LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS nebo smrt!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
ČP a MČR U14 (12.09)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ZRUŠENO SP Ljubljana (SLO) (25.09)

Žebříček
Cesty:
18.Nespoutaný 10975
19.Vlk 10875
20.Romanovský 10841
Bouldry:
18.Chytil 9975
19.Horáček 9925
20.IF 9700
Hory:
17. 2691
18.Klimešová 2538
19.JPPP 2485

Výsledky
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)
SP Briançon (FRA) (21.08)
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)

Deníčky
5018 lezců
856631 cest
Nové přelezy:
Krkavčí Ma 9+/10-
Němá Barik 9+/10-
Mistrův Mi 8+/9-
Ahoj XIa
Rosný Bod Xb
Cesta Pro 9+/10-
Nuda V Lab XIa
Paranormál Xb
Kousání Xc
Pohádka Z Xc

Stěny
HO Náchod lezecká stěna ZŠ TGM - Náchod
ZŠ Jihlava - Jihlava
Prostor Letňany - Praha 9

Prodejny
HUDYsport - Hradec Králové
HUDYsport - Liberec
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Reprezentační soustředění v Ospu

Od středy 12.03. do pondělí 17.03.byly ve slovinském Ospu k vidění parádní výkony české špičky sportovního lezení.

Kolotoč skvělých výkonů rozhýbal Martin Stráník přelezem kratší varianty Sanjskeho paru za 8c. V té chvíli ještě netušil, kolikrát si tuhle cestu přeleze.....

Historicky zřejmě prvního soustředění sportovních lezců na přírodních skalách se zúčastnila téměř kompletní sestava, chyběl pouze převážně boulderista Martin Spilka a v té době již ve Francii vegetující Míša Drlíková. A tady je tedy máme, abecedně řazené, nejlepší z nejlepších (možná poněkud neobvykle, ale proč se bavit pořád jenom o číslech):

Filip Harna (Fufa)Filip Harna

foto by © Vojtěch Vrzba


Mladý tichý sympaťák. Už proto, že jako jedinej z chlapů nebyl větší než já. Tak zas chvilku vážně. V tom klukovi něco je. Leze uvolněně, přirozeně a přitom s notnou dávkou silového potenciálu. Skoro pořád lezl a v ničem dlouho nevydržel. Těším se, jak bude „zrát" a růst. Holt zas budu nejmenší.

Helena LipenskáHelena Lipenská

foto by © Azbest

Kurňa první slova, který mě napadaj „seriózní dáma". Ale fakt. Super človíček se super přehledem kolem lezení, ale taky rozumným úsudkem a rozhodně ne zbrklostí. A velmi seriózně přistupuje i ke svému lezení.
Do Ospu přijela hlavně nalézt metry. Výsledek asi nebyl na prvním místě, vždyť sezóna teprve začíná. Na druhou stranu přijeli s Tomášem docela utaháni ze Španělska a tak bušili s čistýma hlavama.
A ještě na skok k tomu úsudku, který můžeme i nazvat analýzou stavu věcí. Taky jsme malinko tmelili kolektiv. Žádná divočina, ale tmelili. Helča tu fungovala jako jakýsi dramaturg večera, když si občas vyhlédla správný okamžik a správnou osobu a do programu vložila hvězdu, která právě ten večer vyšla. Jedna z nich ovšem potom padala jak meteorit. Doufám, že si všichni něco přáli...

Tomáš Mrázek

 

Tomáš Mrázek

foto by © Azbest

Legenda. Jasná hlava, krutá síla. Tomáš je neuvěřitelně upřímný a někdy až přespříliš přímý ve svých názorech. Kdo ho nezná, může si to vysvětlovat všelijak, umím si představit, že i jako manýry hvězdy, leč chyba lávky. Umí kopat za tým a jsem hrozně rád, že upřednostňuje formu takovýchto soustředění (a to vlastně všichni) před individuálními zájezdy. Celou dobu lezl v dresu ČR a chová se fakt jako profík. Jsem hrozně rád, že chce letos hodně lézt ve skalách a taky boulderovat na šutrech. V jeho kalendáři na tento rok má své místo i Petrohradské PADání a Mello blocco. Těsně před naším odjezdem jsem se na něj byl podívat jak leze na OS „Bitku se stalaktity" (původně 8b+) a trochu jsem měl dojem, že se tou cestou pronudil. Helča si ustlala dole na karimatce, zatímco Tomáš marně pátral po obtížích. Myslím, že říkal něco o 8a+.

Adam Ondra (Dipsy)Adam Ondra

foto by © Azbest

Jeho jméno jsme v poslední době zvyklý slýchat ze všech stran a vidět ho občas bere člověku chuť do dalšího lezení. Před zájezdem se kdosi pídil po tom, co že v Ospu Adam poleze, ale Adam vybaven samizdatovým nákresem, jal se pokoušet OS v novém 8c přímo v ospské jeskyni. Prvních 15 metrů povinných metrů stropem prostě šel, pak se dostal do nepřehledného lesa patnácticentimetrových „robertků". Nohy dopředu, nohy dozadu, nohy dopředu, nohy dozadu.....no nakonec se unavil a spadnul. Řekl bych poctivý pokus o OS, skála surová, maglajz nevidno, to se pak snadno přehlédne velká kapsa, navíc mokrá...
Adam je lezcem tělem i duší každou buňkou svého těla. Ke své obrovské vytrvalosti a síle v prstech navíc za poslední půlrok obrovsky zesílil i v pažích a neskutečně vytáhl. Tipoval bych ho do dvou let na 190. V hlavě to má také srovnané, což mohl pozorný čtenář vytušit z rozhovorů, které ochotně dává. Osp považuje mezi současnými sportovními oblastmi za poměrně tvrdě oklasifikovaný, čehož budiž důkazem nezvykle (ó jak jsme ukolébáni) vysoký počet pokusů v Sanjskem paru dovrha, kteří místní posunuli na 8c+/9a, ale ledaskde by to 9a bylo poctivé. Á důkaz Adamovo rozvahy - všimněte si nesráží všechno, ale jen to, o čem je skutečně přesvědčen, že lehčí je. Tahle cesta výjimečně vyšla na osmánu jako 9a.

Kristýna OndrováKristýna Ondrová

foto by © Azbest

Ou to bude těžká práce. Co napsat o člověku, kterého jsem viděl skoro poprvé v životě? Tak alespoň tolik, že Kristýna, ač tu na Lezci někde stálo, že už není žádná mladá holka, má bezpochyby lezeckou perspektivu. Osp jí charakterem asi úplně neseděl, ale i tak nebylo 8a nikterak vzdálené.

Silva RajfováSilva Rajfová

foto by © Vojtěch Vrzba

Do Ospu přijela dost zdravotně nalomená, ale přesto se snažila do toho šlapat. Z holek má určitě největší sílu, což potvrdila rychlým přelezem 8a a taky zkusila Marjeticu (8b/b+), do které by se ráda ještě vrátila. Trochu mě mrzí Silvina roztříštěnost zájmů, ač v rámci lezení. Myslím, že to je hlavní důvod, proč nediktuje ještě víc.

Martin Stráník (Noo noo)Martin Stráník

foto by © Vojtěch Vrzba

Poctivý dříč, se kterým by se jeden nerad pustil do křížku. Myslím, že poněkud schizofrenní Tadej netušil, co dělá, když klukům vyházel na zem expresky ze „své" cesty (prý to bude jednou 9b, ale to se musí zakázat tohle a onohle). Naštěstí jsou kluci v pohodě a Martin svou medvědí sílu dal do lezení namísto nějaké ponižující bitky.
Sluší se asi vysvětlit na tomto místě úvod článečku, jak že to bylo s tím Martinovým přelezem. Tož tak, Martin vylezl docela rychle Sanjsky par 8c a myslím, že byl spokojen. Ne však všichni chytří okolo, kteří ho navrtali do prodloužení. Co to je, pár kroků navíc. A tak se stalo, že Martin by mohl klidně podělit svými přelezy první části téhle cesty všechny ostatní členy repre a jeden účastník zájezdu (nereprezentant) dokonce nabízel za přelez úplatek!!! No jo, 9a je 9a a ten rozdíl v čísle mezi kratší a delší variantou tam není pro nic za nic.
Co říci více o Martinovi? Myslím, že vše stojí na začátku odstavce, poctivý dříč.

Rosťa ŠtefánekRosťa Štefánek

foto by © Vojtěch Vrzba

Škoda, že mi Rosťa nevyšel abecedně někam na začátek nebo konec, protože jeho účast jsem upřímně nečekal. O to víc mě potěšila. Jirous tu někde vznesl dotaz, že je zvědavý, jak se Rosťa v Ospu s tím charakterem lezení popere. No popral se, vlezl do ledasčeho, ale všude byly moc velký chyty. Snad kromě boulderu v Marjetici (8b/b+, rozhodující pro přelez je boulder za lištu nad odpočinkovou dírou), kde se prošel, protože směňoval na liště, kterou všichni rychle valí dál.   

Edita VopatováEdita Vopatová

foto by © Azbest

Jejda jejda. Ta pusa, ta jede (tady si můžu dovolit trochu familiárnosti, neb mé manželky sestřenice manžel je Editin strýc).
Edita přijela do Ospu v roli jedné z bacilonosiček, ale i s těmito zvířátky v krku, nose a jistě i na zádech ukazovala, že lézt umí. Malinko mě akorát rozzlobila, když jsem jí radil flash cesty, kterou si dovolila lézt úplně jinak. Ale co, proč to s těma mladejma holkama nezkusit? Navíc když sama říkala, že letos chce jenom lézt, lézt a lézt.


Čekali jste něco serióznějšího? Tak třeba příště. Nebo se mrkněte na www.horosvaz.cz, kde najdete ofiko zprávu ze soustředění včetně těch nejzajímavějších přelezů. A jestli mě výše zmiňovaní aktéři nezadupou, tak někdy zase „Napsanou" s těmi nej nej nej.

Fakt parádní fotografie naleznete zde v galerii Soustředění Osp 2008

Petr Resch   [úpravy] 20:47 20.03.2008Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Motivační pecka18:41:35 20.03.2008
Zajímavé představení, je to motivační náboj, i díky skvělým fotkám. Přeju všem aktérům, dobrou sezónu.
Steveodpovědět 

 ...18:43:53 20.03.2008
Dobrý! Lepší než jen seznam čísel:)
michalodpovědět 

 jen tak dal :)18:48:12 20.03.2008
tak to je repre akce jak ma byt...vcetne nasledny prezentace...super!!!
chyskaodpovědět 
 Re: jen tak dal :)21:10:11 20.03.2008
Tak vida máme opravdový repre tým. Tak jak se sluší na opravdovou lezeckou velmoc. Hlavně kluci do toho buší pěkně fest.Jen tak dál.
Honzaodpovědět 

 Foto19:24:24 20.03.2008
Konečně se lezecká veřejnost dočkala fakt pěkných fotek ze skal!!! Kompozice super, expozice super, ostrost super, barvy super, konečná úprava super!!! Lezecké výkony ještě lepší! ,+) Tak to má být! A né pořád nuda-šeď a středová kompozice :))
Radmilodpovědět 
 Re: Foto19:56:26 20.03.2008
fotky opravdu vydařené,ale neřekl bych že jsou něčím tak extra lepší,než kritizované Pepeho.V některých (hl.z Člověk neježi se)je dost šumu-doostřování v PS? Jinak víc se mi líbí fotky od V.Vrzby.Toť postřeh a osobni nazor lajka,peace:)
míraodpovědět 
  Re: Foto20:06:20 20.03.2008
Na druhou stranu s jumary a žebříky podali fotografové podobně hodnotné výkony jako naši nejlepší v cestách.:-)).
Vlkodpovědět 
   Re: Foto20:20:04 20.03.2008
no o tom žádná:)Je mi jasny,ze to nebyla zadna sranda fotit,kdyz sem videl jak Adam prěběhl ten vršek "Člověk..."tak sem si řikal,že to nemohl (myslim Azbest)stihat.Von se ho tam teda snažil zpomalit tim,že mu stál na chytech:)
míraodpovědět 
    Re: Foto20:33:10 20.03.2008
K fotkám taktéž jako lajk řeknu jediné (teda krom toho, že se mi líbí a kluci si mákli) - tohle je účelový výběr pro představení aktérů, řekněme něco jako lezecká průkazová fotografie. Moc a moc toho leží ještě v archivech a těší se na nové příležitosti...
Petr Reschodpovědět 
    Re: Foto21:23:26 20.03.2008
Jo, jo, s Ádou je to problém, vím jak se spolu bavili, že by ho fotil v cestě Popolni mrk, Áda říkal, že to nedá hned na poprvé, takže bude mít na nachystání se čas, dopadlo to tak, že to Áda proběhl a bylo vymalováno.:-).
Vlkodpovědět 

 Video19:49:09 20.03.2008
A video z martinova přelezu Sanjskyho paru na www.tomasmrazek.cz
Pájaodpovědět 

 BOMBA! ;22:47:52 20.03.2008
Super!!! Ja mam radost, jen jsem si to precetl! Paradni partyja, super lezeni, dobre vykony, proste citim sama pozitiva a pohodu jak z clanku, tak z akteru samotnych. Ac delaji cokoliv, jde jim o jedno... a to je a i nas krasne spojuje... Bouldering ci lano, proste pohyb na skale a nicim nenahraditelna a pekelna atmosfera busiciho stada nadupancu... :) BOMBA! Myslim ze se zase jednou neco HODNE povedlo a blizka se na lepsi casy... Diky Peto. A taky Azbestovi za paradni fotodokumentaci ;) Jdu dat jeste tri shyby na dobre spani...
Petisodpovědět 

 lezečky doma?23:12:14 20.03.2008
A co dělal Resch, seděl na židli a dělal fajfky do deníčků? ;)
relicodpovědět 
 Re: lezečky doma?08:24:44 21.03.2008
kdepak, Reschík tmelil kolektiv (hlavně při pátečním večírku:) a na skalách zkoušel nějaké "onsajty" 8a+ atp..žádná nadřazenost ani funkce "trenéra" nebyla znát
v:vodpovědět 

 Gratulace08:00:03 21.03.2008
Myslím že Petr Resch již ukazal co v něm jako v promotérovi či spíše propagátorovi lezení je v Petrohradu.Toto je jen další super krok jen tak dál.Přeju hodně síly a nápadů v daných aktivitách
David
odpovědět 
 Re: Gratulace12:16:12 21.03.2008
Vyborne Reschiku.Dobra zprava o repre teamu.Ten Harna je vyborny.Videl jsem ho ve Sloupu a lezl skvele.Je to talent.Skoda , ze v tomhle veku jich neni vic.
Smoldaodpovědět 
  Re: Gratulace12:31:51 21.03.2008
pěkné fotky od rosti na stránkách tomase mrazka
odpovědět 

 Skvělý článek01:10:59 22.03.2008
dík za příjemný a neotřelý pohled na českou lezeckou špičku, hezké velikonoce!
aTomodpovědět 

 Prsty Adama09:12:39 22.03.2008
Ty jo ten Adam ma teda ale pekne koliky do betonu misto prstu :) (dobre mysleno). To ma asi z tech mrdek, po kterych porad leze a urcite i trenuje. Ne jak ty nase chudacky tenke co nic neudrzi :-D

A jinak... zadne Velikonoce - trenink bude a zadne chlastani! :) Tak si je uzijte, caves, Petis.
Petisodpovědět 
 Re: Prsty Adama09:13:47 22.03.2008
PS: Viz foto o kousek vyse... ty prsty :-D
Petisodpovědět 

 videjo15:59:46 24.03.2008
http://youtube.com/watch?v=VwCuDoSGF44
odpovědět 

 Díky za podporu13:45:55 25.03.2008
Za všechny děkuji za podporu. Motivace je oboustranná. Petr Resch
Petr Reschodpovědět 

 další fotky11:12:20 28.03.2008
Vím, že trošku pozdě, ale přeci...
Více fotek na:

www.tomala.cz/vojta
v:vodpovědět 
 Re: další fotky10:08:47 08.04.2008
super fotky!
míraodpovědět 

 :-)21:37:46 13.04.2008
Dnes už píšu druhý komentář o tom, že závidím. A to jsem si myslel, že nejsem závistivý. Ale je to Petře pěkné povídání a reprezentantům přeji kromě skvělých výkonů i ty zážitky.
Jarda Maršíkodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Vertikon Zlín 2020
 Databáze cest:
Všechny cesty (146626)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
WHO 5 Sněžník
Big Fish 8a Berglsteinersee
Zwischenspiel 7b Berglsteinersee
Bauernschmaus 7c+ Plombergstein
Holzgauer Verschneidung 5+ Frankenjura
Nově komentované:
Penélope Cruz 7c Margalef
Jerries Penis Extention 7C tr Zillertal
Gresca 7b+ Margalef
Slzy Země 7A Stráž Nad Nisou
Joker 8B Bor

 Nově v diskusi:
Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: beal dynaconnexion | Re: Karel IV. | Re: Karel IV. | Re: Karel IV. | Re: Karel IV. | Re: separovaný zber | Re: Parťák | Re: separovaný zber |

 Nové komentáře:
Re: Nějak cimprlich, | Progres | Nějak cimprlich, | Re: Tatry nie su telocvična | Re: Tatry nie su telocvična | Re: a bezpečí vám vnutíme pod hrozbou zastřelením | Re: Pro aoravedliveho | Re: a bezpečí vám vnutíme pod hrozbou zastřelením | Re: Tatry nie su telocvična | Re: a bezpečí vám vnutíme pod hrozbou zastřelením |

 Kde to vře:
Při sólování v horolezeckém terénu v Tatrách se zabil Polák (68)
Help to Nepal (35)
Video: začátečnická vícedélka na Maltě (32)
Dva horolezci zahynuli v Tatrách (32)
Mistrovství ČR v boulderingu ve Slaném (19)
Video: lezec Adam Ondra vs. cyklista Daniel Oss (17)
Laco Kulanga (16)
Alex Megos dává Underground 9a na flash (12)
Chuck Odette dává ve věku 64 let cestu T-Rex za 8c(b+) (11)
Mára Holeček a Zdeněk Hák převzali Zlatý cepín za Chamlang (8)

 Nově v inzerci:
Patek Hudy Usti | Skialp boty dynafit tlt5 carbon -velikost mondo 27,5 | Aku vrtačka | Lezečky Rock Pillars Rebel nové | prace | Šáhlo 9.2m | Hledám spolupracovníka | Statická a dynamická lana | Fotky z Roviště 18.9. | lezení na stěně, Praha |

 Anketa:
Jak jste trávili/ trávíte letošní lezecké léto?
 Vynechávám sezónu 
 384 
 Převážně trénuji 
 265 
 Lezu jen v domácích oblastech 
 275 
 Lezu i cizině jezdím autem 
 247 
 Jezdím lítám všude 
 165 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.