LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezení je nebezpečný sport!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
ODLOŽENO SP Mnichov (23.05)
ODLOŽENO SP Salt Lake City USA (12.06)
ODLOŽENO SP Innsbruck (ITA) (23.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12788
2.Pail 11625
3.Jungling 11606
Bouldry:
1.Ondra 11875
2.Stráník 11678
3.Stráník 11000
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Nikita 6543
3.Coubal 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4916 lezců
826671 cest
Nové přelezy:
Poslední S 9
Krkavčí Ma 9+/10-
Chameleon 10
Obelix 7C+
Mise Kleop 8A
Obelix 7C+
Šutrožrout 7C
Pravda A L 9
Temný Hvoz 7C+
Ninos Muta 7C

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zbirohy

Tříhodinový poznávací zájezd

Před rokem jsme položili základní kámen naší chaloupky. Teď nám ke kolaudaci kromě „několika“ drobností chybí už „jen“ jedno schodiště a zábradlí na terase. Dovedete si představit jak to asi vypadá s našimi lezeckými úspěchy. Loni jsem toho dost nalezl při pokrývání střechy. K tomu několik půldenních výpadů do Jizerek nebo na Sušky a máte obraz lezecky ubohého roku. Na jaře to nebylo o mnoho lepší.

O uplynulém víkendu jsem chystal to zábradlí. Abych to měl horší, počasí se předhánělo. Prostě bylo naprosto nádherně. V neděli v šest odpoledne jsem to psychicky nevydržel. Naházel jsem součásti budoucího zábradlí v různém stavu opracovanosti za dveře do sklepa a rychle jsem otočil klíčem. Sbalení batohu bylo otázkou několika málo minut. Zběžně jsem ve skříni přebral průvodce a vybral mezi nimi dva sešitky (Suché skály a Zbirohy). Žena spala. Stonala totiž zrovna s ošklivou angínou. Nechal jsem ji spát. Jenom jsem načmáral na stole vzkaz: Jedu na Zbirohy (a slušelo by se dodat: pokud je vůbec najdu).
Prohnal jsem auto po neuvěřitelně točitých okreskách (Jeli jste někdy z Pěnčína přes Huntířov do Malé Skály? Jestli ne, tak nevíte o co přicházíte) dolů do údolí Jizery a opět vzhůru z Malé Skály na Rakousy. Jel jsem tam poprvé takže jsem trochu zajel. Nakonec jsem zdárně zaparkoval, nahodil si ranec a vzhůru ke skalám. Vedla mě mapka na zadní straně průvodce. Po cestě jsem střídavě obdivoval výhledy do Českého ráje a přemítal jestli někoho ve skalách potkám. Prošel jsem pod ruinami hrádku a natrefil na první opravdovou věž. Pozorně jsem naslouchal jestli se neozve nějaký hlas, cinkání karabin… něco. Ale nic. Dokonalý klid nedělního večera v odlehlé oblasti rušilo jen pištění nemnoha komárů.
Nikitova lebka

foto by © Dalibor Motl


Neměl jsem moc ponětí kde zrovna jsem, ale komín mezi věží a okrajem se zdál lehký. Na vrcholu v krabičce jsem zjistil, že věž se jmenuje Dárek a Komínová cesta je lehčí pětka. Přeskočil jsem na masiv a po pěšince mazal k batohu. Ale člověk míní a… . Vlevo ve svahu se krčila taková věžka. Po chvilce jsem měl za sebou cesty Umělá II, Východní spára III a SZ spára IV na Samotáři. Z počátku jsem se pokoušel slézt SZ spárou, ale po několika pokusech o protečení širočinou pod převis, jsem uznal za nejlepší sestupovku Východní spáru. Batoh jsem později našel tam, kde jsem ho před půlhodinkou opustil. Pěšinka mě vedla borůvčím pod masivy k dalším věžím. Lehkým komínem (Přepadová III) jsem se dostal na Gotiku. Dalším cílem byla Severní hrana (V) na té samé věži. Stejně by mi tady jistič nebyl nic platný a tak jsem si vychutnal tuhle pěknou nejištěnou hranu. Zbirohy se mi začínaly líbit. Abych příliš nezdivočel poslala mě náhoda do Želvího čela za VI. Přelézt bez lana do rajbasu nad kruhem jsem se neodvážil. První letošní pytel. To to trvalo. Nenechal jsem se rozladit a na spravení chuti jsem přidal pěkný Severní sokolík (IV) na Sebastiána. Po sestupu Normální cestou (II) se mi nabídla Hezká spárka (III) na masivu nepěkně nazvaném Úzká Polověž. Řekl bych, že tohle jméno si od prvovýstupců opravdu nezasloužila.Nikitova lebka - Rozcička IV

foto by © Dalibor MotlNemohl jsem se nějak po tak dlouhém lezeckém půstu nasytit. Pomalu  jsem se vracel k odloženému batohu a prohlížel okolní cesty. Batoh ležel pod Rozporným komínem (III) na Vyšehrad. Výhled z téhle věže na okraji kaňonu Jizery bere dech. Malá skála, Frýdštejn i celé údolí máte jako na dlani a vše rámuje Kopanina s Černou Studnicí. Na jihozápadě se rýsoval Bezděz a k dovršení té idylky zrovna zapadalo slunce za Ještěd! V duchu jsem se chvíli zabýval otázkou: „Proč já idiot trávím tolik času v kanceláři bez oken?“, ale potom jsem se už jenom kochal tím pohledem, neochotný v tom okamžiku řešit jakékoliv vnitřní konflikty. Slunce zapadlo.
Nakonec jsem líně slezl komínem a nahodil si opět ranec na záda. Pěšinka přeci pokračuje dál pod skalami. Zaujala mě Krásná hrana (VI, nejištěno) kterou jsem vylezl na Mušli a přechodem (I) se ocitl na Šnekovi. K mému zklamání ani na jedné věži nebyla knížka. Jen vršek Šneka značila rezavá anténka. Škoda. Předchozí knížky, které jsem na Zbirohách otevřel, pocházely většinou ze sedmdesátých let a byla radost v nich listovat. Konečně jsem se za přibývajícího šera dostal pod další pěknou věž. Nezdržoval jsem se studiem průvodce a vybral si na pohled zajímavou dvojspáru. Ta mě přivedla na vysoké předskalí. Odtud jsem si mohl prohlédnout větší část náhorní stěny. Nabízelo se několik směrů dalšího výstupu. Lezl jsem stěnou na krásně (až ošemetně) jemnou římsu a dál vlevo, nad hlubinu údolí, ke slibné hraně. Po několika krocích jsem opravdu dosáhl na hranu. Po hraně jsem už lehce vystoupal na vrchol. Byla to Sasská věž (ve vrcholovce opravdu se dvěma s). Trochu jsem doufal, že to bude Hore zdar, ale měl jsem zpoždění asi o měsíc – takže zase těsně druhý:-(. To ale nebyl konec překvapení. Cesta kterou jsem nahoru vylezl (Strunka Brnka VII) je varianta cesty Jakubovi k svátku (VII) a byla vylezena teprve před rokem!!!  Kdybych na Zbirohy přijel o rok dřív …. No a do třetice překvapení poslední, ale zato vydařené: Žádná lehká sestupová cesta na Sasskou věž nevede! A dopr… V knížce se skvěly samé „sedmy“.


 

foto by © Dalibor Motl


Mohl jsem si vybrat mezi Magickou šestkou, Náhorní hranou a již známou Jakubovi k svátku. A já blbec si ještě pochvaloval jaké je to krásně jemné technické lezení - čistá pískařina. Dovedete si jistě představit jaká „indiánská“ jména jsem si v té chvíli dával. Magickou šestku jsem zavrhl nejdřív – viděl jsem ji totiž už z předskalí a ani trochu se mi pro sestup nezdála vhodná (a to jméno!). Neznámá Náhorní hrana mě taky moc nelákala. Chvilku jsem přemýšlel, jestli se doma žena vzbudí, (přeci aby šla spát) a najde můj vzkaz, nebo to natáhne v jednom kuse až do rána. Oblečení, telefon i lékárničku jsem měl pochopitelně stejně jako lano dole v batohu. Světla valem ubývalo. Částečně asi pod vlivem argumentu, že čím déle budu váhat tím hustší bude tma, jsem se urychleně vyrovnával s myšlenkou, že budu muset slézt stejnou cestou. Rozhodl jsem se že „dám pokus“. Vrátit na vršek se konečně můžu vždycky. Na podruhé jsem neobyčejně pomalu a soustředěně opravdu delikátní stěnku slezl.
Takže až se budete toulat Zbirohy bez parťáka pozor na Sasskou věž! Já si ji rozhodně zapamatuji opravdu důkladně. Jinak vám Zbirohy k návštěvě určitě doporučuji. Třeba se tam nějaký nedělní podvečer potkáme – hned jak dostavím chaloupku.

dalibor motl   [úpravy] 15:56 28.06.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nuda.21:36:58 28.06.2006
Vrátil jsem se k batohu...do místa , kde jsem ho zanechal před hodinou....a on byl na stejném místě!!!Čekal tam na mne!
A když jsem bez lana vylezl na skálu, tak jsem ji pak zase musel slézt!
A fotil mne pan NIKDO , protože jsem tam byl sám....
Já blbeček.odpovědět 
 Re: Nuda.22:32:53 28.06.2006
Fotky jsou pochopitelně z jinýho dne a jiných skal na Zbirohu. Jsou jen pro ilustraci. Pořídili jsme je o dva týdny později. Vídíš na nich místní skalní velikány:-)
motákodpovědět 
  Re: Nuda.09:46:51 29.06.2006
Fotky jsou z úplně jiný oblasti, upravené ve PhotoShopu, o kousek dál už buší příliv a skály se pravidelně po menším dešti rozpadají. Borůvky jsou plané, hnusné a 3 na hektar.
Ztráta času, nelezou tam ani kvakeři, zarostlí mechem.
Gampodpovědět 
   Re: Nuda.17:23:20 29.06.2006
predstavte si rajbas zelej tak ze by se dal krajet a mokrej ze ani rakosnicek by ho lip nezrosil. Tak tam to je... jako v pohadce
bananodpovědět 
   Re: Nuda.21:52:14 07.08.2009
si !
štěpinodpovědět 
   Re: Nuda.20:14:56 26.01.2011
ty si kretén! :D
Štěpindaodpovědět 

 nebudou...22:03:56 28.06.2006
Pekne dekuju za nepeknou popularizaci nejpeknejsi oblasti v ceskym raji. Mi ted turisti poslapou boruvky...
bananodpovědět 
 Re: nebudou...22:34:05 28.06.2006
hehe to je moc pěkny :-)

už tam frčim, mám to 150km ani nevim, že to tam je... :-)


jinak k tomu foceti je to pravda, ale budiž, fantazie je pěkná věc :-)
na borůvkyodpovědět 
  Re: fotky22:41:18 28.06.2006
Ještě chci dodat že foto jsou "by Martina M".
motákodpovědět 
   Re: fotky08:48:20 29.06.2006
To je Motákyně Pochopka?
Papoušodpovědět 
    Re: fotky12:00:33 29.06.2006
Motákyně Pochopka :))) Pochopil´s to správně. To se jí bude moc líbit.
motákodpovědět 

 Pěkný09:02:07 29.06.2006
Mě se článek i foto líbí. Žena mě tam pořád chce zatáhnout když jsme občas v Jablonci a mě se tam nechtělo hlavně podle průvodce. Teď měním názor a určitě tam vyrazíme. Díky za info.
MichalVodpovědět 

 Hoj Motáku12:53:09 29.06.2006
Koukám, že na to nepečeš. Tak doval na Náchodskou ať zase vyrobíme nějákej pikokvak nebo mě sundáš nějákej pytel...
Dájaodpovědět 
 Re: Hoj Motáku22:03:37 29.06.2006
Pikokvak! To zní dobře. Asi na "Náchodskou" po kolaudaci zase zavítám (vidím to tak na září:((. Poctivě trénuju spáry tak uvidíme. Kdyby jste jeli naším směrem (Sušky, Jizerky, Český ráj) ozvěte se.
motákodpovědět 

 Dobré, leč trochu ilegální09:33:41 30.06.2006
Motáku, pěkné, pěkné. S hnidopišstvím sobě vlastním si ale neodpustím dvě poznámky. Za prvé – když píšeš Saská věž, stačí uprostřed jedno „s“ (taky nepíšeme „česská“). Za duhé a podstatněji – podle letos vydaného (a v průběhu příprav hodně diskutovaného) souhlasu s lezením v CHKO Čes(s)ký ráj jsou Zbirohy povolené až od 1.července, tedy od zítřka. Předpokládám, že jde jenom o šum v informacích a vím, že k reálné škodě na přírodě nedošlo, ale pořádek dělá přátele. A když je to veřejně prezentováno, nezbývá mi než námitku uplatnit pro upozornění tobě i ostatním kvakerům.
Jirka Hušekodpovědět 
 Re: Dobré, leč trochu ilegální10:28:57 30.06.2006
Myslím, že Moták ví, jak se píše Saská. V textu to komentuje, že s dvěma s byla napsaná v knize.

Podobně máme třeba v Jetřichovicích „Děckou věž“ nebo hned vedle „Mamutí věš“ :o)
Hodpovědět 
  Re: Dobré, leč trochu ilegální11:55:33 30.06.2006
Omlouvám se, přeskočil jsem řádek, kde to Moták vysvětlil a teď jsem v tomto punktu za troubu. Sypu si hlavu popelem.
JHodpovědět 
 Re: Dobré, leč trochu ilegální11:29:04 30.06.2006
To jo, Moták narušil estetickou hodnotu skalního města použitím červeného trička. Barva oděvu vyrušila při hnízdění zdejšího endemita piroha zbirožského. Pod skálu jmenovaný přijel nepochybně na pičiklu, čímž způsobil erozní rýhy rozměrů menšího zákopu (sorry, to byl traktor, ale ten se nepočítá).
Papoušodpovědět 
  Re: Dobré, leč trochu ilegální12:11:31 30.06.2006
Papouši, děláš si prdelky z věcí, který tak úplně k smíchu nejsou. Jak sis jistě všiml, píšu, že reálná škoda Motákovou návštěvou nevznikla. Kdyby ji nemedializoval, tak by nebylo třeba komentovat. Problém je v tom, že se poměrně bolestně zrodila dohoda mezi ČHS a ochranou přírody a pokud nepovažuješ dodržování dohody za slušné, podívej se na to aspoň pragmaticky. Mám na mysli, je-li taktické zbytečně dráždit chřestýše bosou nohou a jestli to nakonec nepřinese víc problémů, než by bylo nutno. Zkus místo šťourání někdy cvičně něco vyjednat - možná budeš méně vesel, až si z toho nějakej jinej fógl bude tropit ouchcapky. Jinak nepochybuju o tom, že Moták o časovém omezení nevěděl a tahle debata je způsob, jak dostat informaci o časové uzávěře mezi lid lezecký.
JHodpovědět 
   Re: Dobré, leč trochu ilegální12:22:41 30.06.2006
samozrejme neni, je lepsi si vzit na drazdeni chrestysu poradne dlouhy klacek a pokud mozno byt za vyssi zidkou (pouziti strelnych zbrani bezne pouzivane na divokem zapade z duvodu ochrany prirody samozrejme zavrhuji) :-)
Doktorodpovědět 
    Re: Dobré, leč trochu ilegální13:01:53 30.06.2006
bacha! na OS a VT (oldu shatterhanda a vinetoua) jsou s nima, tak proto navrhuji se schovavat za keříky, aby vas nevyslidili. Rozdelavat ohen taky nedoporučuji, jelikož vinetou cití kouř až na 10 km!
Správceodpovědět 
   Re: Dobré, leč trochu ilegální14:36:19 30.06.2006
Sem taktik na pendrek, mam tendence napřed řvát a až pak používat zbytky mozku. Jedna věc mi unikla - jakej je důvod toho, že se na Pirohách "smí" až od 1. 7.? Estetika, pták, bylina, brouk? (Přílet motáka do skal by měl bejt důvod k radosti, dyk to je vzácnej dravec :-))
Papoušodpovědět 
    Re: Dobré, leč trochu ilegální17:59:11 30.06.2006
Tak uz jsi si zahejkal, to ti jde dobre. Hlasitost a uroven fandu fotbalu.
Ted se pokus o ten mozek. Sorry, ale uz mi fakt serete. Tyhle reakce na slusny upozorneni mi presvedcuji, ze by bylo fakt nejlepsi semoliby exhiby (lezce) vykopat.
dagodpovědět 
     Re: Dobré, leč trochu ilegální19:50:44 30.06.2006
To je toho kuli troše srandiček. Se drek stalo... motovidlo si jen trochu popletlo datumy, který sou beztak jen nějakou ouřední bezdůvodnou psoptákovinou...
Papoušodpovědět 
      Re: Dobré, leč trochu ilegální20:00:24 30.06.2006
Gdyz mi ty hulakacky nejag votravujou a vubec,
Fcera sem byl na Agoniaorcestra s dg dohromady, pag zase naky parte na stole... Dneska zase z mladejma holkama f kavarne... gdo to ma rozdejchat, zejo... Zejtra jedu do Nekrajsich velehoor svetaaaa, tag si vode mi vodpocnete.
dagodpovědět 
   Re: Dobré, leč trochu ilegální09:03:13 01.07.2006
Svaz má na svém webu u oblasti Zbiroh červeně napsáno "lezení povoleno od 1.4. do 31.10."
Pavel Černýodpovědět 
   Že by ?18:15:42 01.07.2006
Ha. Tak ta proslulá Šoltýsová je ve skutečnosti chřestýš. :)))))
kvakoslavodpovědět 
   Re: Dobré, leč trochu ilegální12:21:58 04.07.2006
Jirko, asi si neuvědomuješ jednu dost podstatnou věc. Tím že napíšeš na internet něco ve smyslu: "neměls tam lézt, je to tou dobou zakázaný, teď jsi to posral a zelený si proto na nás smlsnou" jsi to právě Ty, kdo dráždí chřestýše bosou nohou. Inteligentnější by bylo, napsat Motákovi soukromě na emajl, kde si v klidu všechno vyjanit a třeba s odstupem napsat na Lezce malé info: v oblasti XY se smí lézt od - do, bez jakéhokoliv poukazování na původní článek. Bohužel je Vás takových víc, kteří raději způsobí zemětřesení, místo toho aby řešili věci dilomaticky s co nejmenším vyrválem.
Lukyodpovědět 
    Re: Dobré, leč trochu ilegální12:29:11 04.07.2006
Řekl bych, že to bylo myšleno jako upozornění pro všechny čtenáře, nejen pro Motáka. A právě spíš jako pokus prezentovat článek jako omyl z nevědomosti. Zdá se mi naopak, že vše bylo řečeno "tak akorát". Hodně rád bych potkával jenom ochranáře jako je JH.
Piškotodpovědět 
    Re: Dobré, leč trochu ilegální12:29:02 12.07.2006
Já teda nevím, kdo je chřestýš, ale Jirka normálně upozornil s tím, že se nic neděje. Moták řekl sorry a je to vyřízený.
Kdybyste nevřeštěli jak hysterky, tak to byla normální, korektní a přátelská debata.
dagodpovědět 
 Re: Dobré, leč trochu ilegální16:23:41 30.06.2006
A dopr... Tak to se omlouvám. Průvodce vyšel v devadesátých letech a to bylo vše v pohodě (omezené pouze lezení po dešti a běžná pískovcová pravidla). Dokonce jsem četl ta nová omezení někde v Montaně ale Zbiroh mi jaksi unikl. Takže zavřeno:-((( To budu muset po celý jaro bojovat s davy lezců na Suškách a Panťáku. Dneska večer tu vyjimku znova prostuduju. Možná by pomohla nějaká mapa s vyznačením časových omezení nebo uzávěr oblastí.
motákodpovědět 
  Re: Dobré, leč trochu ilegální17:17:28 30.06.2006
Ti nepomohlo ani přestrojení za datla kříženýho s motákem. Čili příště, až budeš mít tisíce pocitů a potřebu sdělovat, musíš zapojit autocenzůru. Jináč Tě zelenej chřestýš kousne, páč "ničíš" přírodu. Z toho plyne, že konzumace skal před začátkem data spotřeby může vést ke snížení estetické hodnoty klimbéra.
Papoušodpovědět 
   Re: Dobré, leč trochu ilegální22:33:28 30.06.2006
No teď jsem pročetl pořádně celé rozhodnutí Správy CHKO Český ráj. Zbirohy jsou opravdu povolené až od 1.7.2006. Případné prvovýstupy musí být obsouhlaseny správou CHKO. Sousední skály na Sokolu (Kalich, Chléviště) naproti tomu jsou otevřené již od 1.4. Obě lezecké oblasti bezprostředně sousedí. Trochu uměle stanovenou hranici tvoří lesní cesta procházející údolíčkem SZ od Mnichovky. Jako neznalec oblasti jsem si myslel, že Zbirohy jsou součástí skal na Sokolu (kam také byly řazeny ve starém průvodci - Pískovcové skály v Čechách - 1.díl, Olympia 1977). Dle nové vyjímky jsou ale považovány za odlišnou lezeckou oblast, což je opravdu názorně zakresleno v přiložené mapce. Jsem truba, že jsem si toho původně nevšiml. Prostě jsem viděl skály na Sokolu od 1.4. a hurá do skal. Ještě jednou se omlouvám za tento omyl. Příští jaro půjdu prostě na druhou stranu údolí, kde se tyčí podobní a jistě i podobně bezvýznamě významní a solivě mechoví skalní velikáni:)
motákodpovědět 
    Re: Dobré, leč trochu ilegální23:14:25 30.06.2006
Chléviště, Kalich... jó, již názvy cest "Pohádka z mechu a kapradí", "Mechová", "Islandské mechy", "Borůvková" mluví jasně o vysoké estetické hodnotě cest. :-)
dagodpovědět 
    Re: Dobré, leč trochu ilegální23:00:11 12.08.2013
pár pražáku se tam zrakví a už tam nepojedou a čím mín´ lidí o tom bude vědět tím líp. takže je posílejte na panták a sušky.
mdeeodpovědět 

 prckové14:26:28 30.06.2006
Hele , Snad nikdo neni tak blbej , aby se trmácel na tokový prcky to je hruza ......
To už je stejný jako když lezeš na garáž ..... a navic to  máš to blíž.Protože pochybuji že spíš celí život u těhlech prcků:-)!!!!

To si radši zajedudo Saska....( nebo jinam )
trapákodpovědět 
 Re: prckové17:03:33 30.06.2006
Náhodou jsou tam i pěkné směry ke dvaceti metrům. Je to ideální oblast na teplé letní odpoledne anebo podvečer. Ale z dálky se sem určitě netrmácejte, nestojí to za to :); a aspoň nebudou návaly. Součástí "pirožského" kouzla je i to, že tu většinou nikoho nepotkáte.
P.odpovědět 
 Re: prckové07:55:20 03.07.2006
Jo,pěknej článek,taky sem o nějakým uvažoval,ale nakonec sem si řekl,že mužu bejt rad,že tam je takovej božskej klid a nebudu to zbytečně někde nikde roztrubovat.Jinak Zbiroh...moje snad nejoblibenější oblast,kdo ji nazna asi nepochopi a kdo nelezl na Nikitovu lebku neni horolezec,to je jednou jisty:-) A jestli si nekdo mysli,že tam sou jen zarostly kvaky,tak se stači podivat do pruvodce na jmena prvovystupcu jako Špek,Šatavis..ty holy stěny s kruhama moc smrtelniku nepocopi...sakra sem se rozepsal..to je asi tim zbytkáčem ze včerejška:-))..no nic...shrnuto...Motáku,pěknej článek a nebud smutnej s blbejch kecu,co tu občas někdo ma,voni to tam neznaj a asi je to štve,tak aspon kritizujou. Už fakt končim:)
MModpovědět 
 Re: prckové16:08:53 03.07.2006
Jo jo, netrmácejte se, prosím.. Mačkejte se dál ve Skaláku nebo kde a nechte nám romantikům náš klídek na Sokolu (pardon, na Sokolu a na "Pirohu") ;-)))
T.
odpovědět 
  vsivy ochranci11:43:08 12.07.2006
Porad jsem tady od vsivejch ochranaru nejak neslysel proc se vlastne delaj tyhle zakazy, treba na Krkavcich v Krasu je to pochopitelny, ale vetsina ostatnich je jen sikana...nasrat na fanaticky ochranare, Petr Kolar
odpovědět 
   Re: vsivy ochranci11:43:30 12.07.2006
vsivi samozrejme
odpovědět 
    Re: vsivy ochranci15:22:32 12.07.2006
Neboj - to, jestli tě lidi považujou za blbečka zas až tak moc nezáleží na tom, jestli sekáš hrubky.
JHodpovědět 
     Re: vsivy ochranci17:29:51 04.08.2006
Jirko Husku, taky je tam mas, tak nedelej
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Skály na Sokole,
Sokolík
 Databáze cest:
Všechny cesty (143592)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Sen O Japonce VIIIc Labák - Pravý Břeh
Parta Blbečků IXc Labák - Pravý Břeh
Hraniční Syndrom VIIIb Labák - Pravý Břeh
Dobrovolná Němota VIIIb Labák - Pravý Břeh
Zelená Corvetta IXa Labák - Pravý Břeh
Nově komentované:
Acapulco Xc Labák - Levý Břeh
Krvavá Lázeň Xc Ostrov
Acapulco Xc Labák - Levý Břeh
Acapulco Xc Labák - Levý Břeh
Acapulco Xc Labák - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Průvodce Súľov | Re: Průvodce Súľov | Re: Průvodce Súľov | Re: Jaké lezacky na pisek | Re: Jaké lezacky na pisek | Re: Jaké lezacky na pisek | Re: Jaké lezacky na pisek | Re: Jaké lezacky na pisek | Průvodce Súľov | Re: Jaké lezacky na pisek |

 Nové komentáře:
Re: když orangutan určuje pravidla lezení | Re: když orangutan určuje pravidla lezení | Re: když orangutan určuje pravidla lezení | Re: stejně gratulace + rada | Re: když orangutan určuje pravidla lezení | Re: Ojeb? Žádný! | Re: Ojeb vlastniho bouldru | Re: stejně gratulace + rada | Re: když orangutan určuje pravidla lezení | Re: stejně gratulace + rada |

 Kde to vře:
Jana Vincourková zapisuje 1. český ženský přelez boulderu za 8B (82)
Martin Krasňanský: Indián 8+ na Kalamárce (SR) free solo (78)
Adam Ondra vylezl nový boulder za 8C+, dle něj nejtěžší v Česku (34)
Změna stanov ČHS – opravdu to chceme? (26)
Adam Ondra o sportovním lezení v Show Jana Krause (15)
ČHS řeší odpovědnost za škody způsobené stavem lezeckých cest (11)
Nové cesty v Alkazaru u Srbska v Českém krasu (10)
Adam Ondra #67 (10)
Adam Ondra: Bohemian Rhapsody 11+ (9a+) na Rovišti (5)

 Nově v inzerci:
Dámské lezečky | Deuter - dětská sedačka | Petzl GRIGRI 2019 | Lezba venku | Nalezené lezečky | Statická a dynamická lana | Pro výškaře | Koupím Ecrin Roc | Práce v Penzionu v Adršpachu | mačky poloautomat raveltik |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 1983 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 797 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 10139 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1371 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.