Baden-Wuerttemberg raději nemluvit. Ale třeba Freistaat Bayern není Německo.
Radek J.odpovědět 
  Re: Lieber keine Paralellen23:21:19 03.09.2009
Myslel jsem jen to Bavorsko, konkrétně osobní zkušenosti z Frankenjury nebo z NP Bayerischer Wald, kde se můžeš v určitém období pohybovat téměř všude, směrem k nám je zelená opona Schengen neschengen.
Bídaodpovědět 

 Jak to s tím právem je17:12:30 03.09.2009
Ahoj Petře,
na jednu stranu chápu tvoje rozčílení a souhlasím s tebou, protože je zdrcující vidět, jak se lesem "valí horda lidí" a je jim jedno kam šlapou, když hned vedle nich je horolezecká pěšina. Souhlasím i s tím, že určitá míra ochrany tak unikátních míst, jakým naše pískovcové skály bezesporu jsou je nezbytně nutná a proto si vážím práce ochranářů, stejně jako práce jiných lidí - když ji dělají dobře.

V tomto případě narážím na profesionální jednání ochránců a některé organizační nedodělky akce. Nechtěl jsem původně na článek vůbec reagovat, ale našel jsem v něm spoustu rozporů a tendenčních názorů, které mě nenechali chladným.
(citace velkým písmem)

1) ... KTERÉ JE CHRÁNĚNO NEJPŘÍSNĚJŠÍ KATEGORIÍ OCHRANY PŘÍRODY U NÁS ... do nejpřísnější kategorie ochrany přírody spadá pouze 1. zóna NP

2) VÝJIMEČNÉ PROTO BYLO I UDĚLENÍ SOUHLASU MINISTERSTVA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ S TAKOVOU AKCÍ. Rozhodně se jedná o záslužnou činnost pro nejširší veřejnost, nejen pro milovníky vážné hudby. Jen si nejsem jist, že zatížení obvodu jezírka bylo o mnoho větší než zatížení běžnými turisty v průměrný víkendový den. Tady si nejsem jist, zda se na turistiku v NPR také uděluje výjimka.


3) MNOHO DESÍTEK LIDÍ STOUPÁ DO STRMÉHO SVAHU NAD PÍSKOVNU, MIMO ZNAČENÉ CESTY A PORUŠUJE PŘITOM ZÁKON O OCHRANĚ PŘÍRODY A KRAJINY.  V RUKÁCH ČASTO ZAPÁLENÉ CIGARETY, LAHVE, NĚKDY ZA RUKU DĚTI. - pokud stoupají po horolezecké stezce a mají lezecký průkaz není důvod je zastavovat. Pokud vím, tak mít v ruce láhev nebo dětskou ruku není trestné. Dokonce ani v lese. Co se týče otevřeného ohně, neměl by být pro ochránce přírody problém pokutovat hříšníka podle platných předpisů.

4) LZE BOHUŽEL TAKÉ PSÁT O TOM, ŽE NE VŠE V TÉTO ČÁSTI REZERVACE VYPADÁ TAK, JAK BY ČLOVĚK INTUITIVNĚ OČEKÁVAL OD NEJPŘÍSNĚJI CHRÁNĚNÉ PŘÍRODY. - ano, to máš naprostou pravdu, exkrementů a odpadků, které zjevně nejsou od horolezců je zde opravdu neuvěřitelné množství.

5) JE ALE NUTNÉ PSÁT ZEJMÉNA O TOM, ŽE NENÍ V POŘÁDKU, KDYŽ TAK MNOHO „TAJNÝCH NÁVŠTĚVNÍKŮ KONCERTU“ ARGUMENTUJE EVIDENTNĚ ÚČELOVĚ HOROLEZECTVÍM A NENÍ OCHOTNO ODEJÍT ANI PO UPOZORNĚNÍ NA TO, ŽE OHROŽUJE PADAJÍCÍM KAMENÍM DIVÁKY POD NIMI. - Výjimka pro lezení platí od 1.5. resp. 7. do 30.11. bez dalších časových omezení, takže pokud bylo lezení účelové či nikoliv, bylo zákonné a nikdo z ochránců ani z ozbrojených složek neměl právo horolezce vykázat ze skal. Otázkou je, nakolik je "koncert načerno" morální vůči pořadatelům a umělci. Co se týče padajícího kamení, lze tento argument vzít v ůvahu a organizátoři měli na MŽP zajistit výluku z výjimky. Pokud se tak nestalo, měli organizátoři (nikoli CHKO Broumovsko - pokud není totéž) požádat lezce, aby si vylezli na jinou věž. O okrajovkách a vyhlídkách nemluvím, tam neměl nikdo co dělat.

6) JE OPODSTATNĚNOU OTÁZKOU, ZDA ZA STÁVAJÍCÍHO STAVU RESPEKTU K ZÁKONŮM, KTERÉ MAJÍ HÁJIT HODNOTY VŠECH V NAŠÍ SPOLEČNOSTI, ČINIT Z TĚCHTO ZÁKONŮ VÝJIMKY. - ano, zní to líbivě, na druhou stranu je otázkou, zda by v respektu k zákonům a jejich hájení neměli jít příkladem organizace, které je tvoří a mají prosazovat (viz. předcházející úvaha s cigaretou a výjimkou pro lezce).

7) PO ONÉ NEDĚLI VŠAK LZE NABÝT DOJMU, ŽE NĚKTEŘÍ ČLENOVÉ TÉTO SKUPINY MAJÍ POCIT NEPŘIMĚŘENÉ VÝLUČNOSTI. ... ano, podobný pocit museli mít lezci z policie ČR a ochránců přírody, když šli naprosto v souladu s platnou legislativou lézt na věže v obvodu Za pískovnou, kde nemohli padajícím kamením ohrozit turisty.

Petře, jak jsem již napsal výše, vážím si práce ochranářů, protože je jednak potřebná a jednak často nevděčná a ubíjející. V tomto konkrétním případě však musím říci, že co se jedná nedělního "vyhánění" horolezců ze skal, byl to trochu přešlap. Jednak v arogantním (až agresivním) jednání některých ochranářů (nebudu veřejně jmenovat) a navíc v tom, že právo nebylo na jejich straně. A zákaz lezení v tento den, (večer) měl být vyjednán jako výluka z výjimky a zveřejněn. Nechci tím ovšem omlouvat nikoho, kdo se nechoval v souladu s pravidly slušnosti a ochrany přírody.

Na úplný závěr bych snad měl pro úplnost dodat, že nejsem jeden z těch, kteří byli "vyhnáni".

S pozdravem
Michal Bernard

P.S. Přeji pevné nervy a hodně úspěchů v další práci, protože koncert byl nádherný (minimálně jeho část, kterou jsem slyšel.
bernyodpovědět 
 Re: Jak to s tím právem je17:55:33 03.09.2009
o.k. mám právo, ale mám i rozum. Ta vyjímka není přece myšlená pro nějaké mega skupiny, nebo chceme aby se určovalo kolik lidí kam ještě může nebo vůbec nemůže?
odpovědět 
  Re: Jak to s tím právem je09:44:03 04.09.2009
Ano, v tom máš naprostou pravdu, kde je ta hranice? Na to jsem ale ve svém komentáři nereagoval. Ale když už jsi to tu tak hezky nakousnul je 50 autobusů narvaných (nejen)polskými turisty velká skupina nebo ještě ne?
bernyodpovědět 
  Re: Jak to s tím právem je11:28:47 04.09.2009
Ano, v tom máš naprostou pravdu, kde je ta hranice? Na to jsem ale ve svém komentáři nereagoval. Ale když už jsi to tu tak hezky nakousnul je 50 autobusů narvaných (nejen)polskými turisty velká skupina nebo ještě ne?
bernyodpovědět 

 Hovno za každým šutrem17:43:33 03.09.2009
To je vidět jak chráníte přírodu.že je za každým šutrem nasráno a nedá se jít ani ke skalám lozit to je vám jedno.a o petkách a jiným bordelu ani nemluvím.sem jeden z tech koho jste vyhnali
šodpovědět 
 Re: Hovno za každým šutrem17:48:33 03.09.2009
Tak zkus někdy třeba nějakou petku uklidit ať z ochránců přírody nejsou jen sběratelé odpadků..
odpovědět 
  Re: Hovno za každým šutrem17:53:37 03.09.2009
si myslíš že nějaký uklízej.my to děláme,takže smůla s tou prudou na nás
odpovědět 
   Re: Hovno za každým šutrem18:01:50 03.09.2009
my, vy, oni...za všechno můžou Poláci... já jsem taky lezec i ochránce přírody a nechci nikoho prudit
tomodpovědět 
    Re: Hovno za každým šutrem18:14:18 03.09.2009
o polákách nikdo nemluvil
odpovědět 
 Re: Hovno za každým šutrem19:31:33 03.09.2009
Ádrem vede cesta jako žádná ze sta,lemovaná hov..ma.Ten binec je hroznej.Je to pravda,nekolikrát jsem potkal šmajdající turisty mimo cesty.Po upozornění že by zde neměli chodit jsem se dozvěděl ja nerozumiem,proše pana,tak to asi Poláci nebyli....
Radekodpovědět 

 zelenáči19:33:42 03.09.2009
Je zajímavé, že celý rok človek zelenýho nepotká a když je tam koncert přířítí se nahoru hned 3. Ten jeden vypadal navíc tak, že ho s infarktem ty další dva budou muset snášet :D
Chlapi kdyby jste radši hlídaly poláky aby nesrali za každej šutr a nedělali bordel všude na kolem udělali by jste líp :)
 Kostaodpovědět 

 Jdu lesem20:09:58 03.09.2009
Jdu lesem černým a nevím kudy jdu a kam, bloudím, ztracen v tmách. Tím lesem je tenhle článek.
Na konci článku jsem se dozvěděl, že v myslích lezců vzniká podhoubí pro vznik další totality. To jsem se teda vyděsil.
Ale zbytek jsem nepochopil nějak vůbec. Jako že lezli na skály v době koncertu? A ono se nesmí lézt, když se hraje? Co vlastně porušili za zákon, etickou normu... Já jsem, přiznám se, několikrát lezl na skálu a v blízkosti hráli. Jednou to byl i funus.  Několikrát muzika taneční, tak strašná, že jsem málem vypadl ze spáry z které, jak víme, nejde vypadnout. Hudba Mariana Vargy by mne potěšila, ale opravdu by mi nenapadlo, že tím, s hudbou souběžným lezením, ohrožuji samé základy demokracie.
Mysl narušená pocitem výlučnosti je subverzivní a je třeba jí očistit poučením, že výlučnost má pouze státní správa?
Pouštím si Bacha, jeden kousek ve velké tercii, ale jsem z té četby jsem na  moll, ač jsem nepil.
Dagodpovědět 
 Re: Jdu lesem21:13:31 03.09.2009
Ja teda nejdu lesem, ani na moll. Teda kdyz jdu do lesa, tak nepisu na moll komentare na Lezce. Ale von se ten pocit vylucnosti projevuje asi tim, ze se kazdej rok pise na CHS ponizena ostra prosba ctenym organum ochrany prirody, aby se na vetsine pisku vubec mohlo lezt. Jo, to je vylucnost jak noha, hned se cejtim jako elita naroda.

Jeste se mi chce zabrednout do uvah o tom, kdo ma vlastne pocit vylucnosti a hul , teda co to blabolim, razitko woe, v ruce, jenze to bysem to uplne rozmatlal a vubec, whisky dosla. Smula.
Radek J.odpovědět 
  Re: Jdu lesem21:23:56 03.09.2009
Naše civilisace rozdělila území na místa kde se může skoro všechno a na místa kde se nesmí skoro nic. V jednom žijem a do druhýho se jezdíme o víkendu koukat a říkáme tomu příroda, ale ve skutečnosti je to pár izolovaných uměle udržovaných zbytků, když to hodně přeženu
filosofodpovědět 

 nový přechod do Polska00:34:07 04.09.2009
... pro auťáky chtějí udělat u Zdoňova z toho pěšího - co na to ochranáři? Takže víc Poláků do bufetů, limit 1000 aut na parkoviště v Ádru bude málo, beztak budou okolní vesnice ucpaný provozem, ve Zdoňově se domácí zblázní, podél silnice kolem Křížáku horolezci vůbec nezaparkujou a hovínkama a odpadkama se ke skalám už nikdo nepřebrodí.
Komu to prospěje? Snad takový d..... nikdo už volit nebude. Kdepak se dá asi najít a podepsat ta petice co kolovala na fesťáku? Půjčte jí zelenejm ať přidají podpisy, to snad zvládnou!
je fukodpovědět 
 Re: nový přechod do Polska01:22:01 04.09.2009
Jo ty Poláci budou asi fakt největší problém, že si to nedaj do programu oranžový, se dívím
odpovědět 
 Re: nový přechod do Polska09:12:06 04.09.2009
mrkni na http://bukzdonov.webgarden.cz/
nobody.xodpovědět 
 Re: nový přechod do Polska13:15:32 04.09.2009
mrkni na http://bukzdonov.webgarden.cz/
nobody.xodpovědět 
 Re: nový přechod do Polska16:01:41 04.09.2009
mrkni na http://bukzdonov.webgarden.cz/
nobody.xodpovědět 

 nebezpeční horolezci00:39:24 04.09.2009
jo, vždycky když jdu lízt, vezmu si do ruky lahev nebo aspoň dítě a snažím se toho samosebou co nejvíc pošlapat a při lezení pod sebe doslova sypat kamení, bez toho hukotu pode mnou bych si lezení ani neuměl představit)))
aTomodpovědět 
 Re: nebezpeční horolezci07:26:02 04.09.2009
Ahoj nedalo mi nereagovat na pár argumentů, které se podle mého lehce míjí cílem.
1) Kdo z horolezců se nikdy nevysr... ve skalách at hodí kamenem. Nebrečte tedy že na cestách je nasráno.!!
2) Na můj dotaz na CHKO proč nedají mobilní WC do skal odpověď zněla že tlačí na obec a obec se brání a oni nemohou nic dělat.?? Skály má obec ve správě, v pronájmu nebo tak něco. Každopádně jako jedna z nejbohatších obcí v přepočtu na počet obyvatel v ČR by si toto mohla dovolit.
3)CHKO se snaží v rámci boje proti nadměrnému počtu turistů vytvořit regulační pravidla pro počty návštěvníků v ÁDRu. Dopady si můžeme lehce domyslet.!!
4) To že někdo organizačně nezvládl pořádání koncertu na pískovně by neměl být důvod k rozpoutání dalšího kola nesmyslných půtek, hádek a osočování mezi těmi, na které toto organizační faux paus dopadlo, natož z tohoto vytvářet další pravidlo do budoucna, ale jednoznačným signálem pro další podobné, byť velmi hezké "monstr akce".
Ahoj Honza
honzaodpovědět 
  Re: Honza a spol.08:27:47 04.09.2009
Veřejně tady říkám, že pokud už někam do lesa musím nutně kálet (a není šance to vykonat někde v civilizaci), tak si vyhrabu jamku a po vykonání to po sobě zahrabu. Snažím se, aby to nebylo uvnitř rezervace (ochraňující vegetaci na chudých a kyselých stanovištích). Byl bych rád, aby si tento zvyk osvojili turisti, horolezci i lesní dělníci. Co se týče "poláků" tak jsem si jistý že není podstatmý rozdíl mezi "jejich" a "naším" vztahem k přírodě. I v naší kotlince žijí Homolkovi stejně jako v Polsku. Pro řešení dopravy a regulaci návštěvnosti Adršpachu mám tip. Záchytné parkoviště v Adršpachu zrušit a přesunout do okolí nádraží v Teplicích nad Metují. Součástí parkovacího lístku bude jízdenka (jízdenky) na vlak do Teplic a Adru. Zákaz vjezdu (s vyjímkou osob trvale bydlících ve vymezené zóně). Omezilo by to davové nájezdy cestovek, oddstranilo ohyzdné parkoviště mezi Křižákem a Pískovnou omezilo Disnyland u vstupu a pomohlo lokální trati přežívat. Ale jde to proti ekonomickým zájmům majitelů parkoviště, Disnylandu, zastupitelů obce Adršpach která protizákoně vybírá vstupné do lesa... Takže nereálné.
motákodpovědět 
   Re: Honza a spol.09:05:55 04.09.2009
To vypadá jak horkej brambor. Já jsem zaslechl(takže nic oficiálního), že mobilní WC naopak nechtěj ochranáři ! K polákům .. Mám za to, že k přírodě se chovat neuměj, prostě sou zvyklí zahodit všechno když už to nepotřebujou a to nejen v Adru, ale i v Polsku a tam to někdy vypadá otřesně ! Jasně že serem taky kolem skal, ale většina z nás si to doufám zahrabe a není to vidět. Po turistech dost často jo a to tam ještě nechaj obaly od kapesníků, vložky a pod. a to na místech blízko tur. trasi, takže na to snnadno natrefíte. Klasika je že Poláci jdou s lahváčem v ruce a zpátky už bez něj, pak ho někde najdete v lese v lepším případě v celku. Na Hejšovině asi maj oblíbenej sport hod lahváčem z vyhlídky do lesa. Někdo může tvrdit, že je to pár jedinců, já si to nemyslím, je jich dost, jinak proti Polákům nic nemám, ale chovaj se takhle a to mě teda štve. Na konzertu sem nebyl, ale to bylo jasný, že tam všude budou lidi, není se čemu divit. Pro jednou se snad tak moc nestalo.
george-jpodpovědět 
  Re: nebezpeční horolezci08:52:13 04.09.2009
jó proti sraní ve skalkách nic nemám.já tam sral snad stokrát,ale pokaždý si to zahrabu a není to vidět.a taky neseru 5 m od cesty.to je to co mě vadí
šodpovědět 
  Re: nebezpeční horolezci13:54:31 04.09.2009
Nemám čas, tak jen něco málo.
ad1) Ano, ale většina lezců s tím jde daleko do lesa a zahrabe to po sobě. Výletníci jdou pod převis, do jeskyně, za roh pod oblíbenou cestu, všude papíry, vložky, exkrementy. K blití. Množství výletníků a lezců je neporovnatelné, lezců je mnohonásobně méně a jejich podíl na nepořádku je mizivý. To není pocit výlučnosti, nýbrž toho, že lezci většinou vědí, jak se venku chovat, tedy až na výjimky. To je pak na ostatních lezcích, aby se tyto výjimky eliminovaly.
K.odpovědět 

 ach jaj,09:16:26 04.09.2009
takuto kravinu som uz dlho necital, pri vsetkej ucte pan koppl nic osobne v tom nie je ale tento vas prispevok len potvrdzuje ze drviva vacsina ochranarov (cest sporadickym vynimkam) ma v hlave asi nakakane. minimalne tam ma riadny bordel. sorry ale ste proste banda zakomplemxovanych chudakov ktori sa odbavuju na blbostiach t.j. tam kde mozu a pretoze tam kde to je treba bud na to kaslu alebo na to skratka nemaju resp. ak su tam ekonomicke zaujmy a kapital tak drzia hubu a krok.
nejlepsie bude oblast jednoducho uzavriet a chodit tam budu moct len turisti z ktorich cosi kapne a potom samozrejme neobmedzene este ochranari a ich kamosi. jak kebych pocuval vasich kolegov napr. z tatier alebo slov. raja. ale vlastne odhocikial. nie ste nahodou surodenci?
tazke vam ten koncert vadil? mne by vadil tiez a nikdy bych ho nepovolil. ci mi chcete povedat ze ten suhlas dalo ministerstvo napriek vasemu negativnemu stanovisku? neverim ani za macny mak. a ked ste ho dali tak na co sa teraz stazujete? ci nebodaj boli ine tlaky, ci v tom suhlase bol aj nejaky biznis?
takze horolezci, kurvy jedny nicitelske kde siahnu tam storokov trava nerastie, dokonca este  hajzli aj po zemi chodia a slapu pri tom na nu, navyse aj tymi karabinami cinkaju a plasia tym zver ale zato napr. take skupinove lietanie nad adrom na motorovych paraglidoch to je nieco ine ze.(toto ma tento rok obzvlast uputalo v kontexte zakazu lezenia kvoli hniezdeniu vtakov a akurat som stal pred tabulou "ptaci oblast broumovsko" ci cosi take)
pokracovat bych mohol donekonecna ale uz ma to nebavi. viete co pani ochranari vsetkich krajin? spojte sa a bezte vsetci do prdele. a cestou skuste uz raz konecne pochopit ze prirodu treba chranit pre ludi a nie proti nim.
emodpovědět 

 Souhlas MŽP09:18:47 04.09.2009
Mě by jenom zajímalo, jak vypadal ten souhlas MŽP popřípadě rozhodnutí orgánů ochrany přírody týkající se této akce. Tam, kde bych to normálně hledal, jsem to nenašel.
Syselodpovědět 

 Příčina.10:26:29 04.09.2009
Možná KDYBY VSTUPENKA NA KONCERT NESTÁLA 300 KČ, tak by ty lidi nahoru nelezli. Když se člověk trochu zamyslí nad realitou, tak mu musí dojít, že plno lidí se s takovou vydřidušskou cifrou nesrovná.
Navíc naprostá většina těch lidí NEBYLI HOROLEZCI, ale turisti. Byl jsem u toho.
Jardaodpovědět 

 Stát si za názorem11:47:16 04.09.2009
Je tu hodně příspěvků odsuzujících tento článek a řada argumentů proti němu. Čekal bych od pana Koppla nějakou reakci, protiargumenty a přechod do diskuse. Jinak ve mě jeho článek vzbuzuje dojem výkřiku do tmy a pocit, že snad i lituje že tohle napsal...
Leošákodpovědět 
 Re: Stát si za názorem12:26:31 04.09.2009
Litovat, ze to napsal, vyzaduje sebereflexi a schopnost nadhledu. U ochranare, ocividne pracujiciho v rezimu "se mi nelibi, zakazat", je vyskyt takovych vlastnosti malo pravdepodobny.
Petricekodpovědět 
  Re: Stát si za názorem12:41:00 04.09.2009
Vzhledem k tomu, že to rozeslal na mnoho redakcí (a ty to zřejmě v okamžiku uveřejnění nevěděly), asi by se udiskutoval.
Kuba Turekodpovědět 
   Re: Stát si za názorem12:44:50 04.09.2009
Pokud to není schopnej (a ani nechce) obhájit tak proč to sem vubec dával?...ale to vlastně neni otázka pro tebe Kubo
Leošákodpovědět 
   Re: Stát si za názorem20:30:34 04.09.2009
u tebe na HD počet komentářů ... NULA :-)
odpovědět 
 Re: Stát si za názorem13:08:29 04.09.2009
Dobrý den,
jsem ráda, že úvaha Petra Köppla vyvolala takovou diskuzi. Z valné části obsahují Vaše příspěvky zajímavé náměty pro naši práci. Někteří z Vás už dokonce zaregistrovali naši snahu o regulaci návštěvníků na komerčním okruhu. Bude to běh na dlouhou trať a Vaše podněty jsou pro nás cenné.

To co vnímáme jinak než Vy lezci, je způsob využívání rozsahu rozhodnutí o vyhrazení terénů pro horolezeckou činnost. Vážně je to tak, že když jdu na večerní koncert, provozuju horolezeckou činnost? Nebo jenom zneužívám znalosti terénu a toho, že jsem lezec, abych nemusel platit vstupné?
V neděli kolegové vykazovali osoby, které evidentně přišly na koncert (ne lézt) a byly mimo značené cesty v NPR. Nejsme pořadatelé koncertu a nešlo nám o vstupné ale o dodržování ochranných podmínek rezervace. Až na čestné výjimky jsme se setkali s prohlášeními:"Já tady lezu", "Jsem tu na houbách".
Až účelovou výmluvu o obhlížení skal za účelem lezení začnou používat davy, doposud kroužící po komerčním okruhu, možná bude pozdě.
Hezký den.
Hana Heinzelováodpovědět 
  Re: Stát si za názorem13:22:13 04.09.2009
Jsem rád, že se aspoň někdo ozval, škoda jen, že to muselo být až po výzvě...
Leošákodpovědět 
  Re: Stát si za názorem13:24:11 04.09.2009
Není přece problém zkontrolovat průkazku lezce. Tímto by snad byli lezci od turistů z komerčního okruhu lehce rozpoznatelní!
Tatušodpovědět 
   Re: Stát si za názorem13:41:15 04.09.2009
To je právě to, že nejde. Výjimka je pro definovaný okruh osob (třeba členy ČHS, držitele mezinárodního průkazu). Ale vyhrazení platí pro nedefinovatelný okruh účastníků, tj. pro všechny.
Hana Heinzelováodpovědět 
    Re: Stát si za názorem13:57:02 04.09.2009
Tak tuhle odpověď, přiznám se, malinko nechápu. Tak proč potom ČHS ty průkazky dává? Nadhodila jsi tady obecný princip - reakcí bylo, že je jednoduché kontrolovat průkazky. Podle mě to jednoduché je a nevidím v tom problém - ochranáři přeci umí číst a já jako lezec jsem povinen průkaz ČHS mít u sebe, pokud chci v takovéto oblasti lézt. Rozhodně je nejjednodušším řešením poslat ochranáře do skal, aby požadovali od lidí, kteří se motají mimo komerční okruh, aby prokázali, že tam mají co dělat. Co se týče toho koncertu, tak to je jednoznačně špatná práce pořadatelů. Celá slavná ochrana přírody by si měla stěžovat na ně. Mělo být jasně definováno kde lidi smějí být, kde ne a tam, kam nesmějí natáhnout tu plastovou červenobílou pásku. I idiot přeci pochopí, že za ní nesmí. A za páskou je opět možnost kontrolovat průkazky. Takže můj názor je takový, že ochranáři se snaží hodit chyby ze špatné organizace akce na lezce.
K.odpovědět 
     Re: Stát si za názorem14:05:25 04.09.2009
To jsi fakt nepochopil. Já mám průkaz taky, ale nevymlouval bych se na lezení když tam jdu na konzert k čemuž asi ty průkazky fakt nejsou. Jiná věc je způsob vyhazovu, to nemůžu hodnotit
tomodpovědět 
     Re: Stát si za názorem14:59:41 04.09.2009
Ze zákona je horolezectví v NPR zakázáno. Z tohoto zákazu je možno udělit výjimku (jak jsem už psala) definovanému okruhu držitelů. Výjimku uděluje vláda ČR.
Nebo je možné vyhradit oblast, ve které za určitých podmínek zákaz provozovat horolezectví neplatí. Pak neplatí pro nikoho, nejen pro členy ČHS.
Obvykle vyhrazuje ministerstvo životního prostředí svým rozhodnutím.
V Ádru je teď "vyhrazeno".
Hana Heinzelováodpovědět 
      Re: Stát si za názorem15:58:47 04.09.2009
Neřeším vstup na koncert. To je na morálce každého z nás, zdali budeme platit, nebo raději budeme postávat za plotem, nebo se snažit vstoupit nelegálně a potom má pořadatel i policie právo kohokoliv vyhodit z prostoru vyhrazeného konání akce. V tom také spatřuju největší problém a pořadatelskou chybu. Protože podle všech ohlasů nebylo přesně definováno místo konání akce. Protože: Buď byl místem konání celý komplex Adršpašskoteplických skal a potom se mělo u všech vstupů na tuto skutečnost upozorňovat a také dané vstupné vybírat, nebo, jak jsem psal nahoře mělo být místo konání akce jasně ohraničeno. S argumenty typu "Bylo to slyšet až tam a tam" to nezkoušejte. Pokud se např. v HK na letišti koná Hip hop kemp, přilehlé sídliště o tom ví a hudbu slyší. A také neplatí vstupné - nejsou návštěvníky akce, navíc je to může i rušit. Totéž platí i tady. Koncert měl být jasně označen a měly být definovány hranice pokud návštěvník koncertu smí a kam už ne. Pokud to tak nebylo, je chyba na straně pořadatele. A co se týče obecných vyjímek pro lezení, děkuji za objasnění Tvého předchozího příspěvku, opravdu jsem nevěděl, co jsi tím myslela. A teď zase pokus o konstruktivní řešení: Pokud vím, existuje pravidlo, že v oblastech jako je Ádr, Český ráj, atd. smí lézt pouze lezci organizovaní v nějakých asociacích. Ať už se jedná o ČHS, Jamese, nebo jakoukoliv jinou. Z toho plyne návod na to, jak řešit výskyt lidí mimo značené stezky. Mimo ně totiž můžou pouze lidé spadající do usnesení dané vyjímky a ti mají své průkazy. Ostatní tam nemají co dělat. Pokud bych přijal to, co jsi napsala o udělování vyjímek v posledním komentáři, znamenalo by to, že kdokoliv si může jít do Ádru zalézt a to se mi nějak nechce líbit. Každopádně to už jsme hodně odbočili od koncertu a začínáme řešit sezonní vstup do skal, o kterém tento článek není. Co se týče koncertu, myslím si, že problém v lezcích jako takových nebyl v celkovém kontextu až tak vážný.
K.odpovědět 
       Re: Stát si za názorem19:38:07 04.09.2009
Co se ti prosímtě nelíbí na tom když si někdo chce jít zalízt, když je nečlen, takovejch je spousta a lezou roky, to zas sou úvahy od stolu co ?
 George-JPodpovědět 
        Re: Stát si za názorem22:43:44 04.09.2009
Pro mě za mě, ať si leze kdo chce. Snažim se jen rozebrat ochranářskej způsob myšlení, najít v něm logiku a navrhnout nějaký konstruktivní řešení. Toť vše. Můj osobní názor je ten, že by se lidi neměli dělit na ty bez průkazky a s průkazkou, ale na ty, co se k přírodě chovat uměj (a ty ať si lezou do syta) a na ty, který se chovají jako hovada a takový bych nepoustil za brány CHKO. Bohužel, to je dost nereálný. Jako vysvětlení stačí?
K.odpovědět 
         Re: Stát si za názorem08:13:58 05.09.2009
Asi jo. Hele jedu lízt do Teplic a Adru, radím vám udělejte to podobně a už na to kašlete, skály sou sucý a teplota mírná, bude super tření, tak šup na skály !
odpovědět 
      Re: a co koncert?17:28:54 04.09.2009
A je vyjímka potřeba i pro organizaci koncertu?
odpovědět 
  Re: Stát si za názorem15:23:33 04.09.2009
Ahoj, děkuju za reakci,
Petr měl k sepsání článku jistě dobré pohnutky a z velké části byl jeho pohled na věc jistě správný, jenže se dopustil generalizování a kolektivního "osočování". Je potom jasné, že ti co se chovají ve skalách a přírodě obecně slušně - a dle mých zkušeností jich je většina - se cítí být osočeni "zelenou zvůlí".

Je jasné, že zejména lezci se podílí velkou měrou na erozi neznačených cest. Na druhou stranu se někteří z nás každoročně účastní brigád na minimalizaci vlivu svého pohybu ve skalách a mnoho z nás pravidelně funguje jako nezištná úklidová četa lesa.

Myslím, že je neoddiskutovatelné, že pokud jde někdo na vyhlídku a ohání se horolezeckým průkazem, tak je to minimálně nemorální, nevím nakolik nezákoné. Na druhou stranu zásahy ochranářů, kteří bránili lezcům jít lézt na Krasavici, Vévodu a jiné věže a to dost neslušným způsobem bylo taktéž na hraně zákona.

Vždy je to o domluvě a ta záleží hlavně na prvním kontaktu. Pokud v takovéto situaci začne ochranář "jednání" sprostě a z pozice síly, navíc ve chvíli, kdy lze více než pochybovat, že je v právu, je jasné, že nevyvolá u lezců odpovídající reakci a dojde ke slovním přestřelkám a obhajování postojů, které jsou neslučitelné. Další úvahy o morálnosti či nemorálnosti jdou potom stranou, protože si každý vede svou a není ochoten byť jen trochu změnit úhel pohledu, protože by mohl zjistit, že na argumentech toho druhého něco je a že má část pravdy.

<b>V neděli kolegové vykazovali osoby, které evidentně přišly na koncert (ne lézt) a byly mimo značené cesty v NPR. </b> - K tomu lze říct snad jen tolik, že vím minimálně o dvou skupinách lidí, které šly od jezírka do skal lézt a byly, příčí se mi užít slovo vykázáni, ochranářem takovým způsobem a slovníkem, že by nejsprostší děvka zůstala stát s otevřenou pusou nad takovým jednáním.

Každému někdy ujedou nervy, ale né každý si to v každé situaci může dovolit ventilovat. To je podle mě jednou z hlavních příčin sporu.

Krásný víkend.
S pozdravem
Michal Bernard
bernyodpovědět 
  Re: Stát si za názorem08:09:52 05.09.2009
Dobrý den,
Pořádat akci pro dav, předpokládat že ten se bude chovat vzorně a pak být zklamán se mi zdá trochu naivní.
Jemný milovník hudby nemusí třeba vůbec tušit, že "to zelený" je natolik ohrožené a nás tak moc, že se musí bránit přes obyčejnou chůzí. Každej správnej kluk se někdy snažil jít někam zadara a kradl třešně (já taky, pokud vy ne, tak je mi vás trochu líto :-))))... a tak dál. Skupina lidí lezoucích na skály není vůbec jednoho mozku a myšlení, když se k ní připočtou i ti, co si jednou dvakrát lezení zkusili a konec, tak to už vůbec ne.
Kolektivní vina? To snad ne.
Já tam nebyl. Ale bylo jasně, na lístcích, plakátech, cedulích zdůrazněné, že koncert je v prostředí vzácné a křehké přírody? Byl prostor pro pořádání akce řádně vyznačený? Bylo dost kvalitních pořadatelů, kteří by slušně, ale jasně korigovali chování návštěvníků?
Píše se o hrubosti z obou stran. Někdy slušná prosba zmůže víc než ten nejúřednější zákaz. Vzpomínám na jeden podobný koncert, kde jsem byl, a kde byl podobný problém. Tam vystoupil na pódium pán, představil se, slušně poprosil dav ať neleze po stromech v parku a... lidi slezli.
Hezký den Vám i Vašim kolegům,
Jan Puš
Dagodpovědět 
  Re: Stát si za názorem08:22:21 05.09.2009
... ještě bych si dovolil něco k článku. Takhle na dálku se mi zdá, že správa akci podcenila. To se stane, nemá s tím zkušenosti, chybami se člověk učí a kdo nic nedělá nic nezkazí.
Ale ten článek implicitně (někde i explicitně) říká: Všichni co lezete jste banda zločinná a ke všemu nafoukaná... a je vám potřeba zatnout tipec. Jak já k tomu přijdu?
Jednou jsem viděl dva namol opilé ochránce přírody jet autem v rezervaci. To mám z toho vyvodit, že ochránci přírody... Jistě že ne.
Ale my přeci také nemáme zodpovědnost za každého, kdo se prohlásí (horo)lezcem. To už snad ochránce za ochránce víc, tam si své kolegy vybíráte, my ne.
Tím, probohaživého, nechci startovat debatu, kdo kdy komu co provedl a kde provedl. To néééééé!
Dagodpovědět 
  Re: Stát si za názorem20:01:18 13.09.2009
Prepacte, ale to, ze ste ochranari, vam neumoznuje konat voci zakonu.
odpovědět 

 řešení12:25:55 04.09.2009
Ať žijou argumenty! To je asi nejlepší si nadávat. Lezcům do sobců, zelenejm do debilů, Polákům do prasat...kdo se přidá
odpovědět 
 Re: řešení12:27:35 04.09.2009
Polaci jsou prasata!
Petricekodpovědět 
 Re: řešení12:54:08 04.09.2009
Přidávám se.... jsem sobec, debil, prase a kdo ví co ještě :-))
bernyodpovědět 
 Re: řešení13:26:31 04.09.2009
Nevolil bych tak ostrá slova, ale bohužel na Poláky nemám taky nejlepší názor. Poměr dobrá zkušenost ku špatné je asi 1:10...možná ani to ne. Takže máte též mou podporu:)
Leošákodpovědět 
  Re: řešení13:39:36 04.09.2009
Ten jeden, to je Asu nebo Pjotr? :))
Petricekodpovědět 
   Re: řešení14:01:45 04.09.2009
Ti dva se řadí na druhou stranu dvojtečky:))
Leošákodpovědět 
    Re: řešení14:12:14 04.09.2009
v Alpách zas často čuměj na Čecha jako bordeláře. A třeba Angličani jsou taky dost nepořádný ale o přírodu se staraj, asi proto že si ji stihli dost zničit
odpovědět 
     Re: řešení15:32:37 04.09.2009
Však ja jim ten pohled neberu, určitě k tomu maji dobrý duvody, stejně jako ja vzhledem k našim severnim sousedum. Ale jsem rad, že svým chováním se k této skupině čechů neřadím...
Leošákodpovědět 
  Re: řešení21:18:06 04.09.2009
Trvat válka o dva roky dýl, tak je s Polákama klid a do Ádru z Brna jezdíme po dálnici. Takhle se tam člověk trmácí pomale 4 hodiny...
Willhemodpovědět 
   Re: Trvat válka...19:55:58 06.09.2009
Tak bychom si tu aktéři psali německy. Český Ráj by asi nebyl český a my dva bychom neexistovali protože slovani by byli zatlačeni za Ural. S těma kecama jdi do. ...
dodpovědět 
    Re: Trvat válka...21:33:18 06.09.2009
Jestli se tě to dotklo, tak promiň. Jasně, že su radši, když se tam budu trmácet 4 hoďky, než s trochou štěstí běhat po Sibiři (v Teplicích).
Willhemodpovědět 

 ...12:32:58 04.09.2009
Text komentáře je pro vulgrání, urážlivý nebo nezákonný obsah skrytý.
odpovědět 

 pochopení12:35:52 04.09.2009
Po přečtení článku, který by se vyjímal v novinách a tak si myslím bylo také míněno.
Si myslím, že jde jen o to jak zrušit takovéto masové akce.Jistota je že se vždy argument najde.To že tam zašla Policie je také dost dobrý pokus zviditelnit tu sociální svoloč lezců jak se ty syčáci chovají k přírodě.Pak už stačí jen napsat čtivě a inteligentně tuto opovážlivost a je jasné kdo je na vině. Vždy je vidět jen to ničení, ale dost by mě překvapilo kdyby někdo s ochranářů napsal,chlapci děkujeme že jste si zas udělali čas a něco jste tu vysbírali,přesto, že to nebylo od Vás horolezců,ale od turistů.
Pomalu ale jistě se zavírají brány a pak někde hluboko ve skalách sám Petr vítězně zařve:-)
Jen nevím jestli se časem nevyznačí cesty přímo k některým masivům a přístup se bude platit ve valutách.Se slovy tak tohle byli skály po kterých se dokonce lezlo:-). Na akce tohoto tipu již nejezdím protože jsem radši už sám, morous už jen proto, že nechlastám.A radši si užívám pohody v menším poštu.Ovšem když zavzpomínám tak bych byl jeden stěch vyloučených a nebo bychom to nakonec všichni zachlastali u toho Peńáka včetně policie:-).

Petře nevidíš to opravdu moc černě ? A nebo mám pravdu, že by jsi nejraději lezcům zatrhl tipec ? No to je tvé svědomí a rozhodnutí nechám na tobě jak zvládneš své ego.A dále nechám na těch rozrušených lezců kteří by také nejraději ochranáře utopily, když je vyhánějí s pískovny kde jsem se ženil:-).ATD......Jde o to začít každý sám u sebe a né hledat kdo za to může.

tak pa Kori 


Koriodpovědět 

 Otázka14:28:30 04.09.2009
Proč si to správa CHKO nevyřídí s dotyčnými jednotlivci???Co je to za komunistické metody???Já jsem tam nebyl stejně tak jako ostatní lezci na tomto serveru,tím pádem nám "slušným" udělejte vyjímku a my vám za to budeme "vděční"...jste naprosto neschopní ochranáři,hledejte inspiraci v Bavorsku!!!
Hašišodpovědět 

 opakovanie matka mudrosti08:46:33 05.09.2009
takze pan koppl opakujem moju otazku z prispevku vyssie kde snad mohla zaniknut v dalsom texte
vydalo MZP povolenie na koncert napriek vasmu nesuhlasnemu stanovisku? kedze trocha poznam ako to chodi (a pochybujem ze u vas je to zasadne odlisne ako u nas) tak neverim. ze by ministerstvo rozhodlo suhlasne napriek nesuhlasnemu stanovisku miestnej organizacie je velmi velmi nepravdepodobne. tak co tu teraz riesite?? leda jak vlastny typicky ochranarsky komplex. ze nie? tak naco ten svoj blabol posielate snad do vsetkych moznych redakcii?? (sa to ale siri co?) a tam kde sa vas pytaju ste este neoodpovedal na jedinu otazku.
emodpovědět 
 Re: opakovanie matka mudrosti11:17:10 07.09.2009
nevím na které vlákno napsat dřív :) tak snad jen jedna poznámka. Petr Koppl rozhodně neosočoval horolezce jako celek, ale jednotlivce kteří svým chování vrhají špatné světlo na všechny. Věřte mi, že přírodu mám mnoho kamarádů lezců
qětákodpovědět 
  Re: opakovanie matka mudrosti11:33:01 07.09.2009
není nad to se uklepnout..omouvám se :) mám mnoho kamarádů lezců a jejich vztah k přírodě je příkladný, tak jsem Vám to chtěl napsat...všechno je o lidech a ctění zákonů a pravidel
qětákodpovědět 
  Re: opakovanie matka mudrosti12:31:16 07.09.2009
není nad to se uklepnout..omouvám se :) mám mnoho kamarádů lezců a jejich vztah k přírodě je příkladný, tak jsem Vám to chtěl napsat...všechno je o lidech a ctění zákonů a pravidel
qětákodpovědět 
 Re: opakovanie matka mudrosti13:10:26 07.09.2009
Dobrý den,
Petr Köppl je mimo republiku, tak Vám odpovědět nemůže. MŽP vydalo souhlas s uspořádáním koncertu na základě našeho stanoviska. Bylo kladné s podmínkami. Nikdo a nic není dokonalé. Zamyšlení se nemělo dotknout slušných lezců, kteří dodržují pravidla. Bylo mířeno proti těm, kteří zneužívají rozhodnutí o vyhrazení horolezeckých terénů ("horolezeckou výjimku"). Za všechny konstruktivní náměty z této diskuze děkuji a doufám, že až se příště ve skalách potkáme, bude to oboustranně pozitivní setkání.
Hana Heinzelováodpovědět 

 Vyhrazení je chybou16:47:24 08.09.2009
Zdravím na Lezci. Mám za to, že povolení horolezecké činnosti v NPR Adršpašsko-teplické skály, mělo být povoleno vyjímkou z ochranných podmínek rezervace, a to pouze žadateli. Tím byl Český horolezecký svaz. Vyhrazení, které je praktikováno v posledních letech, je řešením nešťastným, neboť je tím legalizován pohyb veřejnosti mimo turisticky značené cesty. Jaké to má důsledky v již tak přetíženém skalním městě si může v terénu každý zhodnotit sám. Od orgánů ochrany přírody bych očekával řešení, které bude turistické zatížení rezervace snižovat.
Coraxodpovědět 
 Re: Vyhrazení je chybou09:25:17 09.09.2009
Výjimka by vedla k tomu, že by se orgány ochrany přírody musely zabývat příslušným informováním veřejnosti, kontrolou těch, kteří se mimo terén pohybují, debatami a ev. sankcemi proti neukázněným, atd. Prostě nepříjemná práce v terénu. Vyhrazení vede k tomu, že si tytéž orgány mohou v klidu založit ruce a jednou za čas se jít podívat, jak velké davy nám to mimo cesty chodí. (Přesně tak, jak se to děje. Krom této akce živého ochranáře v ATS nevidět, jak je rok dlouhý.) Žádná námaha. A až se zjistí, že už je těch lidí opravdu moc, je zcela legitimní to všem zcela zakázat. Ideální řešení, pro běžného úředníka této země.
odpovědět 
  Re: Vyhrazení je chybou08:59:17 10.09.2009
Správa CHKO Broumovsko kontroluje dodržování ochranných podmínek rezervace v terénu bez ohledu na režim, ve kterém je horolezecká činnost umožněna. Hezký den.
Hana Heinzelováodpovědět 
   Re: Vyhrazení je chybou12:38:59 10.09.2009
Tak tahle byla hezká. A teď bych prosil tu o Červené Karkulce.
(Za poslední tři roky jsem ochranáře ve skalních oblastech CHKO Broumovsko potkal pouze v onu neděli, o které píše tento článek /v zájmu objektivity dodávám, že dotyčný byl komunikativní a projevoval se vcelku inteligentně, ale šlo patrně o jiný čas a místo než v článku/. Jsem tam ve skalách, plus minus, dva dny v měsíci minimálně.)
Robertodpovědět 
 Re: Vyhrazení je chybou09:13:43 10.09.2009
Vyhrazení byla jedniná možnost, jak legalizovat lezení v Ádru. Díky změně v zákonu bylo nereálné schválit vyjímku (musí ji udělit vláda, nikoliv CHKO, nebo MŽP).
Spor, zda má dostat povolení žadatel, nebo i s ním recipročně fungující spolky (zde AF), nebo všichni, to je na dlouho.
Dagodpovědět 
  Re: Vyhrazení je chybou10:07:05 10.09.2009
Pokud bychom se spoléhali jen a pouze na vládu a její usnesení, znamenalo by to žádat o nové výjimky minimálně s ročním předstihem, aby byla alespoň nějaká jistota, že budou Usnesení vlády přijata včas. Můžeme si o vyhrazení myslet různé věci, ale MŽP i správy CHKO postupují daleko korektněji a snaží se správní lhůty dodržet a je u nich jedna nezanedbatelná jistota, že dopředu víme, dejme tomu plus mínus čtrnáct dnů, kdy bude rozhodnutí vydáno.
Co se týče toho kdo tam může a kdo ne, tak můj osobní názor je, že jsme si jako lezci rovni bez ohledu na příslušnost k nějakému svazu či nikoliv, proto by horolezecká činnost měla být umožněna buď všem lezcům bez ohledu nebo nikomu.
Jinou věcí je to, že na ty, kteří pouze využívají výhod, které svaz pro ně na tomto poli dělá(výjimky, přejišťování) a sami nic ve prospěch celku nepřináší(ať již ve formě příspěvku za členství ve svazu či v údržbě a jištění skal) mám velmi vyhraněný specifický názor bez ohledu na to jestli jsou to mí kamarádi či nikoliv.
Vlkodpovědět 
   Re: Vyhrazení je chybou10:46:00 10.09.2009
Souhlasím s Vlkem.
Mimochodem, to zase na druhou stranu, pro "zelenobijce". To vyhrazení byla iniciativa "zelených", které vyřešila situaci, kdy to vypadalo na to, že se bude skutečně čekat, až vláda na svém zasedání zařadí lezení v Adru na bod programu (na rozdíl o ostatních, vláda nemá závazné termíny, kdy se musí vyjádřit), tedy nejspíš pár let.
Ten zákon poněkud zaskočil obě strany, lezci tradičně nadávali, ale netušili, že parlament změnil možnosti, "zelení" mohli pro možnost lezení udělat... nic, nakonec vymysleli vyhražení.
Dagodpovědět 
   Re: Vyhrazení je chybou12:49:07 10.09.2009
K legislativně-technické stránce věci:
1) V žádání o výjimky se značným předstihem nevidím žádný problém. V čem podle tebe spočívá?
2) Kdy se jaká věc dostane na pořad jednání vlády, závisí /mimo jiné, a velmi často zejména/ na tom, jak se k problému staví člen vlády (zde ministr ŽP) který věc do vlády předkládá. (Svého času jsem ve státní správě pracoval a vím, o čem mluvím.)
(Jinak v názoru na lidi kteří ani nejsou členy horosvazu, ani nepřispívají jiným lezcům jinak - nemusí jít jen o údržbu, třeba i o metodiku, školení ap. - se asi zcela shodneme, ale to není myslím jádrem problému o kterém zde je řeč.)
Robertodpovědět 
    Re: Vyhrazení není chybou13:15:18 10.09.2009
Tobe by nebylo divny dostat vyjimku na rok 2009 a okamzite zadat o dalsi? Pozadas o vyjimku Topola, projedna ji Fischer a schvali Paroubek. Lezeni na pisku, vec celostatni dulezitosti, kterou musi schvalovat vlada, WTF? Diky Bohu za vyhrazeni, to je jeste zlaty.
Radek J.odpovědět 
     Re: Vyhrazení není chybou13:36:29 10.09.2009
Kde je dáno, že výjimka musí být na rok???
Jinak nechci tvrdit, že úprava kdy výjimky uděluje vláda a ne ministerstvo je optimální, ale bavíme se o situaci, jaká je, kromě toho
1) Umím si představit souvislosti (mimo rámec této debaty a bez vztahu k lezení) které k situaci vedly;
2) Vláda jedná i o větších "hloupostech", to mi věř. (Svého času se dal na webu úřadu vlády najít pořad jednání. /Jinak o něj samozřejmě lze požádat podle zákona o svobodném přístupu k informacím a musíš ho dostat./ Zkus to, jestli chceš mít zajímavé čtení.)
Robertodpovědět 
      Re: Vyhrazení není chybou17:18:32 10.09.2009
Roberte např. poslední vyhrazení míst pro Pálavu, což je mimochodem jedna z nejstarších lezeckých oblastí u nás a lezlo se tam už v době , kdy letopočet ještě začínal 18..Tam je nyní povolena lokalita Trůnu a okolí pouze na víkedny září a října roku 2009. Příští rok budeme žádat znova, kdyby to dělala vláda, tak už žádáme před vydáním té výjimky na letošek o výjimku na příští rok, aby se to vůbec dalo stihnout, což mi přijde naprosto absurdní. PS: Jinak Usnesení vlády na Rudice a Stránskou skálu trvala bez měsíce celý rok a to jsme slušně na MŽP urgovali. Takže jsem velmi rád za pojem vyhrazení a že to řeší opravdu lidé, kteří o tom něco ví a ne politici.
Vklodpovědět 
       Vyhrazení je chybou09:07:36 13.09.2009
Dobrý den,
vyhrazení není jedinou možností, jak dospět k povolení horolezecké činnosti. Tou druhou je, jak jsem již psal, výjimka. Souhlasím s diskutujícími, že proces udělení výjimky je z časového hlediska náročnější. Avšak mně nejde o to, jak k povolení dospět, ale o důsledky jaké to má v terénu. Území Adršpašských skal je jedinečným přírodním skvostem a z tohoto důvodu mu byla udělena ochrana v kategorii národní přírodní rezervace. Je zde zakázán mimo jiné i vstup veřejnosti mimo značené cesty. Vyhrazením horolezecké činnosti je toto omezení mimo hru. V praxi to tedy znamená, že kdokoliv z jednotlivých návštěvníků nebo i celé skupiny lidí včetně dětí mohou prohlídkový okruh legálně opustit a pohybovat se nebo se zdržovat mezi věžemi v roklích nebo po okrajích plošin. Mohou chodit zkrátka všude, kde naleznou červené puntíky na skalách, které vymezují přístupové cesty. Tímto se neuvěřitelně vysoké turistické zatížení rezervace rozlilo ze skalního okruhu na celou plochu horolezecky vyhrazených obvodů, což je po část roku prakticky skoro celé skalní město. Myslím si, že tento stav nemůže vyhovovat ani lezcům, kteří mají k Adršpachu vřelý a srdečný vztah, nebo těm, kteří si chodili zalézt do odlehlejších části skalního města či vyhledávali relax.
Jinak o výjimku z ochranných podmínek NPR musí žádat každý, kdo má na území rezervace jakýkoliv záměr, ať už je to činnost výzkumná, dokumentační nebo jiná. Nedokážu si představit, že by orgány OP tyto činnosti také vyhrazovaly. Opačně, nositel příslušné výjimky má za její dodržování odpovědnost. Stejné by to mělo být ve všech případech a tedy i v případě horolezecké činnosti. Věřím, že členská základna žadatele, jako nositel případné výjimky by její dodržování bez problémů zvládla. Avšak v případě aktu vyhrazení nemá ČHS šanci dodržování ochranných podmínek NPR za celou veřejnost zajistit. Proto jsou pak všichni házeni do jednoho pytle.
Coraxodpovědět 
        Re: Vyhrazení je chybou12:22:35 13.09.2009
Pokud jde o princip, souhlas s Coraxem.
Mimochodem, téma, zdali lidé kteří o věcné problematice vědí málo nebo nic a jsou pouze politicky dosazeni sedí pouze ve vládě (a právě tam) a nikoli třeba na MŽP či jiných státních orgánech by bylo, myslím, na dost obsáhlou debatu (která je tak trochu mimo zdejší kontext).
Robertodpovědět 
         Re: Vyhrazení je chybou15:25:40 13.09.2009
Tak se podívej kdo tam sedí a kde. Je to na webu.
odpovědět 
          Re: Vyhrazení je chybou17:55:18 13.09.2009
No, právě. Ale to sem fakt nepatří.
odpovědět 
        Re: Vyhrazení je chybou15:24:57 13.09.2009
píšeš: Věřím, že členská základna žadatele, jako nositel případné výjimky by její dodržování bez problémů zvládla.
Ani náhodou, členové dělají běžně maléry, porušují zvesela dohody.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Loučovice 2020
 Databáze cest:
Všechny cesty (145257)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Expozytura Szatana 10+ Jura Polska
Lilly Star 7+ Sekaniny
Solaris 7- Sekaniny
Wzlocik 8 Jura Polska
Zpátky Na Stromy 7 Vranovická Skála
Nově komentované:
Finále 8 Srbsko
Vystrčená Kačena 4 Vranovická Skála
Lachtan V Dlani 7C Bahratal
Lachtan V Dlani 7C Bahratal
Brechstange 7C Chironico

 Nově v diskusi:
Re: Hollental - camp | Re: Dachstein | Dachstein | Žďár u Rokycan | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp |

 Nové komentáře:
Re: mágo | Re: bérec | Re: idol | Re: mágo | Re: mágo | Re: bérec | Re: bérec | Re: bérec | bérec | Re: mágo |

 Kde to vře:
Film o výstupu Kláry Kolouchové na K2 je v kinech (89)
Chceš se proletět? Nová Montana má křídla (43)
Piolets d'Or 2020 za celoživotní přínos pro Catherine Destivelle (28)
Adam Ondra #76 (21)
Adam Ondra #77 (21)
Alex Megos oznámil přelez druhého 9c na světě (12)
IFSC zavádí nový formát závodu v lezení na rychlost (11)
Zafion: Krombholzova cesta na Rajskou věž, Příhrazy (10)
Film o prvosjezdu K2 na lyžích z roku 2018 celý ke zhlédnutí (10)
Smrtelný pád polského horolezce z Dubkeho lávky v Tatrách (7)

 Nově v inzerci:
Prodám trekové boty FiveTen | Boty Millet | Nedělá ráno | cepín grivel ghost | Praha - umělá stěna | Spolulezec | Hrubice/Ádr | Hrubice/Ádr | Smyce a karáble | Spoluzec/Spolulezkyně |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 3271 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1361 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 15176 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 2019 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.