LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
4.Votoček 11525
5.Jungling 11490
6.Volf 11408
Bouldry:
4.Volf 10925
5.Jungling 10825
6.Skála 10800
Hory:
14.Lotrek 3736
15.Domanský 3682
16.Novák 3649

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4970 lezců
842626 cest
Nové přelezy:
Dziura Na 9/9+
Dr.Best 7c
Gladiator 9+
Streetfigh 9
Transilvan 8a
Chimpanzee 9-
Svatý Otec 9+/10-
Out Of Ber 10-
Iron Maide 9+/10-
Cesta Pro 9+/10-

Stěny
Orel Břeclav - Břeclav
Squash Arena Liberec - Liberec
Stěna Luh - ZŠ Vsetín Luh 1544 - Vsetín

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
HUDYsport - Jihlava
Horolezecké vybavení - VK-SHOP.CZ - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bishop 1. díl

Buttermilks

Bishop šest písmen dohromady slovo, které je rajskou hudbou v uších boulderistů celého světa.

Přestože na vlně největšího zájmu se nyní nese Hueco Thanks, zejména díky tomu, že zde zakotvila boulderová elita, návštěva Bishopu, je pro boulderisty něco jako návštěva svatého území.
Stejně jako věřícím, kteří bloudí mezi sloupovým ponurých svatostánků, i boulderistům se tají dech a s úctou hledí na jedny z nejpěknějších balvanů a nejslavnějších linií vedoucích na solitérní žulová vejce v Buttermilks.

Navíc tohle vše je situováno ve slunné Kalifornii a tohle sousloví už nenechá v klidu žádného lezce a cestovatele. Bishop je často zmiňován jako nejlepší bouldering na světě. Rozhodli jsme se ho navštívit a poznat všechny jeho krásy.

Ještě než se ponoříte do prvního dílu mého vyprávění o této skutečně asi nejlepší bouldererové oblasti na světě, rád bych vám objasnil, proč je nejlepší a proč řada lidí má trochu zmatek, když slyší pojmy Buttermilks, Sad, Happies, Bishop. Vězte, že to vše, téměř jedno jest.

Bishop je totiž město menší než malé, rozložené na úpatí pohoří Sierra Nevada (tzv. Sierras), je ale dostatečně velké na to, aby se zde dalo pohodlně nakoupit, zajít do banky, knihovny a na poštu. Ale to je asi tak vše.
A Bishop se nalézá právě zhruba uprostřed dvou podoblastí. Jednou je výše položený světoznámý Buttermilks a druhou v nížině na úrovni Bishopu položené Sad a Happy Boulders. Tyto tři jsou tedy ty hlavní a navíc je tam spousta satelitních.

Ať už přijedete do Bishopu z jakéhokoliv směru (z Reno na severu nebo z LA z jihu) pojedete vždy kolem jednoho z nejkrásnějších pohoří v Americe podél pohoří Sierra Nevada, které se táhne více než sto mil podél přístupové silnice 395. Třetí možností (čtvrtá možnost není protože přes Sierras žádná silnice nevede), jak se dostat do malého městečka Bishop, je přejet z Nevady přes několik horských sedel pak přes Death Valley a  opět přes hory (White Mountains).

Poslední zmíněná trasa byla naše a rozhodně nebyla nudná. Uprostřed Death Valley se nám na kamenitých cestách, které DV protínají podařilo prorazit pneumatiku a tak jsme v poušti, ve středu té neskutečně obrovské a pěšky nepřekročitelné vysušené pánve, kterou projede za celý den tak maximálně jedno auto, loudavě a s obavami pokračovali s nasazenou rezervní pneumatikou.


Přijíždíme. Studený vzduch, ale již hřející slunce - březen je ideálním obdobím pro Buttermilks

foto by © JirkaS


Lezení, respektive Bouldering v Bishopu, vás naprosto dostane. Nejen, že lezete v zpravidla nádherném slunečném počasí, v údolí, které je ohraničeno mohutnými zasněženými horami, které zřejmě mají vliv na místní slunečné klima ve formě záchytné bariery pro srážky, ale hlavně samotné lezení a bouldry jsou prostě jedinečné.

Navštívil jsem už řadu významných boulderových oblastí Evropy, především francouzské Fontainebleau, ale myslím, že pokud by tyto dvě (Bi a Fb) oblasti soutěžily o to, která je krásnější, podal bych jablko Bishopu. Před tím, než se mnou začnete nesouhlasit, poslechněte si mé důvody.
Důvod by se nenacházel v těžko změřitelné kráse oblasti, ale hlavně v tom, že vertikální sportoviště v Bishopu vytvořily dva rozdílné materiály, dvou výše zmíněných podoblastí.

Žula v Buttermilks, úžasná kvalitní s jedinečným sklonem ke tvorbě lišt a ostrých škrabek. Balvany jak gigantická dinosauří vejce, úžasných tvarů a rozměrů, z niž každý jednotlivý by byl v jiných místech divem sám o sobě, jsou rozložené ve svahu, nad kterým se pak v dáli tyčí zasněžené 4 tisícové pohoří.
A druhá sopečný spečený popel - sopečný tuf - Volcanic Table Land ( Sad a Happies - Smutné a šťastné bouldery) tvořená vyvřelým tufem, chytovatým a příjemným do ruky, plným bizarních tvarů, děr a sklopených chytů.
To vše v otevřené působivé divoké krajině s čistou na ryby bohatou řekou v údolí.


Kameny zvané Grandma a Grandpa, středem toho většího se mimo jiné leze až na horu a bez nýtů (14m) (high res)

foto by © JirkaS


Sierras v tomto místě dominují hory s nejvyšší Mt.Tom (13,600), je zde super alpské lezení jedno z nejlepších v státech. Říká se tomu Palisades.
Ale my jsme přijeli se skládacíma postelema za boulderama, tak rychle na balvany.

Nejdříve jsme jeli do Butermilks  (lezení zde se říká buttermilking - má to svůj historický význam, jehož vysvětlení asi už přeskočím).

Rozlézáme se na V0 problémech na jižní straně Sunshine Boulder. Véčka nás nestihnou zaskočit, naší chodící převodní tabulkou je Andy, který plynně překládá do Fb. Přebíháme dále, některé stěny jsou naprosto úchvatné. Moc chci vidět Mandalu, a už stojím pod ní, chyty berou skvěle, ale jsou daleko od sebe a stěna je poměrně převislá. Chtělo by to být zde trochu rozlezený a na to jsou naše tři připravené dni málo. První den si totiž v Buttermilks dost rozšviháte bříška prstů. Grandpa a Grandma Peabody boulders radši prozatím vynecháme (ty 15ti metrový mackové hned z kraje), musíme si teprve zvyknout na ty vejhy.
Green wall boulder je skvělý s lehčíma kouskama, ze severu. Pak již zakotvíme na kamenu s názvem Egypťan, nebo se mu taky říká  Tut. Jsou zde nádherný bouldery, který si vylézáme jeden za druhým.
Jdeme dál, stěnky jsou skvěle vysoké, nastupuje se převážně ze stoje, sit starty jsou zde Buttermilks málokde. Těch si užijeme až v Happies a v Sads.


Situ plánek, jak z Bishopu do Buttermilks

nákres by © JirkaSDetailní rozmístění kamenů na kopci (high res)

nákres by © JirkaS


Pak si zkoušíme ještě nádherný lehký, ale vyšší bouldery, je jich tam velká spousta a sotva najdete nějaký, který by byl nic moc.
Malé varování, přestože vylezete na vrchol balvanu, dostat se dolů může být někdy trochu svízelné.

Než přecházíme k Stained glass, tak jestě otestujem lepičku na cestách Rubber Tester Slabs zjistíme, že v Buttermilks je skvělé tření a naučíme se dobře důvěřovat svým botkám, protože to občas ve vyšších partiích, kde už boulder je poklopený, ale s méně chyty, je celkem potřeba.

Doporučil bych lehký Robinson's Rubber Tester Slab (V1) a známý The Buttermilk Stem (V2). A další a další v našem okruhu, které jsem údajně nesměl vynechat, v podstatě to byl těžkej diktát.
Jak mi pak mají zbýt síly na prubnutí něčeho těžšího, když stále slyším: Jirka this is a must, you have to climb it!!


Udělali jsme velké kolečko přes všechny velké klasiky, přes Popes Rock, Iron Man a Stained Glass a Loaf Meat.


JirkaS leze na balvan s názvem Popes Rock

foto by © Jana Lukášová


A to poslední, na co už nám nezbudou síly je Peabodies Area. To jsou ty vejce, který jste v údivu minuli při vašem příchodu. Na malém kousku území naleznete skutečné dech beroucí linie.
Další super kameny:
The Drifter Problems (V4-12); Popes Prow (V5); Grandma Peabody severní strana (V2-10); a the Bachar Boulder problems (V4-5).

Zde, teda kousek výš je i světoznámá The Mandala (Chris Sharma ji vylezl na jaře 2000).

Asi moc nemá cenu něco vyjmenovávat, když se přijedete tak vám stačí jen vytištěný cár s nákresem, botky a je to. Na těžší bouldery, to chce chytače, dopady jsou vesměs na rovinu, to takového štěrkopísku, tak si dovedu představit i lezení bez bouldermatky. Vyšší problémy a těžší věci ji ovšem vyžadují.

Parádních klasických linií je zde kvantum, je to takový zahuštěný střed boulder galaxie.

Další den jsme se sem již nedostali, čekala nás totiž návštěva těch sopečných boulderů. A o nich vám napíšu v druhém díle.

Příjezd, přístup:
Jak bylo řečeno výše, výchozím bodem pro návštěvu boulder oblastí je Bishop z něj se pak můžete vydat do satelitních podoblastí. Z nichž nejnavštěvovanější je Buttermilks a pak hned Volcanic Tableland, kde jsou Sads a Happies.

Pak je tady ještě spousta dalších oblastí, jako například poměrně známé, Druids stones, nebo Bardini boulders skvělá oblast (kousek nad Peabody Butermilks), kde jsou převážně pěkně vysoký šutráky, na jeden teď nedávno vylezla hodně obtížnou cestu – This Side Of Paradise, 7C+ Lisa Rands. Jsou to linie, kdy už i boulder může být vytrvalostní lezení. Tahle skvělá lezkyně vylezla i ultra highball So high v Joshua Tree, kdo pod ním stál, si musí říci, ta slečna nejen umí lézt, ale má i pro strach uděláno.


Jeff Sillcox leze cestu The Mandala, 8A/8A+

foto by © Eric Langa asi 5 dalších pěkných lokalit. K tomu navrch je tu ještě hodně dalších, které jsou jakoby neveřejné, prostě se o nich dovíte jen od místních nebo se o nich nedovíte vůbec.


Buttermilks
Jeďte silnicí 168 z centra Bishopu na západ po 7 mílích (10 km) zahněte doprava na Buttermilk Road (prašná cesta) po ní ještě 3.5 míle dokud neuvidíte Peabody Bouldery po pravé straně. Zde při kraji můžete nechat auto nebo vyjet až na konec oblasti k Birthday Bouldrům. Viz mapka.


Jana leze Arete V0+ na kámen Boy and Girl

foto by © JirkaS
Andy úspěšně atakuje těžký boulder Soul Slinger, V9 (7C Fb)

foto by © Jana LukášováJirkaS dolézá cestu Thin Wall F. A Randy Puro V7

foto by © Jana Lukášová


Kemp bivak:
Kempuje se zde velmi dobře. Je zde totiž několik kempů úplně zadarmo. Jediným limitem je maximální doba 28 dní.

Z Bishopu jeďte po 395 směrem na NW Lake Tahoe. Po 7 mílích po příjemné silnici vedoucí Valley Road odbočte doprava. Pokračujte ještě jednu míli až přijedete na doleva do kopce stoupající prašnou cestu. Na jejím konci je kemp.

Placený kemp je také k dispozici dole po cestě Pleasant Valley Road.


Další ubytování:
1. The Bardini Foundation House: lezecký hostel nachází se v Bishopu na 515 Sierra St. ( $10 za noc).
2. Pleasant Valley County Campground: se nachází na Pleasant Valley Road asi 1 míli za odbočkou do BLM do zimního tábořiště. Tento kemp stojí $10 za noc a je otevřen celoročně.
3. The Pinion Site: volný kemp umístěn na kaňonem, bez vybavení.
4. Buttermilk Country: volný kemp se nachází v Inyo National Forest land. 28 denní limit. Jeďte po Hwy. 168 na západ od Bishopu na  Buttermilk Road. Zatočte doprava a asi po jedné míli dorazíte do volného kempu.
5. Millpond Campground: plný servis, $12 za noc pro 4 lidi. Otevřeno od března do listopadu. Sprchy.

Přestože kemp v Pleasant Valley BLM je zadarmo, někde jsou boxy s napsanou cedulkou o příspěvek na údržbu kempu.


Nathan dolézá cestu Thin Wall F. A Randy Puro V7

nákres by © Jana Lukášová


Klima:
To je asi to nejlepší na téhle oblasti pokud je zima můžete lézt v Sads nebo v Happies, pokud je teplo Buttermilks nabo v Druid stons, jen v létě je asi horko úplně všude a sezóna lezení kolem Bishopu má období klidu.


Buttermilks panorama

foto by © JirkaS


Průvodce, mapy navigace:
Byl vydán průvodce (RockFax) v podobě map složených harmonikově do jedněch desek, pod názvem Bishop Bouldering Survival Kit. Vřele doporučuji. I když je již zastaralý, není problém si šipky do něj domalovat.


Jeff se rozehřívá 

foto by © Andy


Potraviny a voda:
Vodu je třeba většinou koupit, nebo nabrat na benzínkách.
Najíst se můžete v několika restauracích (nejlevnější jsou fast foods se svým junk foodem) Navštívili jsme i vyhlášenou mexickou restauraci, Amigos, bohužel mexické jídlo nebylo ani zdaleka tak chutné, jako v mexické fast foodové Baja fresh a bylo docela drahé) naopak můžu doporučit Schat's Bakery, jedno z pekařství, které se pyšní snad největší nabídkou pečiva a sladkostí mají zde takové ty sales na obrovské pytle sladkých kejků.


Jak dolů? Někdy je nutné slézt tou samou cestou, kterou jste vylezli

foto by © JirkaS


Doporučené cesty:

Cítil bych jako hloupé, něco doporučovat, samozřejmě je zde kvantum, klasik, který jsou celkem pojmem, ale parádní jsou téměř všechny linie.

Žula je pevná a vysoká. Vzduch je břitký a průzračný. Síla však ... no, vždyť víte.Jeff v oblasti Druids stones

foto by © Andy Burgoon


Okolní oblasti:
Happy boulders (Happies),  Sad boulders (Sads) podobně jako Happy boulders jsou situovány v jednom z kaňonů lávového valu a cesta je stejná jako výše uvedená do oblasti Happy boulders. Bude o nich celý druhý díl o boulderování v Bishopu.
Owens river gorge (400 cest)

Tipy:

Hot top  - neboli hot springs jsou různě po kraji a jejich návštěva o rest dayi je snad ta největší relaxace, kterou si dovedete představit. De facto je to kapitola sama o sobě a jistě pokud se už sem dostanete, tuto kratochvíli nevynechejte. V bazéncích lze vodu regulovat stálým přítokem skoro vařící vody, taky se některé z zřídel jmenuje crabcooker a jejím mixování s vodou chladnou. Do kameny vyzděné tůňky se vejde kolem deseti lidí.


Mountain Light Gallery  - stojí za návštěvu jakbysmet. Galen Roswell  je jméno, který jistě zná mnoho vyznavačů horské fotografie, fotí opravdu krásně, i když jsme se nemohli zbavit pocitu, že celá jeho práce je hrozně post procesně barevně zvýrazněná. Ale prý je to vše tak, jak to nafotil žádné dokolorování neproběhlo. Výstava je prodejní, ale nepočítejte, že si nějakou z jeho fotek přivezete jako suvenýr, jejich ceny se pohybují v řádech tisíců dolarů.

Zde se můžete kouknout na jeho některé fotografie http://www.mountainlight.com/

Sprchy ve Wash Tub  je na hlavní třídě hned vedle knihovny 5 dolarů.

KAVA - Dobré pečivo a kafe, je zde také zadarmo wireless internet. Hned vedle obchodu Wilson na hlavní třídě.

Knihovna na hlavní třídě také nemůžete minout knihovnu, je to pěkné a tiché místo, kde si můžete přečíst nějakej ten časák a po půl hodinovejch intervalech zadarmo prosurfovat web.


Nathan v cestě Funky Tut V4

foto by © JirkaS


Varování:
Nespěte mimo tábořiště, a už vůbec ne na horní plošině Volcanic Table Land, je zde množství vypadající seschlé pouštní vegetace, která však ožívá v obdobích sucha.
V kempech se chovejte nenápadně, žádné ohně a odpadky.Neznámý boulderista leze hranu boulderu

foto by© JirkaSJirkaS na dlouhém Pope‘s Problem V4

foto by © JirkaSZdroje:
Asi nejlepší stránky o lezení v Bishopu většina užitečných informací

Zde získáte pro základní orientaci dostatečného průvodce na Buttermilks Dr. Topo

Knižní nebo elektornické verze za peníze, na RockFax.com, Jejich nákresy jsou hezčí a věrnější orientace jednodušší Rock Fax

US stránky věnované lezení v Bishopu Power and Rubber Bouldering Site


Stažitelné video z přelezu Mandaly, (aneb jak ji vylézt) leze Jeff Sillcox kamera Jeromy Acton: (4,9 Mb - wmv) The Mandala

JirkaS   [úpravy] 08:00 07.02.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Owens River Gorge23:45:01 06.02.2007
Pekny, Jirko, pekny... Ja byl loni lezt v Owens River Gorge a chtel jsem o tom neco napsat, tak nevim jestli se na to chystas, jestli jo, tak se na to vybodnu, mam nejaky fotky, tak kdyby byl zajem...
Honzaodpovědět 
 Re: Owens River Gorge00:07:50 07.02.2007
Honzo, tak tam jsme se nedostali, ale moc jsem tam chtěl jet. Prý je tam lezení mnohem hezčí, než jak to na první pohled vypadá. Byl bych moc rád, kdybys o tom něco napsal.
 jirkasodpovědět 
  Re: Owens River Gorge01:02:37 07.02.2007
OK, dam se do toho. Jeste chci napsat o skalkareni v jiznim Utahu a severni Arizone (Virgin River Gorge), tak to mozna zmaknu naraz. Jen bych chtel udelat miniopravu v tvem clanku - Udoli Smrti se jmenuje DEATH Valley, "Dead Valley" by bylo Mrtve Udoli, ale to jen tak, jinak opet vyborny clanek. Jo, jeste k tomu prihodim neco o lezeni v Palisades.
Honzaodpovědět 
   Re: Owens River Gorge07:05:48 07.02.2007
Dík, sem to opravil.
 jirkasodpovědět 

 bishop00:38:28 07.02.2007
dost dobre. mam chut sa zbalit a okamzite tam letiet
jokoodpovědět 
 Re: bishop14:48:53 07.02.2007
hehe, nekde v pulce jsem si naplanoval presne tohle pod ten clanek napsat. :)

mimochodem, taky si tu hrozne mlaskam, ze je to vyborne napsany (snad jen jeste jednou prohnat korekturou). klobouk dolu.
hwodpovědět 

 Titulek09:33:51 07.02.2007
Super...dekujem... :-)
jAodpovědět 

 on sight love10:53:54 07.02.2007
Teda, paráda, Amerika mě nikdy nelákala, ale teď měním názor. Pěkně napsanej článek a ty fotky...srdce se mi rozbušilo, dlaně zapotily, prsty zasvrběly, hned bych vyrazila.
nellyodpovědět 

 Hmm.11:30:42 07.02.2007
Tý jo. Fakt nádhera. Škoda, že to nemám za barákem :)
Krásný fotky!
 TujboPefaodpovědět 

 Nádhera11:31:49 07.02.2007
Jel bych hned!!!
Lepraodpovědět 

 Hustokrutý11:54:59 07.02.2007
Vypadá to hodně luxusně. Neviděl náhodou někdo podobný kameny u nás ? :) Jinak už šetřim na letenku.
Fíkodpovědět 
 Re: Hustokrutý13:56:24 07.02.2007
Fiku, zajed si na Petrac, tam mas megahustejch bouldru habakuk:)
tomasodpovědět 

 Kvůli pár šutrům?13:39:58 07.02.2007
Kluci, bouldering me nikdy moc nebavil, tudiz nechci hodnotit, ale neda mi napsat, ze tahat se kvuli par sutrum az do Kalifornie se mi zda fakt zbytecny. Spis mi pripada, ze jde tak trochu o prestiz. Jinak je tam asi pekne. Super fotky!
Honza V.odpovědět 
 Re: Kvůli pár šutrům?14:04:49 07.02.2007
Jsou lidi, který se tam kvůli boulderům, přestěhovali. :-)
Ale je jasný, že bouldering není pro všechny zajímavý. Ale ten bouldering se odehrává pod Sieras a ty toho nabízejí mnohem více.
Celé Sierra Nevada je sice jen jeden horský hřeben dosahující asi jen poloviny z výšky Himalájí a a jeho délka 400 mil je také není nic závratného ve srovnání třeba s Andami. Přesto je to pohoří, které si zaslouží pozornost. Nachází se zde například.
Yosemity! Pořád nic? Tak dál. Je zde třeba šestý největší vodopád na světě (Yosemite Falls: 739m), nejhlubší údolí na světě (Owens Valley: 3,050m)
Nejvyšší hora US (Mt. Whitney: 4,418m)
Prostě je to úžasnej kousek přírody.
jirkasodpovědět 
  Re: Kvůli pár šutrům?15:48:25 07.02.2007
Jo pamatuju si jak před 3-4 lety vyšlo v r¨Rock and Ice průvodčík s bouldry pěkně okruhy podle hodnot do V 4 do V 6 a pak prásky.Pěkně jsem si prošel to první kolečko a i přesto že nejsem boulderista jsem si to užil.
Jo lezení v Red Owens je super až na ten přístup co vypadá jak když jdeš do dury někde u Mostu.
taky sem lez v oblasti kde točej kovbojky matroš jak Bishop tak do 20 m okolo 50 cest ale nevím jak se jmenuje je to do hodiny s Bishopu.Jo a nesmím zapomenout Needles a Tolumne Meadows super pro ty co maj rádi samotu a jsou otrávený z davů v Yosemitech.
Jak píšeš High Siera se chodí jako přechod hřebene tak 4-7 denní tůra hlavně duben a květen na lyžích a prameny hot tubes a springs maj vlastního průvodčíka.
Moc hezkej článek David Peterka
odpovědět 
 Re: Kvůli pár šutrům?14:10:41 07.02.2007
No to je právě to! Když nechceš hodnotit, tak nehodnoť. Taky bych nejel do Ameriky kvůli bouldrování, ale myslím, že i kdyby šlo Jirkovi o prestiž (a to my všichni v Plzni víme, že jde :-) tak to, že tu pro nás utrousil něco ze svých zkušeností a zážitků je určitě věc pozitivní...
Milošodpovědět 
 Re: Kvůli pár šutrům?14:38:32 07.02.2007
Mladenci, Kalifornie je zeme lezeni zaslibena. Na vylezeni vseho, co tam je, byste potrebovali nekolik zivotu - od boulderingu (Joshua Tree, Bishop...) pres skalkareni (Bishop, Vychodni Sierra, San Francisco Bay...) a lezeni velkych sten (Yosemity, Tuolumne Meadows..:-)) a horske lezeni (vychodni stena Mt.Whitney, Palisades, Kings Canyon..) az po ledovcove legracky (Mt.Shasta...). Kdybych si mel vybrat jen jediny stat na lezeckou navstevu USA, tak by to byla urcite Kalifornie. Jeden den si vyslapnete s mackama na Mt.Shasta a druhej uz muzete byt v pousti na boulderech v Joshua Tree. Par odkazu (odstrante mezery):

http://www.rockclimbing.com/ routes/ North_America/ United_States/ California/
http://www.summitpost.org/ area/ range/ 171074/ palisades.html
odpovědět 

 paradise14:28:03 07.02.2007
Drzky umericky! Se maj.. a k tomu to super suchy poco, chjo....
unhappilus humidatorusodpovědět 
 Re: paradise17:10:30 07.02.2007
Ne, Jirko to jsou muku radsi uz nic nepis:)) no a to video...wuuw. Du si to hodit..:)Jinak profi clanek. Diky! Cao Majkl
majklodpovědět 
  Re: paradise18:53:14 12.02.2007
jaky video? neco sem přehlíd??
premaodpovědět 
   Re: paradise19:43:11 12.02.2007
prehlid
odpovědět 

 Vynikajici16:42:48 07.02.2007
Prave jsi ztelesnil pojem 'kvalitni clanek'!! Super fotky, krasny videjko a hlave poutave a ctive napsany. Cloveku je hned teskno, kdyz je ted venku takovej humus a neda se nikam ject. Uz ted se tesim na dalsi dil. Tak pis, pis, pis....
Standa & Honzaodpovědět 
 Re: Vynikajici16:54:39 07.02.2007
Mohl by jsi jeste nastinit nejakou prevodni tabulku, nebo neco takovyho?? Kolik je to vlastne V7 ??
Standa & Honzaodpovědět 

 opravdu povedené18:47:50 07.02.2007
Opravdu pěknej článek a nádherný fotky .
Richardodpovědět 
 Re: opravdu povedené07:58:03 08.02.2007
Kurňa....hned bych jela....ještě to blbé vízum:(
Kačaodpovědět 
 Re: opravdu povedené11:37:22 08.02.2007
parádní fotky v tomdle zasranym počasí:)
odpovědět 

 mini doplnenie12:35:23 08.02.2007
Krasne fotky!!! Len dodam nazov kempu zdarma - Horton Creek Campground, snad si to spravne pamatam. Sedi to s popisom prveho opisaneho kempu. Je to najidealnejsi kemp ked chcete do Owensu a tecie nim prijemna riecka (ale jej vodu sme radsej nepili).
A ked uz budete v Bishope, odporucam este indianske muzeum...
kacodpovědět 

 Ostatně23:14:39 09.02.2007
Supros v cali stoji 50 dollaru/3.5g. 
A DZZLodpovědět 

 Krása13:13:01 11.02.2007
Jirko, krása.
Jarda Maršíkodpovědět 

 diky12:35:40 12.02.2007
dekuji za pepkny clanek
odpovědět 

 Pohlazení pro oko i dušičku boulderisty13:02:13 12.02.2007
No fakt hezké, jak jinak. Já mám sice raději lesy (Fb) než pouště, ale jednou z nejlepších oblastí jistě tato jest. Uklidněním pro Evropana snad může být fakt, že ve Španělsku se objevila poměrně nová oblast, která by s těmi americkými jistě taktéž mohla soupeřit - Albaracin (jestli to správně píšu). Myslím, že o něm ještě mnoho uslyšíme.
Petr Reschodpovědět 
 Re: Pohlazení pro oko i dušičku boulderisty13:13:51 12.02.2007
No neni tak uplne nova.. hlavne podle fotek je hodne dobra! A mimochodem jsou tam taky nejaky kresby na sutrech (viz. clanek o H.T.) a z toho vyplyvajici potencialni problemy s ochranarema. Kdybyste tam nekdo jel, dejte vedet(nemam to daleko), stavil bych se s boldrmamou:)
lacoodpovědět 
  fotky od Macaua13:36:36 12.02.2007
http://www.pbase.com/ricardoalves/albarracin
l.odpovědět 
 Re: Pohlazení13:19:47 12.02.2007
nicmene i zde jsou bouldry v lese a to borovicovym, matros je cervenej piskovec,takze zase spis fontac
odpovědět 
  Re: Pohlazení20:51:31 13.03.2007
Albarracin ma od Fontaca hodne daleko. Bol som tam asi tri tyzdne a je to bomba. Je to sice piesok ale taky ste este nevideli. Obrovske strechy, chytovate bouldre, skoky, 20 krokove megabouldre plus fontacovske oble vylezy. A potencial na dalsich 20 rokov. Spolu s Fontacom pravdepodobne najlepsia oblast v Europe. A sranda ze tam lezu iba spanelaci a vsetci maju matrace znacky PAD.
ondroodpovědět 

 CA climbing13:34:33 12.02.2007
Dobry clanek a hezke fotky. Pokracuj v psani.
Par poznamek: Bishop je asi 2 hod od Toulumne Medows, 3 hod od Yosemite (120 je vsak v zime zavrena) a 5 hod od J-Tree. Sierra [bez "s" na konci, protoze jiz jde o plural] ma take spoustu nadhernych alpinskych a malo lezenych cest - popis napr. v "Climbing California's High Sierra" od John Moynier a Claude Fiddler. Sierra ma okolo 300 slunecnych dni v roce - nazyva se take Range of Light. -m
mdodpovědět 

 Super foto15:04:04 16.02.2007
4ím je ta paráda nafocená? dík
Karelodpovědět 

 Super foto15:05:07 16.02.2007
cím je ta paráda nafocená? dík
Karelodpovědět 
 Re: Super foto23:02:26 27.09.2007
Sony 848
 jirkasodpovědět 

 dreams in our shity weather23:31:12 16.02.2007
Ohhhhhh damn! This weather is really nice......blue sky, wonderful rock and friction! it sounds like climbing in Europe once a year.
Nice pictures, it´s a pity that i understand nothing.
Greets
Fabian Christofodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Bezzubý Yuchen, Xa
 Databáze cest:
Všechny cesty (145133)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Schloss Belevue 6 Frankenjura
Dziura Na Kangura 9/9+ Jaroszowiec
Ilúzia 7 Komjatná
Nežiadúce Emócie 7 Komjatná
Ja Mamá 6+ Machnatô
Nově komentované:
Prvotřídní Klepáč IXc Adršpach
Prvotřídní Klepáč IXc Adršpach
Prvotřídní Klepáč IXc Adršpach
Prvotřídní Klepáč IXc Adršpach
Prvotřídní Klepáč IXc Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkuje se u Zátiší | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkuje se u Zátiší | Re: Parkuje se u Zátiší | Re: Parkuje se u Zátiší | Re: Parkuje se u Zátiší | Re: Parkuje se u Zátiší | Re: v civilizovaných zemích | Re: databáze cest |

 Nové komentáře:
Re: nejde o výstup dle pískovcových pravidel | Re: nejde o výstup dle pískovcových pravidel | nejde o výstup dle pískovcových pravidel | Špek | Re: Role ČHS | Re: Insaideři vs. Ti ostatni | Re: Vše popravdě, pravda se nakonec ukáže | Re: Role ČHS | reka ... převis | Re: Role ČHS |

 Kde to vře:
Film o výstupu Kláry Kolouchové na K2 je v kinech (73)
Drama s dobrým koncem (47)
Pád na Kružberku (30)
Piolets d'Or 2020 za celoživotní přínos pro Catherine Destivelle (28)
Zafion: Krombholzova cesta na Rajskou věž, Příhrazy (24)
Adam Ondra #76 (20)
Zahraniční soustředění (nejen) repre v Rakousku (18)
IFSC zavádí nový formát závodu v lezení na rychlost (11)
Česká repre v Innsbrucku: Adam Ondra atd. - těžké skalní přelezy (6)
Smrtelný pád polského horolezce z Dubkeho lávky v Tatrách (6)

 Nově v inzerci:
Scarpa Maestrale 27,5 16/17 | Trekové boty Hanwag Tatra Lady GTX | nález průvodce Jizerské Hory | Víkend z dětmi | Žďárák | Jura od St/Ct | statika SR R44 | Nález | Horalka hledá nový život... | Xpot |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 3232 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1326 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 14854 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1979 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.