LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Co můžeš vylézt dnes, neodkládej na zítra.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
ČP a MČR U14 (12.09)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ZRUŠENO SP Ljubljana (SLO) (25.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13222
2.Jungling 11419
3.Pail 11400
Bouldry:
1.Ondra 11828
2.Stráník 11625
3.Stráník 11000
Hory:
1.Novák 7454
2.Ženíšek 6451
3.Mrklovský 6251

Výsledky
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)
SP Briançon (FRA) (21.08)
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)

Deníčky
5018 lezců
856530 cest
Nové přelezy:
Cesta Pro 9+/10-
Nuda V Lab XIa
Paranormál Xb
Kousání Xc
Pohádka Z Xc
Svalový Ko 8+/9-
Myší Kožíš 9+
Senzace 11-
Cikánskej Xb
Handy Dust 9-/9

Stěny
Sportcentrum Evropská - Stěna FTVS UK - Praha 6
Zimní stadion Kopřivnice - Kopřivnice
Sportareál Klíny venkovní stěna - Klíny 210

Prodejny
HUDYsport - Strakonice
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín
HOLAN SPORT - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Yosemite na pohodu

Sedíme na vrcholu Half Dome a pozorujeme mraky honící se po obloze. Splnil se velký sen dvou tatíků, kteří se urvali na necelé tři týdny od rodin, aby poznali a zažili to, o čem slyšeli jen z vyprávění. Za těch deset dnů v Yosemite Valley jsme nepřekonali žádné obdivuhodné výstupy vysokých obtížností, přesto jsme si splnili všechny cíle a nakonec i nějaký ten Big Wall padl.


Vrcholu Half Dome (hires)

foto by © Marek, Alda


Je 13.6. a my přistáváme na letišti v San Francisku. Na letišti vyzvedáváme v autopůjčovně Dodge Caliber a hned míříme po dálnici směrem k Yosemitskému parku. Od kámošů víme, že do kempu 4 je nutné přijít včas a tak ani nespíme a kolem 5. ráno si stoupáme jako třetí v pořadí do fronty na místo v kempu. Do půl deváté  se za námi řadí různorodá skupina asi 40 lidí se stejným cílem: urvat místo.


Fronta před Camp 4

foto by © Marek, Alda


Maximální délka pobytu v kempu je 7 dní. Že se to ale až tak striktně nehlídá, jsme se dozvěděli v následujících dnech, kdy nás na place určeném pro 6 lidí spalo asi 15. Důležitá je visačka na stan i auto, potom děj se vůle boží… Auto s visačkou by mělo být zaparkováno přímo u kempu, případně na parkovišti vedle. Rangeři si to dost hlídají.


The Grack  Center, oblast Glacier point

foto by © Marek, Alda


Po nezbytném odpočinku, kdy upadáme téměř do bezvědomí, se začínáme pomalu seznamovat se specifiky místního lezení. V cestách není prakticky žádné jištění, často ani štandy. Vezeme sebou asi 16 friendů, sadu vklíněnců, hexy. Musím říct, že nakonec využíváme prakticky vše. Tímto zdravím všechny kámoše, kteří zapůjčili, hlavně pak Dlabiho, bez něhož bychom asi museli při doplňování materiálu vyplenit místní lezecký shop. Prakticky celou dobu lezeme jen na jednoduché šedesátce, druhou využíváme jen jednou na Glacier Point Apron.

Začínáme na jednodélkových cestách, ale rychle přecházíme na vícedélkové. Doporučit se dá určitě Swan Slub Gully 5.6 s pěknou třetí délkou nebo třeba After Six, šestidélkový bonbónek, který nepatrně kazí jen nepříjemná první délka olezlým koutem. Dá se to ale dobře odjistit. Pěkné cesty v plotnách pro pohodáře jsou na Glacier Point Apron, kde je i prý nejhezčí 5.8 v údolí The Grack. Občas tam ale prý padají kameny.
Moc bych nedoporučoval začínat přímo na El Cap Base. Cesty jsou tam docela poctivé, často lezené a tudíž místy dost oklouzané. Dáváme tu mimo jiné Little John right 5.8, která určitě není zadarmo. Pro ty, kteří se jako my necítí přímo nahoru, je ale pocit z kilometru kompaktní skály nad sebou úchvatný. Fotíme jako o život a připadáme si jako Alenka v říši divů. Dvě dvojky visí v The Nose, potkáváme ale i dva kluky co už dolezli. Jeden z nich se pomalu belhá od Salathé, kde hodil tlamu v druhé délce. Jo nýty tady prostě nejsou a pokud něco vypadne…


El Cap base

foto by © Marek, AldaRoyal Arches 5.7 A0 byl první Big Wall vylezený v údolí. Chlapi do něj šli, protože měl jako jediný větší počet stromů zajišťujících relativní bezpečí. První délka ukloněný komín, potom nějaké lehké lezení a od páté délky to začíná být zajímavé. Obtížnost nepřekračuje 5.7, pořád je ale co dělat. Lezení většinou spárové, vše kompaktní, dobře odjistitelné. Nýty v cestě nečekejte, štandy jsou většinou za stromy, mezitím nic.


Royal Arches (hires)

foto by © Marek, Alda


Cesta má 16 délek a leze se 7-10 hodin. Často se prý ale stává, že bývá podceněna a nezbývá nic než bivak na štandu.  Uhlíky po ohníčku kolem 13.délky jsou tu pak němými svědky malého dobrodružství. Nás ale nikdo nezdržoval a tak cestu dáváme za 8,5 hodin.
Royal Arches se většinou  slaňují dolů po připravených slaňácích, dá se to ale i obejít trekem přes Yosemite Fall. Pokud do toho tak jako my půjdete, čeká vás nekonečný pochod po hladkých plotnách, vyprahlým lesem plným komárů, pak zase lesem s ještě více komáry a asi po 5-ti hodinách jste v Camp 4 jako na koni. Pokud se Vám to bude zdát málo, doporučuji celou tu cestu nepít. Někde v první třetině stěny nám totiž z prošoupaného kanystru pomalu vytekla všechna voda, takže jsem kvůli dehydrataci ještě asi den nebyl na malé.


Royal Arches

foto by © Marek, Alda


Další den odpočíváme a jezdíme Shuttle busem po údolí. Je zdarma, jezdí všude a často a je v něm zima. My jsme se svezli ke sprchám v Curry village a do obchodu v Yosemite village, kde mají dobrá chlazená vína, borůvkové muffiny za 1,15 USD a vkusné suvenýry s motivem medvěda. Kupuju malému ponožky s chlupáčem, Marek pošilhává po oblečku Yosemite Ranger.  Míříme do Yosemite Grill na nějakou dobrotu z roštu, když ale zjišťujeme, že tady zase pečou jenom ty jejich hamburgery, házíme zpátečku. Dáváme raději mufíka, který se stal nedílnou součástí našich snídaní a večeří.foto by © Marek, Alda


Pár dnů poté, co jsem úspěšně překonal následky klimatizace v autobusu, jdeme do cesty Snake Dike 5.7R na Half Dome. Namáhavý nástup trvá kolem 4 hodin a ke konci je značně nepřehledný. To v cestě samotné již problém s orientací není. Téměř celý výstup totiž vede po křemenité žíle připomínající hada. To R u znaménka obtížnosti značí dlouhé odlezy. V praxi jsou všude na štandech nýty, mezi nimi ale většinou jen jedno další jištění. Zakládat se dá jen zcela výjimečně, rozumně odjistit se dá první a poslední délka. Obtížnost ale nepřekračuje naši 5, plotně v první a třetí délce bych dal možná o trochu víc.


Half Dome (hires)

foto by © Marek, AldaSnake Dike 2.délka

foto by © Marek, AldaSnake Dike 4.délka

foto by © Marek, Alda

 
Marek to leze v pohodě, já se nakonec taky kousnu a pravidelně střídáme. Po osmi délkách je posekáno a následuje zhruba stejná vzdálenost po plotnách nahoru. Dá se to jít sólo, je lepší se držet spíš vpravo. V dešti asi nepůjde o bůhvíjaký zážitek, odjistit to totiž prakticky nejde. My máme ale pěkně a tak si za hodinu již vychutnáváme špalír turistů na ocelových lanech normální výstupové cesty. Pro mnohé je to možná první cesta do hor a tak je zajímavé pozorovat různorodost stylů, kterými se povětšinou obtloustlí američané sunou vzhůru a dolů. O tom, že amíci neponechávají při výstupu nic náhodě svědčí dlouhý rozhovor mezi paní chystající se na výstup a prodavačem lezeckého obchodu v údolí. Nezdvořile jsem několik minut poslouchal a odešel jsem až ve chvíli, kdy s ním začala rozebírat jestli si vzít spíše více ovoce nebo o jeden sandwich navíc.


Na vrcholu Half Dome

foto by © Marek, Alda


Večer po výstupu si vychutnáváme sprchu a bílé froté ručníky v kempu Curry s ohyzdnými bílými stany, který je jinak na rok dopředu kompletně zamluven. Spěcháme ještě na promítání fotek známého místního fotografa, který je v sezóně rozložen se svým teleobjektivem na mostě pod El Capem a fotí lezce v jeho stěně. Krásné fotky ze současnosti i z historie lezení doplňuje vtipný komentář a dělá tak z přednášky show, která je snad ještě lepší než beseda s Ronen Kaukem před dvěma dny.

Zvláštní kapitolu píší v údolí medvědi. Zvykli si na přítomnost lidí a dobré sousedské vztahy udržují pravidelnými večerními návštěvami kempů. Stačí malá nepozornost, špatně dovřená schránka na potraviny, zubní pasta, nebo nedopitá Cola v autě a medvěd sežere i to co tam není. Na parkovišti vedle Camp 4 stálo každé dva dny minimálně jedno auto s okny vymlácenými od medvědů.
My se o jejich přítomnosti přesvědčili jinak.


Schránka na jídlo v Camp 4

foto by © Marek, Alda


Kolem jedenácté večer sedíme u vína a na jednou slyším za zády zvuk jako když se otevírá pytlík s chipsy. Kouknu za sebe a metr a půl za mými zády nám medvěd rabuje zásoby. Jediné co mě napadlo bylo posvítit mu do očí čelovkou. Jas všech 4 LED diod z mé lampy ho očividně vystrašil. Stihl ještě pobrat krabici s ananasovým džusem a balíček sušenek a dal se na útěk. V tu chvíli nám to přišlo docela legrační, zvlášť když to jídlo nebylo naše. Představa, že chlupáč přijde do bivaku někde v pustině mezi Yosemite Valley a Tulomne my už ale teď tak veselá nepřipadá. Pokud bych šel někdy v budoucnu ve Valley vícedenní trek, pak jedině se speciální schránkou na potraviny proti medvědům, tzv. bear boxem.


(hires)

foto by © Marek, Alda


Po 10 ti dnech v kaňonu míříme přes Tulomne meadows do Las Vegas, parků Bryce a Zion, abychom naši pouť ukončili v Sequoia NP a San Francisku.
V San Francisku zastavujeme přímo v centru a jdeme se projít. Hlavní třída je lemována špalíry lidí. Aha, běží se tu asi maraton, říkáme si. Chvíli čekáme až borci přiběhnou a krátíme si čas pozorováním extravagantně oblečených amíků. Něco mi tu ale nesedí. Mé podezření se utvrzuje v momentě, když ulicí probíhá první „závodník“ - borec oblečený v růžové leopardí kůži. Kousek za ním doprovod na motorkách - dvě stokilové báby na Harley s holými zadky oblečené v černé kůži. Jsme na Gay parade, která se tu koná každým rokem a je jednou z největších svého druhu. Na záchodech v přilehlém obchoďáku tak měním zažité návyky, na malou jdu do kabinky a raději se zamykám. Jdeme se projít raději do přístavu, kde se nám prodavač z krámku se suvenýry snaží k tričku s Alcatrazem vnutit na rande ještě  svého přítele. Mě ani Markovi se zas tak moc nelíbil, a proto přístav rychle opouštíme. Dnes sem prostě moc nezapadáme.

V Yosemite Valley jsme strávili 10 krásných dní. Zjistili jsme, že si tu s dostatkem vybavení zaleze téměř každý, netřeba se bát. Je tu dostatek cest i pro pohodově orientované lezce jako jsme my dva. Období pro návštěvu v půlce června bylo ještě v pohodě, od července začíná být opravdu vedro.


Motýl Emanuel

foto by © Marek, Alda


Doporučení  • Borůvkový muffin je nejlepší, banánový nebrat
  • Nepodceňovat medvedě, lidi nežerou, vše ostatní ale jo
  • Chardonnay nebrat ani chlazené
  • Jízda gondolou po umělé řece za zpěvu italských písní ve druhém patře kasina Venetian v Las Vegas
  • Trek po dnu Bryce Canyon
  • Průvodce na volné lezení nebo na Big Wall mají všude v údolí. Něco je na www.supertopo.com


Ceny


Letenka 17 000 Kč, Delta Air přes Atlantu z Vídně
Auto 13 000 Kč na 18 dnů, společnost Dollar
Oběd v Yosemite Lodge cca 12 USD ( teplé jídlo a Cola), ve Fast foodu 9 USD
Camp 4    5 USD/os, limit 7 nocí
4*hotel v Las Vegas 54 USD pro 2 osoby
Lezecký obchod v Yosemite Valley má věci levnější než u nás

Text: Alda z Olomouce
Foto: Marek z Brna, Alda

Aleš Sobek   [úpravy] 22:34 05.08.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 pekne08:49:15 07.08.2008
pekne napisane, vdaka
m.odpovědět 
 Re: pekne17:12:23 07.08.2008
Díky
odpovědět 

 hmm09:02:49 07.08.2008
Super clanek. Krasnej sloh:-)
Otazk ana autora.Jak daleko (doba jizdy) je to z yosemitu do zion canynu?Popripade doba jizdy zion canyonu do  las vegas a pak z las vegas do frisca? Diky
R.odpovědět 
 Re: hmm17:19:34 07.08.2008
My jsme vyjeli z Yosemite odpoledne a kolem druhé ráno jsme byli před Vegas. Z Vegas do Zionu tak asi 3,5 hod, Z Vegas do Friska bych řekl tak 12 hod. My stavěli ještě v Sequoia NP, takže přesně nevím.
odpovědět 

 Dobrej sloh10:08:31 07.08.2008
Nádherně napsaný opravdu dobrej sloh a zajímavý. To první foto je super hezkej skoro kýč. Hned bych tam jel. Závidím.
Steveodpovědět 

 Díky10:26:19 07.08.2008
Díky za super článek... Taky bych hned jel :-)
kytkaodpovědět 

 Pekne10:32:33 07.08.2008
Po dlouhe dobe jsem si opet neco z lezce precetl. Zadne lezecke porno a sebeprezentace. Vylet vam zavidim, snad se tam taky nekdy dostanu. H.
Honzaodpovědět 
 Re: Pekne17:54:11 07.08.2008
Opravdu hezký a poutavý článek, co se dá celý přečíst. Žádné sólo v šestce a hodně zajímavé info. Taky dík!
Martinodpovědět 

 Nádherné povídání21:04:22 07.08.2008
Moc pěkné povídání Aldo a teď myslím i to, co jsme absolvovali minulý víkend na rybníku. Jsem moc rád, že jsem tě zase viděl a těším se na příště. Lezení za louží vám pochopitelně tiše závidím!
Milanomafianoodpovědět 
 Re: Nádherné povídání21:30:58 07.08.2008
Díky Milano,
doufám že se ukážete příští týden v Leogangu, ať můžem ochutnat něco ze zásob z jižní Moravy, které ssebou beru.
odpovědět 
 Re: Nádherné povídání21:50:42 07.08.2008
Díky Milano,
doufám že se ukážete příští týden v Leogangu, ať můžem ochutnat něco ze zásob z jižní Moravy, které ssebou beru.
odpovědět 

 yo21:44:48 07.08.2008
Prijemne citanie k veci, paradne fotky (kinofilm?). Taketo fakt mozem.
orvaqodpovědět 
 Re: yo21:53:11 07.08.2008
Něco je foceno na digitál Panasonic TZ3, část potom na zrcadlovkou Nikon na Kinofilm. Díky.
odpovědět 

 pochvala09:45:52 08.08.2008
opravdu hezky lezeni
přiště pojedu s vama
tomasodpovědět 

 Vtipný09:54:19 08.08.2008
Alešku,Ty jsi vtipný!Líp by to nikdo nenapsal.
Fotky z lezení jsou na obyčejné mijůčko (nic těžšího  neunesem).
Marekodpovědět 
 Re: Vtipný10:40:06 08.08.2008
Zdar, Jo to je fakt :)) Tak jeste na Mjucko.
odpovědět 

 pohoda10:03:39 08.08.2008
Z toho článku ide fakt pohoda. Veľmi príjemné.
rastoodpovědět 

 Veliká krása...12:10:54 08.08.2008
Tož jsem konečně přečetl a zhodnotil vaši akci a musela to být nádhera - veliká krása... Párkrát jsem si zasnil a v cítil se do té pohody a krásy přírody. Už se těším až se od rodiny utrhnu a něco podobného prožiji. Někdy můžeš vzít kámoša s sebou:))) Franta
Frantaodpovědět 
 Re: Veliká krása...12:22:18 08.08.2008
To víš že jo, musíš ale pořádně bouchat, aby jsi stačil. :))
odpovědět 

 pěkné20:40:41 08.08.2008
opravdu pěkně napsané a poutavé, až má člověk chuť se sbalit a jet daleko za oceán
Elaodpovědět 

 Paráda08:57:13 11.08.2008
Skvěle napsaný a informační článek. Díky za každý zprostředkovaný zážitek od otců. Je vidět, že i velké sny se dají plnit v malém čase. Fakt příjemný zjištění a dobrej tip. Jo a i fotky pěkně dolaďují atmosféru. Zbývá jen doufat, že se po tomto článku C4 nezmění na Čechokemp.
Petr Reschodpovědět 

 Pěkný článek15:49:50 11.08.2008
Pěkně napsaný článek, žádné zbytečně dlouhé okecávání, prostě bylo řečeno to co lidi zajímá. Jinak s tím, že si tam zaleze každý, tak představa,že i když lezu 5ku a potkal bych po cestě jenom štandy mě děsí a asi by mě do toho hlava nepustila. A otázka nakonec, zda-li si tam zalezou i lezci, kteří spáry nelezou, nebo ještě lépe přimo se jim snaží vyhnout?
Johny25odpovědět 
 Re: Pěkný článek15:59:21 13.08.2008
Urcite si tam zalezou. Ja spary taky nerad, ale ty petkove jsou vetsinou trochu uklonene a skala dobre drzi. Ze bychom standovali na dvou friendech v kolme stene to se nam taky nikdy nestalo. V lehcich cestach najdes vetsinou nejaky strom nebo polici.
odpovědět 

 obtloustlí američané16:54:39 25.08.2008
Pěkný článek. Jenom mě mrzí, že se autor neobešel bez zprofanovaného klišé "obtloustlí američané". Není deset dní málo na vynášení takovýchto komentářů?
Pavelodpovědět 
 Re: obtloustlí američané08:18:02 26.08.2008
Američané jsou statisticky národ s nejvyšším BMI na světě. My tam byli bez mála 3 týdny. Já jsem tam předtím studoval na střední škole...
odpovědět 
  Re: obtloustlí američané08:32:55 26.08.2008
Mě jen vadí když se něco generalizuje. A specielně když lidi přijedou po 14 dnech a prohlašujou jak jsou všechny amící tupí a tlustý. Není tvůj případ, promiň. Já tam byl dva roky a přál bych si, aby jsme se jako národ v některých věcech alespoň trochu přiblížili. Měj se P.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Vertikon Zlín 2020
 Databáze cest:
Všechny cesty (146622)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Holzgauer Verschneidung 5+ Frankenjura
Direkter Ausstieg 8 Frankenjura
Direkter Ausstieg 8 Frankenjura
Acte Ganté 7a Verdon Outlying
Les Nanas Vont Trop Loin! 5+ Verdon Outlying
Nově komentované:
Adamův 8B -
Myší Kožíšek 9+ Srbsko
Adamův 8B -
Nuda V Labáku XIa Labské údolí - Levý břeh
L´Ultimo Dei Suini 7c Red Point Wall

 Nově v diskusi:
Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: beal dynaconnexion | Re: Karel IV. | Re: Karel IV. | Re: Karel IV. | Re: Karel IV. | Re: separovaný zber | Re: Parťák | Re: separovaný zber |

 Nové komentáře:
UFO | Bh | Re: Tatry nie su telocvična | Re: Tatry nie su telocvična | Re: a bezpečí vám vnutíme pod hrozbou zastřelením | Bohužel | Re: a bezpečí vám vnutíme pod hrozbou zastřelením | Množné č.? | Re: Zdenda Bouda z Hutě | Re: Schizofrenie |

 Kde to vře:
Při sólování v horolezeckém terénu v Tatrách se zabil Polák (62)
Help to Nepal (37)
Video: začátečnická vícedélka na Maltě (32)
Dva horolezci zahynuli v Tatrách (32)
Mistrovství ČR v boulderingu ve Slaném (19)
Video: lezec Adam Ondra vs. cyklista Daniel Oss (16)
Laco Kulanga (16)
Alex Megos dává Underground 9a na flash (12)
Chuck Odette dává ve věku 64 let cestu T-Rex za 8c(b+) (11)
V práškovém magnéziu se pravděpodobně covid-19 nepřenáší (9)

 Nově v inzerci:
Patek Hudy Usti | Skialp boty dynafit tlt5 carbon -velikost mondo 27,5 | Aku vrtačka | Lezečky Rock Pillars Rebel nové | prace | Šáhlo 9.2m | Hledám spolupracovníka | Statická a dynamická lana | Fotky z Roviště 18.9. | lezení na stěně, Praha |

 Anketa:
Jak jste trávili/ trávíte letošní lezecké léto?
 Vynechávám sezónu 
 383 
 Převážně trénuji 
 263 
 Lezu jen v domácích oblastech 
 272 
 Lezu i cizině jezdím autem 
 246 
 Jezdím lítám všude 
 163 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.