LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ty stromy musí pryč, chci se tu pořádně rozhlídnout.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Hory byly jejich osudem
Vychází autorizovaná biografie: Adam Ondra - Lezec tělem i duší
Nový průvodce Jižní Moravy

Závody
Ruzyňská liga pro děti (16.11)
2. bouldr kolotoč (22.11)
JihočeskýBoulderingovýPohár (23.11)

Žebříček
Cesty:
26.Reich 10397
27.Adamovský 10397
28.Gendová 10394
Bouldry:
26.Karban 9200
27.Plaček 9175
28.Fajkoš 9156
Hory:
23.Nehasil 2588
24.JPPP 2485
25.Lavička 2452

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4757 lezců
786255 cest
Nové přelezy:
Komprese L 7C
Tonfa 8B
Los Posade 7c
La Quebran 7c+
Bela Senza 7c
Bela Senza 7c
Bistec De 7b+
L´Uomo Inu 7c+
Boží Úděl Xa
Quantum Xb

Stěny
TJ vodní sporty - Loděnice - Litovel
Bouldrovka Praha - Lužiny - Praha 5 - Lužiny
Lezecká stěna Znojmo - Znojmo

Prodejny
Rock Point - OC Nisa - Liberec
Rock Point Liberec - Liberec 1
Rock Point - OC Olympia - Olomouc 7

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nový Zéland

Severní ostrov

Tento článek by měl být ku prospěchu někomu kdo by chtěl jet na NZ za lezením a nezná nikoho kdo by se o to pokusil už před ním.

Budu popisovat skalkařské oblasti, které jsem navštívil se svojí přítelkyní a občas i s pár kámošema, při našem čtyřměsíčním putování po těchto oblastech. Na NZ jsme přiletěli někdy na začátku listopadu 2003, po hrozné dvoudenní cestě jsme se vyspali v BACK PACKERU a protože byla neděle vyrazili jsme kupovat auto v Aucklandu na tamní Car fair ve čtvrti Ellerslie. Je to zaručeně největší trh s autama a my tam nakonec koupili malou Hondu civic shuttle, ve které jsme vesele bydleli celý náš pobyt a která z nás cucala penízky jak se jen dalo. O koupi a prodeji auta to je na celou knížku a tak jen stručně. Na cestování nekupujte auto dražší než kolem 1000 NZD ( až budete auto kupovat budete si myslet, že to snad ani nejde, ale až ho budete prodávat jen opravdu těžko se ho zbavíte dráž ) V Aucklandu je kupa trhů s autama a na nákup je asi jedno kde to koupíte, na prodej doporučuju již zmíněný trh. Nastěhovali jsme věci do auta a okamžitě vyrazili za lezením. Od té doby jsme už nezaplatili za spaní ani dolar. Jestli v nějaké oblasti nepopíšu kde jsme spali, tak je to proto že jsme spali někde kde to není moc povoleno, anebo u hodných lidí kterých tam asi sami potkáte hodně a záleží jen na vás jestli i vám ukážou Kiwíci svoji obrovskou pohostinnost. Jedna rada kterou jsem dostal před odjezdem a stála za to zní: až ti budou ti KIWI něco nabízet nikdy neodmítej. A teď už k lezení. Stručně se dají oblasti rozdělit na severní a jižní ostrov. Na severním toho moc není a docela nám to dalo zabrat, najít něco co stálo za to. Hledali jsme totiž podle popisu který jsme stáhli z internetu a stál za … Jestli budete chtít opravdu lézt tak si stejně koupíte průvodce a to co píšu já by vám mělo jen naznačit co kde můžete čekat. Jediný lezecký průvodec který si myslím, že má cenu kupovat je ten na celý jižní ostrov od Ivana Vostinare (joo je to čech) a touto dobou by se měl asi vydávat nový. Starej se sehnat už nedá jedině, že by vám ho někdo hodný na NZ půjčil jako se to poštěstilo nám.

Severní ostrov:

Ti Point

Perfektní oblast pro aklimatizaci. Je tam sice maximálně 20 cest obtížnosti 15-22 (budu používat Australskou klasifikaci) ale všecko s hvězdičkou. Většinou nýty, na spáry jsou potřeba frendy. Lezení i když lehčí je krásný, ryby v moři berou, nečekaně se dá hupsnout i do moře, a kdo nikdy nejedl kraba ať si ho právě tady udělá v ešusu. No právě tady jsme se dali za pár dní dokupy po dlouhé cestě.


Je to asi 60 km z Aucklandu na sever (doporučuju si taky sehnat dobrej autoatlas). Ve městě Warkwort odbočte z hlavní na Omahu a v půli cesty odbočte doleva na Ti Point. Dojedete až k moři kde parkujou nějaký rybářský lodě co vozí turisty a tady zaparkujete. Odtud běžte po turistický cestě za záchodkama asi 35 min podél pobřeží krásnou přírodou a nemůžete to minout. Se spaním to je horší. Ale jestli budete chodit spát až se setmí a vstávat brzo ráno ušetříte si hromadu starostí.


Mititai

Cestou sem jsme potkali ještě pár skalek, ale buď to bylo pár kamenů přímo ve vilový čtvrti nebo na tom byl zákaz lézt.Mititai je jedno z nejhnusnějších lezení v mým životě a to miluji lezení na Dubských skalách. Kámoši co nelezou špatně to zapytlili a když jsem prováděl velký traverz pod převisem ( 30 m ) záviděl jsem jim. Sračky … žádný nejty ani na štandech. Spolulezec spadnul pod prvním převískem do dvou frendů ve stropový spáře a ve skále zůstaly jen koleje od traktoru a on seděl u mě na polici. V nějakých papírech píšou okolo patnácti vícedýlkových cest (2-4 délky) a lehčí. Můj názor je, že to byla po týdnu cestování konečně nějaká skála a ještě veliká. Ale podruhé by mě na ni nikdo nedostal. Hodně se to podobá nějaký sypavý cestě na Tre Cime v Itálii. Prostě jiný pád než na polici je podlaha. V druhý půlce poslední délky se dokonce ukázaly nýty. Tak to je třeba teď lepší ale moc tomu nevěřím.


Najdete to cestou z Dargavillu před Mititai po levý straně, uvidíte stolovou horu s nějakým sloupem na vršku. Na křižovatce před ní doleva a pak nějakou polňačkou pod kopec. Na spaní tam je docela klidnej plácek.

Pio Pio

Dál na jih jsme zavítali do oblasti poblíž Te Kuiti. Je to útes cca 100 m vysoký a 200 m dlouhý. Cest je tady tak šedesát většinou s vlastním jištěním. Skály patří farmáři a proto je nutné zajít si pro povolení majitele. My v této oblasti pro špatné počasí nelezli.


Wharepapa South

Největší a asi jediná opravdu pěkná oblast na severním ostrově. Skládá se asi z pěti sektorů roztroušených po okolních farmách. Proto je v některých nutné se zapsat do návštěvní knihy. Ale lepší je než začnete lézt zajít si do horolezecký kavárny, vinárny a krámku dohromady, tamní chlápek vám ochotně poradí a bude mít docela radost, když mu řeknete, že jste třeba Švýcaři. (to se jen každýho, kdo mluví trosku jinak ptá jestli není Švýcar). Oznámí vám něco v tom smyslu, že když mu řeknete můžete v klidu jít za lezením kam chcete a nekecá. Jen to jde i bez něj ale na-poprvé se to opravdu těžko hledá. My se ho ptali dvakrát.


V této oblasti má být něco okolo 500 překrásných cest a opravdu tak 90% všeho co jsem lezl mělo hvězdičku. Je to celkem neoklouzané vápno a leze se po dírách. Čím těžší cesta tím menší dírky. Obtížnost 13 – 28 ale myslím že měkčí klasifikace. Vše je opravdu zajištěné až přejištěné.


Najdete to na cestě z Hamiltonu, na Te Awamutu pak pokračujte kousek na Kihikihi a tam odbočte vlevo na Parawera, v Paraweře vpravo a asi za 7 km jste ve Wharepapě v kavárně. Na spaní tam je farma, ve který dokonce tahají nějaký blázny na skály a ti jim za to platí. ( Prý to je i u nás). Mají slušný ceny.

Whanganui Bay

Tadle oblast je nazývána mekou Zélandského lezení. A myslím jestli má něco společného s naší mekou Ádrem, tak to že se pěkné lezení opravdu těžko hledá. Klasifikace tvrdší a materiál měkčí, no kecal bych, ale naběhnul sem si v pěknejch sračkách. Prostě sem chtěl dobýt nějakou dominantní stěnu a bez průvodce se z toho vyklubalo pěkný zelený a solivý maso. Jinak je tady dost spár (jen je potřeba mít něco frendů), a fakt hodně onejtovaných cest, musí se ale hóóódně hledat. Rozhodně stojí tato oblast za návštěvu i když se tady platí cca 4 NZD/člověk (dokonce i my čekali, že budeme platit, jenže nám odpustili vstup protože byly vánoce). Je to totiž na pozemku Maorské rezervace a leze se přímo z nádherný pláže. Cest tu mají od slyšení cca 300 od 13 – 28, ale s cestami nad 24 (6c+/7a) to tu je ??? protože na severním ostrově to nikdo neleze a tak si to myslej, že by to tak mohlo bejt.


Teď to podstatný, najdete to na západním břehu jezera Taupo. Pojedete po silnici 32 a potkáte nějakou ušmudlanou poštovní schránku s nápisem Whanganui Bay, odbočíte a pojedete okolo nějaký stodoly a baráku stříhačů ovcí, prostě skrz farmu cca 4 km. Joo pravidlo pro pohyb na farmách – brány od ohrad nechávejte ve stavu v jakém jste k nim přijeli. Pojedete docela drsnou cestou a až se objevíte na plácku za kterým je sešup dolů tak tam zaparkujte jestli nemáte 4WD. Odtud se jde tak 40 min až na pláž kde se dá domluvit spaní v kempu.


To je o skálolezectví na tomhle ostrově vše, ještě se dá volný čas trávit chozením po krásných sopkách vysokých cca 2700m. A jestli vám bude někdo povídat o další pěkné oblasti berte ho s velikananánskou rezervou. Hlavně si nemalujte lezení u Wellingtonu a radši si zamluvte trajekt ať už jste honem na podle mě hezčím jižním ostrově.

... pokračování příště

David Adamský   [úpravy] 13:53 03.12.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 A co Jižní Ostrov?14:12:17 03.12.2004
Možná mi to uteklo, ale zdá se mi, že nějak vypadl popisek Jižního Ostrova nebo je to pohromadě a jen není jasné, kdy to začíná? Jinak fakt pěkný, ale dost z ruky . . .
Honzaodpovědět 
 Re: A co Jižní Ostrov?14:58:28 03.12.2004
Zapomel jsem napsat ze dalsi dil bude az priste, uz ho od Adama mam, ale kvuli delce clanku jsem to rozdelil. Mame se zase na co tesit.
 hopodpovědět 

 Kráááásnýýý14:34:21 03.12.2004
článek, krásný fotky, krásná příroda, bezvadnej tip. Tam chci.
Ta díra je boží a přebírá rekord v provazování hodin prolezením. Zatím největší jsem potkal ve Wetterteinu, ale kam se hrabou proti téhle díře.
Juch, hurá na Nový Zéland.
Petr Jandíkodpovědět 

 Ne kamarádům16:50:50 03.12.2004
Ty sem máš BANCHUE zákaz cokoli psát... !!!
Dajaodpovědět 

 naklady17:57:13 03.12.2004
Pekny, ostatne, jak to asi vypada v okoli tech skalek jsme videli v Panovi Prstenu. Zvazujeme s rodinkou tak dvoumesicni vylet spojeny i s lezenim, mas nejakou predstavu, kolik by asi tak vyslo penez placani se po kempech na NZ triclenou rodinu, nepocitam letenky?
honzaodpovědět 
 Re: naklady09:47:52 04.12.2004
Tak to ani bohužel moc ne protože jak si můžeš přečíst za spaní jsme platili jen první den po příletu a poslední týden před odletem co se nám podařilo prodat auto a hodně jsme ušetřili i na jídlu což se projevilo i leností do lezení. My byli na NZ 8 měsíců a z toho jsme pracovali 3. Sečteno podtrženo včetně letenek = prodělek 30 000,-Kč na osobu. Ale asi to dude podobný jako když vyrazíš do itálie (jen víno dražší a benzín levnější)
odpovědět 
 Re: naklady12:52:03 06.12.2004
Ahoj Honzo, ber to dost orientačne, ale my jsme platili většinou za stan pro dva 10 dolarů, v backpackerech můžeš počítat tak s 20/osobu. Jinak moje nejzamilovanější oblast je Paynes ford u Takaky na severu jižního ostrova. Je tm i horolezecký camp Hang Dog, ve kterém lze komfortně přežívat za 5 dolarů na stan, nebo 10/osobu postel. Užijte si to. Chci se tam taky ještě vrátit.
janodpovědět 
  Re: naklady17:23:13 06.12.2004
Todle je severní ostrov... Takaka je jizní to příště ( ješte je tam přimo za Takakou u řeky kempovací plácek zadara... )Ale my spali přímo u skal celkem asi měsíc a celkem v poho když se člověk nevyvalí hned před záchodky...
Dajaodpovědět 
   Re: naklady14:52:25 13.12.2004
Cák jsem psal "severu JIŽNÍHO OSTROVA". My zas spali směrem na Poharu ve Scenic Grove, ale to je lepší autem...už se těším, co napíšeš o Long Beach, Doctors point nebo Wanace...nebo o slavné Angel of Pain na Castle Hill...:-)Nezapomeň doporučit nějaké horké prameny, nám se po lezení docela hodily!:-)
janodpovědět 

 Nový Zéland01:22:11 05.12.2004
Pěkně nafoceno, čtivě popsáno, good.
 jirkasodpovědět 

 hmmm :)16:54:55 05.12.2004
Skoro stejně dobrý jak živý vyprávění.
Jakubodpovědět 

 ...alias PSYCHO ZÁJEZD 2003-0406:47:03 07.12.2004
ano skutečně, to je pravý název. Toto je pouze Beta verze článku - pro komerční trh.
Kamarádodpovědět 

 Paynes Ford a Wanaka14:23:44 13.12.2004
Na Takaku a Wanaku jste zapomneli. Posli mi fotky z Takaky jak tam skacu do vody Prosim Metelka. A opatrujte se.Navidenou v Adru
Metelkaodpovědět 
 Re: Paynes Ford a Wanaka10:33:09 14.12.2004
Už ti běžej nějákejma záhadnejma cestama a když se nedoručej tak budouv v dalším díle pošli email
Dajaodpovědět 

 Dajo posilam Mejla18:09:01 15.12.2004
Jeste se zeptam kdy vyjde pokracovani.Napsal jsi to moc krasne.Asi mas nabidky od vydavatelskych spolecnosti na celou knihu.A tady je moje adresa
nogume@seznam.cz
Mej se a diky
Metelkaodpovědět 

 Jižní ostrov23:10:34 18.12.2004
Ahojky, myslím, že jestli jezdíte do skal a jste zvyklí na přírodu, tak na Zélandu můžete v pohodě spát s dítětem kdekoliv v přírodě a v kempu si zaplatit(většinou do 20 Kč)pouze sprchu a pračku.

My jsme lezli jen na Jižním a po článku tady jsme měli přeci jen ten severní více prozkoumat. Snad příště :)
Pro ty, co se tam chystají, tak ještě něco k lezení na Jižním ostrově je na www.montana.cz v čísle 4/03 článek: "Lezení v zemi bílého oblaku"
Petraodpovědět 

 auckland a okolí12:17:40 04.02.2012
Ahoj, jenom bych chtěl připomenout že lezení je možné i přímo v Aucklandu na Mt.Eden, je to asi třicet minut autobusem od ferry a je to hned za základní školou u ragbyového hřiště. To jen tak pro ty, kteří hodlají nějaký čas pobýt v Aucklandu, dále je tu aspoň co jsem já navštívil tak hezká oblast na Waiheke Island zvaná Stony Batter. Jedná se pouze o boulder, ale když není zbytí i to potěší :)je to na východní straně ostrova, kam se dostanete lodí z ferry nástupiště 2, cena cca 30NZD do přístavu Matiatia ferry a odtud autem(půjčíte hned u přístavu)na druhou stranu ostrova.
 navrcodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Calico Basin
Kraft boulder
 Databáze cest:
Všechny cesty (139565)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tonfa 8B Frankenjura
Mont Blanc (hřeben Bosses) 2 Mont Blanc
Alter Weg 4 Dachstein
Südrampe Hochthron 4+ Tennengebirge
Ozdravovna Pracujícího Dorostu 6A+ Strnady
Nově komentované:
Pekelná Hudba IXb Vlhošť
Krátké Cíle 6C+ Josefovské Údolí
Veselý Tobogán 6C+ Josefovské Údolí
Pekelná Hudba IXb Vlhošť

 Nově v diskusi:
Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: istenie tazkeho lahkym | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: istenie tazkeho lahkym | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a |

 Nové komentáře:
Re: Vstup | Re: Děs běs | Děs běs | Re: Cesky lezci | Re: Vstup | Re: reklama | gratulace | Re: Cesky lezci | Re: Cesky lezci | Re: Cesky lezci |

 Kde to vře:
Adam Ondra: Road to Tokyo # 38 (65)
Lofer: nová cesta Franco Columbu 7a/7a+ na perfektním vápenci (39)
MMČR v lezení na obtížnost (27)
Vychází autorizovaná biografie: Adam Ondra - Lezec tělem i duší (26)
Nejasnosti nad olympijskou kvalifikací před závodem v Toulouse (24)
Vítězové série BoulderDěti 2019 si zatrénují s Adamem Ondrou (22)
Lezec odsouzen, protože při spouštění nechal spadnout spolulezce (18)
Startovka na olympijskou kvalifikaci v Toulouse zveřejněna: (14)
Singing Rock Rama Test Tour (13)
Ruzyňská liga - závody pro děti (12)

 Nově v inzerci:
Garmont Helium | Garmont Summit | Péřovka RAB Expedition 7000, vel.L | LS Miura Woman, 37,5, 1500 Kč | Dětský celotělový úvazek | Praha - Parťačka, parťák, parta? | Stará lana | Statická a dynamická lana | Prodám různé druhy karabin | Lavinový batoh Snowpulse Tour 45l |

 Anketa:
Zamýšlíte se při lezení/jištění nad zodpovědností před zákonem?
 neřeším to 
 116 
 stará se hlavně, kdo leze 
 28 
 50:50 zodpovědnost 
 76 
 stará se hlavně, kdo jistí 
 30 
 nestarám se, jsem pojištěný 
 38 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.