LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nelez do cesty na kterou nemáš!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Hory byly jejich osudem
Vychází autorizovaná biografie: Adam Ondra - Lezec tělem i duší
Nový průvodce Jižní Moravy

Závody
Ruzyňská liga pro děti (16.11)
2. bouldr kolotoč (22.11)
JihočeskýBoulderingovýPohár (23.11)

Žebříček
Cesty:
26.Reich 10397
27.Adamovský 10397
28.Gendová 10394
Bouldry:
26.Karban 9200
27.Plaček 9175
28.Fajkoš 9156
Hory:
23.Nehasil 2588
24.JPPP 2485
25.Lavička 2452

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4757 lezců
786255 cest
Nové přelezy:
Komprese L 7C
Tonfa 8B
Los Posade 7c
La Quebran 7c+
Bela Senza 7c
Bela Senza 7c
Bistec De 7b+
L´Uomo Inu 7c+
Boží Úděl Xa
Quantum Xb

Stěny
Boulder bar Točna - Jihlava
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Reprezentační soustředění v Ospu

Od středy 12.03. do pondělí 17.03.byly ve slovinském Ospu k vidění parádní výkony české špičky sportovního lezení.

Kolotoč skvělých výkonů rozhýbal Martin Stráník přelezem kratší varianty Sanjskeho paru za 8c. V té chvíli ještě netušil, kolikrát si tuhle cestu přeleze.....

Historicky zřejmě prvního soustředění sportovních lezců na přírodních skalách se zúčastnila téměř kompletní sestava, chyběl pouze převážně boulderista Martin Spilka a v té době již ve Francii vegetující Míša Drlíková. A tady je tedy máme, abecedně řazené, nejlepší z nejlepších (možná poněkud neobvykle, ale proč se bavit pořád jenom o číslech):

Filip Harna (Fufa)Filip Harna

foto by © Vojtěch Vrzba


Mladý tichý sympaťák. Už proto, že jako jedinej z chlapů nebyl větší než já. Tak zas chvilku vážně. V tom klukovi něco je. Leze uvolněně, přirozeně a přitom s notnou dávkou silového potenciálu. Skoro pořád lezl a v ničem dlouho nevydržel. Těším se, jak bude „zrát" a růst. Holt zas budu nejmenší.

Helena LipenskáHelena Lipenská

foto by © Azbest

Kurňa první slova, který mě napadaj „seriózní dáma". Ale fakt. Super človíček se super přehledem kolem lezení, ale taky rozumným úsudkem a rozhodně ne zbrklostí. A velmi seriózně přistupuje i ke svému lezení.
Do Ospu přijela hlavně nalézt metry. Výsledek asi nebyl na prvním místě, vždyť sezóna teprve začíná. Na druhou stranu přijeli s Tomášem docela utaháni ze Španělska a tak bušili s čistýma hlavama.
A ještě na skok k tomu úsudku, který můžeme i nazvat analýzou stavu věcí. Taky jsme malinko tmelili kolektiv. Žádná divočina, ale tmelili. Helča tu fungovala jako jakýsi dramaturg večera, když si občas vyhlédla správný okamžik a správnou osobu a do programu vložila hvězdu, která právě ten večer vyšla. Jedna z nich ovšem potom padala jak meteorit. Doufám, že si všichni něco přáli...

Tomáš Mrázek

 

Tomáš Mrázek

foto by © Azbest

Legenda. Jasná hlava, krutá síla. Tomáš je neuvěřitelně upřímný a někdy až přespříliš přímý ve svých názorech. Kdo ho nezná, může si to vysvětlovat všelijak, umím si představit, že i jako manýry hvězdy, leč chyba lávky. Umí kopat za tým a jsem hrozně rád, že upřednostňuje formu takovýchto soustředění (a to vlastně všichni) před individuálními zájezdy. Celou dobu lezl v dresu ČR a chová se fakt jako profík. Jsem hrozně rád, že chce letos hodně lézt ve skalách a taky boulderovat na šutrech. V jeho kalendáři na tento rok má své místo i Petrohradské PADání a Mello blocco. Těsně před naším odjezdem jsem se na něj byl podívat jak leze na OS „Bitku se stalaktity" (původně 8b+) a trochu jsem měl dojem, že se tou cestou pronudil. Helča si ustlala dole na karimatce, zatímco Tomáš marně pátral po obtížích. Myslím, že říkal něco o 8a+.

Adam Ondra (Dipsy)Adam Ondra

foto by © Azbest

Jeho jméno jsme v poslední době zvyklý slýchat ze všech stran a vidět ho občas bere člověku chuť do dalšího lezení. Před zájezdem se kdosi pídil po tom, co že v Ospu Adam poleze, ale Adam vybaven samizdatovým nákresem, jal se pokoušet OS v novém 8c přímo v ospské jeskyni. Prvních 15 metrů povinných metrů stropem prostě šel, pak se dostal do nepřehledného lesa patnácticentimetrových „robertků". Nohy dopředu, nohy dozadu, nohy dopředu, nohy dozadu.....no nakonec se unavil a spadnul. Řekl bych poctivý pokus o OS, skála surová, maglajz nevidno, to se pak snadno přehlédne velká kapsa, navíc mokrá...
Adam je lezcem tělem i duší každou buňkou svého těla. Ke své obrovské vytrvalosti a síle v prstech navíc za poslední půlrok obrovsky zesílil i v pažích a neskutečně vytáhl. Tipoval bych ho do dvou let na 190. V hlavě to má také srovnané, což mohl pozorný čtenář vytušit z rozhovorů, které ochotně dává. Osp považuje mezi současnými sportovními oblastmi za poměrně tvrdě oklasifikovaný, čehož budiž důkazem nezvykle (ó jak jsme ukolébáni) vysoký počet pokusů v Sanjskem paru dovrha, kteří místní posunuli na 8c+/9a, ale ledaskde by to 9a bylo poctivé. Á důkaz Adamovo rozvahy - všimněte si nesráží všechno, ale jen to, o čem je skutečně přesvědčen, že lehčí je. Tahle cesta výjimečně vyšla na osmánu jako 9a.

Kristýna OndrováKristýna Ondrová

foto by © Azbest

Ou to bude těžká práce. Co napsat o člověku, kterého jsem viděl skoro poprvé v životě? Tak alespoň tolik, že Kristýna, ač tu na Lezci někde stálo, že už není žádná mladá holka, má bezpochyby lezeckou perspektivu. Osp jí charakterem asi úplně neseděl, ale i tak nebylo 8a nikterak vzdálené.

Silva RajfováSilva Rajfová

foto by © Vojtěch Vrzba

Do Ospu přijela dost zdravotně nalomená, ale přesto se snažila do toho šlapat. Z holek má určitě největší sílu, což potvrdila rychlým přelezem 8a a taky zkusila Marjeticu (8b/b+), do které by se ráda ještě vrátila. Trochu mě mrzí Silvina roztříštěnost zájmů, ač v rámci lezení. Myslím, že to je hlavní důvod, proč nediktuje ještě víc.

Martin Stráník (Noo noo)Martin Stráník

foto by © Vojtěch Vrzba

Poctivý dříč, se kterým by se jeden nerad pustil do křížku. Myslím, že poněkud schizofrenní Tadej netušil, co dělá, když klukům vyházel na zem expresky ze „své" cesty (prý to bude jednou 9b, ale to se musí zakázat tohle a onohle). Naštěstí jsou kluci v pohodě a Martin svou medvědí sílu dal do lezení namísto nějaké ponižující bitky.
Sluší se asi vysvětlit na tomto místě úvod článečku, jak že to bylo s tím Martinovým přelezem. Tož tak, Martin vylezl docela rychle Sanjsky par 8c a myslím, že byl spokojen. Ne však všichni chytří okolo, kteří ho navrtali do prodloužení. Co to je, pár kroků navíc. A tak se stalo, že Martin by mohl klidně podělit svými přelezy první části téhle cesty všechny ostatní členy repre a jeden účastník zájezdu (nereprezentant) dokonce nabízel za přelez úplatek!!! No jo, 9a je 9a a ten rozdíl v čísle mezi kratší a delší variantou tam není pro nic za nic.
Co říci více o Martinovi? Myslím, že vše stojí na začátku odstavce, poctivý dříč.

Rosťa ŠtefánekRosťa Štefánek

foto by © Vojtěch Vrzba

Škoda, že mi Rosťa nevyšel abecedně někam na začátek nebo konec, protože jeho účast jsem upřímně nečekal. O to víc mě potěšila. Jirous tu někde vznesl dotaz, že je zvědavý, jak se Rosťa v Ospu s tím charakterem lezení popere. No popral se, vlezl do ledasčeho, ale všude byly moc velký chyty. Snad kromě boulderu v Marjetici (8b/b+, rozhodující pro přelez je boulder za lištu nad odpočinkovou dírou), kde se prošel, protože směňoval na liště, kterou všichni rychle valí dál.   

Edita VopatováEdita Vopatová

foto by © Azbest

Jejda jejda. Ta pusa, ta jede (tady si můžu dovolit trochu familiárnosti, neb mé manželky sestřenice manžel je Editin strýc).
Edita přijela do Ospu v roli jedné z bacilonosiček, ale i s těmito zvířátky v krku, nose a jistě i na zádech ukazovala, že lézt umí. Malinko mě akorát rozzlobila, když jsem jí radil flash cesty, kterou si dovolila lézt úplně jinak. Ale co, proč to s těma mladejma holkama nezkusit? Navíc když sama říkala, že letos chce jenom lézt, lézt a lézt.


Čekali jste něco serióznějšího? Tak třeba příště. Nebo se mrkněte na www.horosvaz.cz, kde najdete ofiko zprávu ze soustředění včetně těch nejzajímavějších přelezů. A jestli mě výše zmiňovaní aktéři nezadupou, tak někdy zase „Napsanou" s těmi nej nej nej.

Fakt parádní fotografie naleznete zde v galerii Soustředění Osp 2008

Petr Resch   [úpravy] 20:47 20.03.2008Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Motivační pecka18:41:35 20.03.2008
Zajímavé představení, je to motivační náboj, i díky skvělým fotkám. Přeju všem aktérům, dobrou sezónu.
Steveodpovědět 

 ...18:43:53 20.03.2008
Dobrý! Lepší než jen seznam čísel:)
michalodpovědět 

 jen tak dal :)18:48:12 20.03.2008
tak to je repre akce jak ma byt...vcetne nasledny prezentace...super!!!
chyskaodpovědět 
 Re: jen tak dal :)21:10:11 20.03.2008
Tak vida máme opravdový repre tým. Tak jak se sluší na opravdovou lezeckou velmoc. Hlavně kluci do toho buší pěkně fest.Jen tak dál.
Honzaodpovědět 

 Foto19:24:24 20.03.2008
Konečně se lezecká veřejnost dočkala fakt pěkných fotek ze skal!!! Kompozice super, expozice super, ostrost super, barvy super, konečná úprava super!!! Lezecké výkony ještě lepší! ,+) Tak to má být! A né pořád nuda-šeď a středová kompozice :))
Radmilodpovědět 
 Re: Foto19:56:26 20.03.2008
fotky opravdu vydařené,ale neřekl bych že jsou něčím tak extra lepší,než kritizované Pepeho.V některých (hl.z Člověk neježi se)je dost šumu-doostřování v PS? Jinak víc se mi líbí fotky od V.Vrzby.Toť postřeh a osobni nazor lajka,peace:)
míraodpovědět 
  Re: Foto20:06:20 20.03.2008
Na druhou stranu s jumary a žebříky podali fotografové podobně hodnotné výkony jako naši nejlepší v cestách.:-)).
Vlkodpovědět 
   Re: Foto20:20:04 20.03.2008
no o tom žádná:)Je mi jasny,ze to nebyla zadna sranda fotit,kdyz sem videl jak Adam prěběhl ten vršek "Člověk..."tak sem si řikal,že to nemohl (myslim Azbest)stihat.Von se ho tam teda snažil zpomalit tim,že mu stál na chytech:)
míraodpovědět 
    Re: Foto20:33:10 20.03.2008
K fotkám taktéž jako lajk řeknu jediné (teda krom toho, že se mi líbí a kluci si mákli) - tohle je účelový výběr pro představení aktérů, řekněme něco jako lezecká průkazová fotografie. Moc a moc toho leží ještě v archivech a těší se na nové příležitosti...
Petr Reschodpovědět 
    Re: Foto21:23:26 20.03.2008
Jo, jo, s Ádou je to problém, vím jak se spolu bavili, že by ho fotil v cestě Popolni mrk, Áda říkal, že to nedá hned na poprvé, takže bude mít na nachystání se čas, dopadlo to tak, že to Áda proběhl a bylo vymalováno.:-).
Vlkodpovědět 

 Video19:49:09 20.03.2008
A video z martinova přelezu Sanjskyho paru na www.tomasmrazek.cz
Pájaodpovědět 

 BOMBA! ;22:47:52 20.03.2008
Super!!! Ja mam radost, jen jsem si to precetl! Paradni partyja, super lezeni, dobre vykony, proste citim sama pozitiva a pohodu jak z clanku, tak z akteru samotnych. Ac delaji cokoliv, jde jim o jedno... a to je a i nas krasne spojuje... Bouldering ci lano, proste pohyb na skale a nicim nenahraditelna a pekelna atmosfera busiciho stada nadupancu... :) BOMBA! Myslim ze se zase jednou neco HODNE povedlo a blizka se na lepsi casy... Diky Peto. A taky Azbestovi za paradni fotodokumentaci ;) Jdu dat jeste tri shyby na dobre spani...
Petisodpovědět 

 lezečky doma?23:12:14 20.03.2008
A co dělal Resch, seděl na židli a dělal fajfky do deníčků? ;)
relicodpovědět 
 Re: lezečky doma?08:24:44 21.03.2008
kdepak, Reschík tmelil kolektiv (hlavně při pátečním večírku:) a na skalách zkoušel nějaké "onsajty" 8a+ atp..žádná nadřazenost ani funkce "trenéra" nebyla znát
v:vodpovědět 

 Gratulace08:00:03 21.03.2008
Myslím že Petr Resch již ukazal co v něm jako v promotérovi či spíše propagátorovi lezení je v Petrohradu.Toto je jen další super krok jen tak dál.Přeju hodně síly a nápadů v daných aktivitách
David
odpovědět 
 Re: Gratulace12:16:12 21.03.2008
Vyborne Reschiku.Dobra zprava o repre teamu.Ten Harna je vyborny.Videl jsem ho ve Sloupu a lezl skvele.Je to talent.Skoda , ze v tomhle veku jich neni vic.
Smoldaodpovědět 
  Re: Gratulace12:31:51 21.03.2008
pěkné fotky od rosti na stránkách tomase mrazka
odpovědět 

 Skvělý článek01:10:59 22.03.2008
dík za příjemný a neotřelý pohled na českou lezeckou špičku, hezké velikonoce!
aTomodpovědět 

 Prsty Adama09:12:39 22.03.2008
Ty jo ten Adam ma teda ale pekne koliky do betonu misto prstu :) (dobre mysleno). To ma asi z tech mrdek, po kterych porad leze a urcite i trenuje. Ne jak ty nase chudacky tenke co nic neudrzi :-D

A jinak... zadne Velikonoce - trenink bude a zadne chlastani! :) Tak si je uzijte, caves, Petis.
Petisodpovědět 
 Re: Prsty Adama09:13:47 22.03.2008
PS: Viz foto o kousek vyse... ty prsty :-D
Petisodpovědět 

 videjo15:59:46 24.03.2008
http://youtube.com/watch?v=VwCuDoSGF44
odpovědět 

 Díky za podporu13:45:55 25.03.2008
Za všechny děkuji za podporu. Motivace je oboustranná. Petr Resch
Petr Reschodpovědět 

 další fotky11:12:20 28.03.2008
Vím, že trošku pozdě, ale přeci...
Více fotek na:

www.tomala.cz/vojta
v:vodpovědět 
 Re: další fotky10:08:47 08.04.2008
super fotky!
míraodpovědět 

 :-)21:37:46 13.04.2008
Dnes už píšu druhý komentář o tom, že závidím. A to jsem si myslel, že nejsem závistivý. Ale je to Petře pěkné povídání a reprezentantům přeji kromě skvělých výkonů i ty zážitky.
Jarda Maršíkodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Calico Basin
Kraft boulder
 Databáze cest:
Všechny cesty (139565)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tonfa 8B Frankenjura
Mont Blanc (hřeben Bosses) 2 Mont Blanc
Alter Weg 4 Dachstein
Südrampe Hochthron 4+ Tennengebirge
Ozdravovna Pracujícího Dorostu 6A+ Strnady
Nově komentované:
Pekelná Hudba IXb Vlhošť
Krátké Cíle 6C+ Josefovské Údolí
Veselý Tobogán 6C+ Josefovské Údolí
Pekelná Hudba IXb Vlhošť

 Nově v diskusi:
Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: istenie tazkeho lahkym | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: istenie tazkeho lahkym | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a |

 Nové komentáře:
Re: Vstup | Re: Děs běs | Děs běs | Re: Cesky lezci | Re: Vstup | Re: reklama | gratulace | Re: Cesky lezci | Re: Cesky lezci | Re: Cesky lezci |

 Kde to vře:
Adam Ondra: Road to Tokyo # 38 (65)
Lofer: nová cesta Franco Columbu 7a/7a+ na perfektním vápenci (39)
MMČR v lezení na obtížnost (27)
Vychází autorizovaná biografie: Adam Ondra - Lezec tělem i duší (26)
Nejasnosti nad olympijskou kvalifikací před závodem v Toulouse (24)
Vítězové série BoulderDěti 2019 si zatrénují s Adamem Ondrou (22)
Lezec odsouzen, protože při spouštění nechal spadnout spolulezce (18)
Startovka na olympijskou kvalifikaci v Toulouse zveřejněna: (14)
Singing Rock Rama Test Tour (13)
Ruzyňská liga - závody pro děti (12)

 Nově v inzerci:
Garmont Helium | Garmont Summit | Péřovka RAB Expedition 7000, vel.L | LS Miura Woman, 37,5, 1500 Kč | Dětský celotělový úvazek | Praha - Parťačka, parťák, parta? | Stará lana | Statická a dynamická lana | Prodám různé druhy karabin | Lavinový batoh Snowpulse Tour 45l |

 Anketa:
Zamýšlíte se při lezení/jištění nad zodpovědností před zákonem?
 neřeším to 
 116 
 stará se hlavně, kdo leze 
 28 
 50:50 zodpovědnost 
 76 
 stará se hlavně, kdo jistí 
 30 
 nestarám se, jsem pojištěný 
 38 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.