LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hoď lano. ...ne celý!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13163
2.Trojan 11669
3.Pail 11650
Bouldry:
1.Ondra 11903
2.Stráník 11678
3.Stráník 11000
Hory:
1.Ondrášek 7797
2.Skopec 7114
3.Coubal 6543

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4970 lezců
842449 cest
Nové přelezy:
Pan Brzyda 9
Krkavčí Ma 9+/10-
Rajka 9-
Erektus 9-
H5N1 8A
Hypochondr 7C+
Die Antwoo 8A+
King Of Gu 7B+
Unten Ban 7C
Sviní Mor 8B

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rakousko není jen Temelín aneb víkend se Zakem

slackline

Po šestihodinové noční jízdě deštěm zmáčeným Bavorskem a bivaku na lesní cestě dorážíme v sobotu 30.6. na místo konání Slackline Event v rakouském městečku Scharnitz. Jde o setkání "provazochodců", které pořádá známý lezec, sololezec, fotograf a pohodář Heinz Zak.


Heinz Zak 

foto by © Kajoch


Den první 30.6.2007: SLACKLINENa čerstvě posečeném hřišti stavíme stany a vaříme pozdní snídani. Ze strategické pozice od rohového praporku hodnotíme situaci. Několik málo stanů u protějšího rohu zatím nedává příliš tušit, co se tu bude dít. Posilněni snídaní a pivem "co draze jen chutná" vyrážíme na průzkum. V nedalekém lesíku nacházíme první "lajny", na nichž se rozcvičují první zájemci. Přidáváme se a zkoušíme nejprve balancovat a potom i lehčí triky - náskok, chůzi pozpátku, proti sobě atd.


Duel: Jenda proti Kajoch 

foto by © Kolouch


Mezitím přibývá jedna lajna za druhou. Taky na hřišti rostou stany jak houby po dešti. I na druhém hřišti už je živo. Heinz s týmem napínají napříč 100 metrovou lajnu! Už na první pohled je jasný, že to není žádnej drobek - cca 3 cm širokej a skoro cenťák tlustej popruh, nejspíš z kosmickýho materiálu dává tušit, že zvládnout tohle bejby nebude jen tak. Po poledni začíná vlastní akce.
Heinz nás všechny vítá (tak 200 lidí, kdo by to počítal) a představuje nám svého přítele Damiana Cooksleye z USA, který se jako první utká s oním stometrovým monstrem. Borec se ladně vyhoupne na plocháč a vyráží ke vzdálenému cíli. Z výrazu tváře a podle toho, jak odfukuje, je jasný, že se nejspíš nejedná o žádnou procházku růžovým sadem. K cíli už zbývá jen pár metrů a borec padá! Potlesk a celý dav se přesunuje do lesíku, kde se bude podávat hlavní chod slackline menu: salto vpřed - odraz i dopad na lajnu, opět v podání Damiana.
Pár triků na rozehřátí a jde se na věc. Dech se tají: odraz - dobrý, salto - perfekt, dopad - a odpad. Bouřlivý potlesk. Borec však, zdá se, není spokojen! Jde na to znovu. Odraz, salto, dopad a odpad. A znovu a zase odpad! Nevzdává se a další salto a zase nic! Borec nemá dost, ví, že umí a taky že jo. Devátý salto - a stojí na lajně! BRAVO! 


Damian jde na přistání 

foto by © Kajoch


Nyní je řada na nás vyzkoušet na vlastní kůži nástrahy plocháčů všech možnejch, dýlek, výšek, napnelismů i volností ba i jeden konopák se najde, máte-li chuť. Nás však samozřejmě nejvíc láká onen stometrák. A nejsme sami! Zjišťujeme, že na nástupu se vytvořila fronta jak u zubaře. Naštěstí však postupuje dost rychle, úměrně tomu, jak po pár krocích pohřbívají iluze o přechodu borci před námi. Blíží se moje chvíle a já uvažuju, jak nastoupit, „ nejsi přeci žádná houska“. Náskok, výmyk, dřep na jedný a stojím. Pohoda, teď už to jen přejít - 5, 6 kroků a bác! Co to je!?
Nastupuje Kajoch - volí taky svoje parádní číslo: nástup ze sedu, pár kroků a žuch! A opět fronta a stejně rychle křáp! "Co je špatně? Tuhle kobru netřeba dráždit! Chce to jít NAPROSTO v klidu, bez výkyvů a ani nedejchat, ale 100 metrů? Nesmysl!"


Kajoch a stovka – pozpátku 

foto by © Kolouch


Ve frontě zůstává už jen pár nekritických optimistů a výsledek? Max. 20 m a bum...
Mezitím se napínají další lajny: 70 m, 60 m ve výšce fotbalový branky a mnoho dalších. Taky už dorazila kapela a staví si aparaturu na večerní produkci. Začínáme odškrtávat první z pěti piv, co jsou v ceně vstupného - (18 éček na dva dny). Poté, co už i ti největší optimisté pochopili, že stovka je nad jejich síly, přichází chvíle na repete pro Damiana. Tentokrát úspěšně, pak pár triků na sedmdesátce a slovo si bere Heinz.
Čistou rakouštinou nás seznamuje s bezpečností a věcmi kolem zítřejšího Highline – škoda, že moc nerozumíme. Pak nastupuje kapela. Docela nářez! Přítel Mahony nás poučil, jak si poslech co nejlíp užít: "Musíš co nejblíž k bedně a votevřít hubu, pak ti to jde přímo do břicha..." Ovšem s poslechem motorové pily, na kterou kapela zahrála další skladbu už zkušenost neměl, a tak jsme se s tím museli porvat každej sám ... Pak ještě dopít poslední grátisbír - kdo ví, jestli zejtra nedojde a hurá na kuťě.

Den druhý 1.7.2007: HIGHLINERáno vstávám podle plánu dost brzo na to, abych byl pokud možno sám na už zmiňované „sedmdesátce“. Včera mě sice sklepla stejně jako ta stovka, ale vzhledem k tomu, že je to normální plocháč jenom „trošku delší“, tak si na ni věřím. Dám pár pokusů a jdu se nasnídat. Při jídle se řeč točí hlavně kolem dnešní hajlajny. Nikdo z nás ještě neměl tu čest pocuchat si  svoje nervy na vysoko napnutým plocháči a dnes navíc před tolika lidma v čele se Zakem… To bude premiera! Zbývá však ještě dost času a tak jdem : „zkusit tu sedmdesátku na RP“. S Kajochem dáváme pár pokusů a na konec oba slavíme úspěch. Hurá! Jeden z cílů je splňen - i když to není ta „stovka“, ale vzhledem k okolnostem… Super! Kdo šel někdy 70 m slack, ten ví…  Před polednem vyrážíme do údolí Karvendelu, kde je připravena ona „hajlajna“ (kdo zná lepší výraz, ať mi ho napíše, má u mě pivo). Cestou nás nabírá taxi mikrobus a po krátké zastávce u vody dorážíme na místo. Právě včas. Heinz udílí poslední pokyny a jde se na věc. Ta „Věc“ je natažena mezi stromy nad hučící řekou, nad ní je natažený ještě jedno lano a z něj visí jakási „oprať“ - plocháč cvakej karáblí . Ten je tam pro dojištění prvních kroků, protože nástup je na svahu ze stromu a než se nabere potřebná výška, jištění jenom za sedák je jaksi neúčinné. Zkrátka hrozí podlaha.
Nejprve nastupuje opět Damian. Samozřejmě, že bez oprati, projde se, pohoupe se a pak se odrazí, roztáhne nohy, dopadne rozkročmo na lajnu, ta ho katapultuje málem až do kosmíru a ladně přistává oběma opět na lajně. Potlesk přehlušuje na chvíli hukot řeky.


Heinz na procházce 

foto by © Jan Moro


Pak se projde Heinz a několik lidí z jeho týmu a je řada na nás-hajlajnovejch zelenáčů, nakonec vlastně ani nevím, kdo jde dnes poprvé… Sleduju borce přede mnou, včera předváděli divoký kousky na slaku a dneska, tváří v tvář hajlajně, krotnou jako beránci! Je řada na mně. Zajistit se, pár slov od Heinze jako: „žádnej strach a nedívej se pod nohy“ a jde se. Drapnu oprať - nyní mou nejmilejší kámošku a vyrážím. Ale co to?! Podlamujou se mi kolena! Jsou jako z tvarohu, tak tohle teda neznám, co s tím? Nádech, výdech… hlavně nekoukat pod nohy… do vody můžu? Asi ne! Nádech, výdech, pár kroků… už můžu pustit oprať? PUSTIT! Nikdy! Krok dva teď, teď se pustím! Nejde to, Vona se drží mě - jako veš, je přilepená - děvka jedna! Táhni ode mě! Krok dva, kde jsi? Kde? Za mnou! Jdu sám! Jdu sám a najednou padám. Paráda nic to není, výmyk a jsem zase na nohách. Čapnu kámošku oprať: “pojď holka, další adepti čekají“…


Kolouch 

foto by © Blanka


Co dodat? Super vejkend, super lidi, v čele z Heinzem, počasí taky super,zkrátka POHODA!
Berg heil a slaku zdar! Kolouch

PS: Další akce  v Landshutu 28.7.2007 od 10-ti hodin www.zapfe-ofenbau.de/slackline

Kolouch   [úpravy] 16:02 22.07.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Supr17:42:32 22.07.2007
Supr clanek.
Akorat, prosim te, jak to myslis: "dopadne rozkročmo na lajnu" ??? To je jako vykastrovanej?
o..odpovědět 
 Re: Supr20:20:18 22.07.2007
chirurgických zákroků netřeba, ale musíš se trefit tak asi na půlku "půlky" :-)
kajochodpovědět 
  Kajoch a Kolouch16:26:49 23.07.2007
Doufám hoši že na tom chodíte i z hospody, páč doufám,že budete na Bišíku a změříme své lajny.... " Hajlajně " ZDAR
Smoldaodpovědět 
   Re: Kajoch a Kolouch19:49:41 23.07.2007
Z hospody na tom tedy pravda nechodíme,nicméně práci s kapalinou máme v celku zmáklou.Neb jak říká předseda:"nesmíš čekat na pocit žízně".Jinak v ádru se uvidíme a doufám,že ne jen tam.Na podzim máme v plánu hajlajn. v Jizerkách,na Frýdlantským cimbuří. Do tý doby musíme, ale ještě potrénovat... slaku zdar!
Kolouchodpovědět 

 ...21:15:16 22.07.2007
Super počteníčko před spaním. Jen kdyby to bylo tak jednoduché jak se zdá
Lenkafrodpovědět 

 Zábava00:24:51 23.07.2007
Super počteníčko.Taky bych to chtěl zkusit asi to nebude žádná sranda.Když bych si chtěl kupovat špagát tak jakej je na to vhodnej?
Gogiodpovědět 
 Re: Zábava09:11:47 23.07.2007
Singing rock prodavaj takovej setik.
http://sport.popina.cz/ singing-rock-slackline-p-1220
Jestli si to budes kupovat tak si dej bacha na ten napinak. Kamosoj se zkurvil asi po 14ti dnech. Ja to mam zatim asi 2 mesice a je to v pohode :)
 Kostaodpovědět 
  Re: Zábava10:33:03 23.07.2007
mě se zkurvil po jednom dni:)...naštěstí sem doma našel račnu na 4tuny a s tím už to fičí oka. Nicméně nechápu jak se s tou malou račnou v setu od singinu dá nepnout 10m...
Jankoodpovědět 
   Re: Zábava11:07:36 23.07.2007
Já těch 10m napínám skoro furt :) teda neměřil jsem to přesně kolik metrů to je ale delší bych už nenapnul a je to v pohodě.
 Kostaodpovědět 
   Re: Zábava09:45:59 24.07.2007
Nekvalitni matros v kombinaci s Popina sportem, to je kvalitni kombinace :-)))
Karelodpovědět 
 Re: Zábava09:49:13 23.07.2007
buď si koupíš dutou smyci 26mm a nebo kurtu na upínání nákladu 35 nebo 50mm někde v železářství i s napínací ráčnou. Nějaký tipy na napínání najdeš na www.slackline.com www.slacklining.pl
kajochodpovědět 
  Re: Zábava11:37:27 23.07.2007
Popruh se da za par korun (15kc/m??) koupit u Mouky v Tisnove (mouka.cz) - dejte pls nekdo tip, kde se da koupit racna na 25 nebo 35 mm, dostatecne pevna a kvalitni. Je lepsi 25 nebo 35 mm??
Vitaodpovědět 
   Re: Zábava18:32:02 23.07.2007
ja mam dutu plochu slucku asi za 30 Sk/m.15 metrov vpohode napnes cez tirolsky kladkostroj.stacia ti ku nemu 3 karabiny a urcite sa ti nepovoli ani o milimeter.kamos ma original slack line od austialpinu a racna mu odisla po troch napnutiach
risoodpovědět 
   Re: Zábava15:17:47 28.07.2007
No jó, ale u Mouky píšou, že popruhy prodávají po 50 a 100m kotoučích a na slack stačí 20, ne? Nemáte někdo s moukou zkušenost?
Lubošodpovědět 

 hightline09:09:43 23.07.2007
kde sehnat placatici na vysokou lajnu??? a čím se liší od placatice na slack???
Jankoodpovědět 
 Re: hightline09:38:41 23.07.2007
highline se dělá ze stejnýho plocháče ale je nutný to nezávisle dojistit ještě jedním plocháčem nebo lezeckým lanem a tejpkou to po metru přichytíš, aby ti to neplandalo.
todpovědět 
  Re: hightline10:35:09 23.07.2007
...aha...
Jankoodpovědět 
  Re: hightline16:10:25 23.07.2007
v tom dutém popruhu nejčastěji 25mm musí být prostrčena ještě jedna dutinka 20mm aby to mělo dostatečnou pevnost a samozřejmě ještě dojištěno dynamickým lanem. V místě uzlu by měla nastrčena ještě jedna dutina aby nerozstřihla v uzelu. povedlo se mi to na 30m slacku. nyní se už dá sehnat plocháč určený přímo na highline který se dává na dvojato a bez lana. mnoho rad je v odkazech na slackfest.de
kovcaodpovědět 

 delší slackline10:37:11 23.07.2007
napínal tu už někdo delší lajnu? 30m +-??? popř. jak?:) nějak si to nedokážu představit že bych to napínal přez tu ráčnu :)
odpovědět 
 Long Line16:20:34 23.07.2007
Jo 30 jde napnout v pohode, ale vem si nato dve ráčny a dotahuj to z každý strany, a nebo si porid statiku a dvě dvojtý kladky a nějakejch 30 metru si utáhneš sám,jako prd. Jo a ty ráčny od SiGr byly špatný, ale teď už dělaj nový a fakt dobrý ( Na těch 10 metrů ) No a jinak v tom Scharnitz měli fšichni pořádný kamioňácký 3.5-ky
smoldaodpovědět 
  Re: Long Line16:34:40 23.07.2007
Poradte kde sehnat takovou slusnou racnu pls ...
Vitaodpovědět 
   Re: ráčna17:05:43 24.07.2007
Ráčna se dá sehnat celkem v kterýmkoli železářství, nebo na benzínkách je maj i s těma popruhama.Pak je možnost si koupit přes net ráčny dělaný přímo pro slack line (Slackline-profi.de)
smoldaodpovědět 
 Re: delší slackline16:22:30 23.07.2007
napínej to přes kladkostroj jenom to stojí pár korun navrch nebo levněji samosvorně přes karabiny ale tak to jde jenom s plocháčem který má nízkou průtažnost
kovcaodpovědět 
  Re: delší slackline09:06:43 25.07.2007
Racna? Kladkostroj? Ke to sme... V dnesni dobe se mi velmi dobre osvedcil silny strom, nebo pevna fotbalova branka atd, a k tomu poctiva ceska Tatra 815. ;-) Napnes cokoliv, jen to musi mit dostatecnou pevnost. Pro vetsi vzdalenost 2 Tatry proti sobe popr jeste nalozeny kamenim z lomu ;-)))
Usakodpovědět 

 Kolouchu díky!12:18:49 30.07.2007
Tvoje nadšení pro slack se na mě během toho týdne ve Finale přeneslo víc, než bych čekal..a v současnosti disponuju vlastním popruhem (byť teda širším, než na čem jsme chodili na Monte Čůčo) a CHODÍM. Dokonce zvládnu tam a zpět s otočkou na lajně, no mám ze sebe radost!
janekodpovědět 

 mazeeeec22:58:21 08.08.2007
ted jsem to napnul a super. je to supa a zabava i pro jednoho. uz se tesim, az to natahnu z balkonu z koleji na protejsi strom, to bude jizda.
Tom Krulodpovědět 
 Re: mazeeeec11:35:59 11.08.2007
No hochu jestli to budeš napínat někde v půlce stromu tak to potom asi fakt jízda bude jak to bude pružit, bacha ať si nepřitáhneš strom do pojkoje
Ciliodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Cesta železného oře, VIIIa
 Databáze cest:
Všechny cesty (145122)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Diedre De La Queue Du Moine 6b Mont Blanc
La Ballade Des Gens Heureux 6b Aiguilles Rouges
N.N. 6C Silvretta
Half Flash Face 7B Silvretta
Prvotřídní Klepáč IXc Adršpach
Nově komentované:
Prvotřídní Klepáč IXc Adršpach
Koutová Cesta IV Příhrazy
Cesta Po Kýlu VIIb Tisá - Velké Stěny
Cesta Po Kýlu VIIb Tisá - Velké Stěny
Proměnlivá VIIa Ostrov

 Nově v diskusi:
Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: v civilizovaných zemích | v civilizovaných zemích | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec |

 Nové komentáře:
Role ČHS | Re: Vše popravdě, pravda se nakonec ukáže | Re: Vše popravdě, pravda se nakonec ukáže | Re: Vše popravdě, pravda se nakonec ukáže | Re: Vše popravdě, pravda se nakonec ukáže | Re: chodak | Re: RIP | Re: Vše popravdě, pravda se nakonec ukáže | Re: Vše popravdě, pravda se nakonec ukáže | Re: Insaideři vs. Ti ostatni |

 Kde to vře:
Film o výstupu Kláry Kolouchové na K2 je v kinech (61)
Drama s dobrým koncem (47)
Pád na Kružberku (31)
Piolets d'Or 2020 za celoživotní přínos pro Catherine Destivelle (28)
Zafion: Krombholzova cesta na Rajskou věž, Příhrazy (24)
Adam Ondra #76 (20)
Zahraniční soustředění (nejen) repre v Rakousku (18)
Česká repre v Innsbrucku: Adam Ondra atd. - těžké skalní přelezy (12)
IFSC zavádí nový formát závodu v lezení na rychlost (11)
Adam Ondra #74 (7)

 Nově v inzerci:
Xpot | Lezečky Scarpa Instinct 39 | dálniční známka | Starší Miury | Zamberlan boty | Lezec | Trandak T5 s topenim, long | jen tak pozdravení | dětský ůvazek | Ostravská překližka |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 3220 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1317 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 14801 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1973 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.