LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Co nemáš, to nepotřebuješ.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
4.Votoček 11525
5.Jungling 11490
6.Volf 11408
Bouldry:
4.Volf 10925
5.Jungling 10825
6.Skála 10800
Hory:
24.Fajkoš 2703
25. 2691
26.Píchal 2663

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4979 lezců
844649 cest
Nové přelezy:
Rustam Dir 8B
Berlin Cal 10-
Dropzone 9-
Rotes Auge 9-
Midsommar 9-
Dmitri Dir 7C+
Der Große 9+/10-
Master Of 10-
Mr. Freece 9-
Käpt´n Igl 9

Stěny
Družba boulder - Ostrava Poruba
Vertigo lezecké centrum - Bratislava
Olympia - Brno - Modřice

Prodejny
HUDYsport - Karlovy Vary
Husky Outdoor Shop - Plzeň
HUDYsport - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Porovnání klasifikace boulderů a cest

Tak, jak stále více lanolezců okouší krásu boulderingu, je stále více těch, kteří, ač zvyklí lézt cesty obtížnosti 7a nebo 7b, kroutí hlavami nad 6A Fb a vinu svádí na autora, který boulder špatně oklasifikoval. Uvítal jsem proto, když jsem při listování starým Rot Punktem narazil na článeček o klasifikování boulderů, který Vám tu předkládám.

S klasifikací boulderů to není úplně jednoduché. Na jedné straně existuje Hueco-klasifikace, tzv. V-škála. Vlastně jí vytvořil John Sherman (Zvaný Vermin, odtud ozn. V) a jeho kumpáni při vydání prvního průvodce po Hueco Thanks. Klasifikace počíná stupněm V0 a končí zatím V14. Dále je tu ještě Bleau-klasifikace, která se dělí na traversée (tedy traverzy) a bloc (krátké, zejména vzhůru směřující bouldery). Stojíme před otázkou, jak je možné jednotlivé klasifikace mezi sebou porovnávat. Zajímavé by jistě také bylo, je-li možné a jak porovnat boulderovou klasifikaci s obyčejnou klasifikací pro cesty, protože ne každý si dovede něco představit pod V10 nebo 7b 7A.

Klem Loskot a Toni Lamprecht nám na toto téma napsali několik řádek.

Klasifikování cest a boulderů všeobecně zůstane vždy věcí subjektivní, která by však měla být co nejobjektivnější. Obtížnost lezení lineárně stoupá, takže v číslech je někdy chaos. Mezistupně (např. V10/11 nebo 8c/c+) jsou podle mého názoru nesmyslné, protože označují pouze velmi malé oblasti a jsou vhodné pouze tam, kde není jisté, do jakého stupně cestu vlastně zařadit (zejména prvovýstupy). Při srovnávání různých klasifikačních systémů (klasifikace cest – klasifikace boulderů) je snahou vytvářet nějaké tabulky. V podstatě toto není možné, neboť jak lze srovnat tříkrokový boulder se čtyřicetimetrovou cestou? Maximálně můžeme srovnat výkony, které je nutné pro danou cestu podat. Stejné je to i u hodnocení boulderů samotných. Ve Fontainebleau existuje klasifikace jednak pro traverzy a jednak pro krátké, vzhůru vedoucí bouldery. V Hueco tento rozdíl není. Z toho vyplývá, že V12 traverz je možné postavit na roveň s 8B traverzem v Bleau, ne však s Fb 8B bloc.

Klem Loskot


Kreativita, pohybová pestrost a svoboda patří k základním rysům boulderování. Tato Obzvláště hravá forma lezení, která se časem stále více odklání od tradičního sportovního lezení, znamená dnes mnohem víc než tréninkový prostředek pro zlepšení a získání síly a tím posouvání lidských možností. Každý lezec zná celou řadu faktorů, které mají vliv na hodnocení lezecké cesty. Proto existuje pro klasifikování skalních výstupů poměrně přehledný systém hodnocení, který je přenosný na všechny druhy cest. Naproti tomu se zdá být nemožné, vytvořit nějaké porovnání pro bouldery. Boulderování se soustřeďuje zejména na analýzu a následné řešení problému duševní a fyzickou formou. Tímto má boulderování pro každého úplně jiný význam. V závislosti na osobním cítění lezce se bouldering stává tréninkovou jednotkou, hrou s vlastní šikovností až absolutním výkonnostním fanatismem. Přesto jak tedy bouldery klasifikovat? U traverzů je to ještě jednoduché, protože jsou charakterem velmi podobné klasickým cestám. Také u boulderů, které sestávají z jednotlivých kroků je smysluplné srovnání s krátkou cestou na maximální sílu. Ale jak oklasifikovat například vyhlášené problémy na tření ve Fontainebleau, kde je lezení otázkou spíše šikovnosti než nějakého cíleného tréninku? Například existuje určitá hranice teploty, kdy už není možné tyto obláče jednoduše udržet. Přesto není pro tyhle extrémní případy žádná letní a zimní klasifikace. A proč také? Individuální a povětrnostní podmínky jsou jednoduše tak různorodé, že nemá smysl hledat pro ně nějaké objektivní hodnocení. Čím kratší a komplexní je boulder, jinými slovy, o co více se jeho řešení oddaluje od běžného lezení, o to složitější je ho oklasifikovat. U jednokrokového boulderu hrají obrovskou roli osobní rysy a vnější stavy, což již není tak patrné u dlouhého traverzu, který se skládá z mnoha homogenních pohybů.

Ale také způsob zatěžování síly je různý. Lezecký pohyb, který se odehrává v rovině horizontální zatěžuje svaly mnohem méně než pohyb vzhůru. Proto jsou také traverzy hodnoceny poněkud měkčeji. Každý stupeň obtížnosti by proto měl být brán pouze jako návrh a ne jako něco neměnného nebo universální měřítko.

Toni Lamprecht


klasifikace boulderůklasifikace cest
HUECO Fbtr Fb Francie UIAA
V2 6A+ 6A 6c 7+
V3 6B 6A+ 6c+ 8-
V4 6B+/6C 6B/B+ 7a 8
V5 6C+/7A 6C/6C+ 7a+ 8+
V6 7A+ 7A 7b+ 9-
V7 7B 7A+ 7c 9
V8 7B+ 7B 7c+/8a 9+
V9 7C 7B+ 8a 9+/10-
V10 7C+ 7C 8a+ 10-
V11 8A 7C+/8A 8b/b+ 10/10+
V12 8A+/8B 8A+ 8c 11-
V13 8B/B+ 8A+/8B 8c+ 11-/11
V14 8C 8B+ 9a 11

Petr Resch   [úpravy] 10:26 17.10.2003Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Traverzy10:29:23 17.10.2003
Skvělý článek, Petře. Ještě jsem chtěl doplnit, že jsem konečně předělal databázi cest tak aby brala i Bleau-klasifikace - traversée. Stačí napsat třeba 7C tr nebo 6C+ tr.
 hopodpovědět 

 dobra prace10:42:32 17.10.2003
skvele. driv sem odhadoval obtiznost popisovanych bldr. jen podle dramaticnosti kontextu (no urcite nebyl lehci nez ...-zrejme dost hrubej bldr.)ted se mrknu do tabulky a hned budu vedet, ze se autor trapil v nejakem 6c+:-)
janisodpovědět 

 asi tak...15:11:52 17.10.2003
V létě jsem strávil s prckem měsíc ve fontáči a ikdyž lezu převážně s lanem, bouldering mě chytl už dávno na Ostaši. myslím že bouldrování tam a ve Fontainebleau je trochu rozdílné právě v tom co říkal Loskot - v šikovnosti. Ve fontáči mi trvalo asi tejden až čtrnáct dní, než sem se "naučil" lézt tento místní ?styl?. Myslím že by se dalo docela klidně vytvářet ruzný stupnice hodnocení pro různé oblasti, protože lezení v nich je trochu odlišný a srovnávat se podle mýho názoru příliš nedaj.Ikdyž teda musím přiznat že Ostaš a Bleau nemaj od sebe příliš daleko, ale Petrohrad a Bleau??Nebe a dudy....co je v Bleau po lištách a v převisu je pro místní docela těžký a bolder za 6a-Nescafé po oblinkách sem ani nenastoupil. U nás by to bylo naopak. Teda podle mě
osmanodpovědět 
 Re: asi tak...23:03:33 19.10.2003
...také si myslím!!!!
Lukodpovědět 
 Re: asi tak...14:54:53 21.10.2003
No já si teda umím Petráč v kontextu s bleau představit daleko snáz než s Ostaší. Zejména ve výlezech. Horší je asi srovnání třeba s Frankenjurou. To už je fakt něco docela jinýho.
Petr Reschodpovědět 

 A co Amíci?13:30:05 08.11.2004
Chápu, že panuje nevraživost, nicméně je tam hoodně pěkných terénů, kam jezdíme a tak by se mohla tabulka doplnit o jejich klasifikaci....
duroodpovědět 
 Re: A co Amíci?14:18:06 27.12.2004
amícká je přece pod HUECO, V0 - V15 ... a kdoví kde to skončí :o). Starší je Gillova (B0 - B2) už skoro nepoužívaná; s véčkovou se domluvíš všude a je v ní líp rozlišená obtížnost.
Je to jako všude: bacha na oblasti, třeba Bishop je pěkně ostrý a navíc o kotníky, ale info + beta v každém horo-krámě.
pisenaodpovědět 

 Stupnice14:21:16 27.07.2005
Nevíte jaká stupnice se používá na Ostaši(bouldry)???Třeba v průvodci jsou jenom čísla 1 až 6.
pepanodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Drážďanská Věž
Bič, VIIa
 Databáze cest:
Všechny cesty (145325)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Jihovýchodní Hřeben 3+ Wilder Kaiser
Bitter 7 Priedhorie
Lipová 6- Priedhorie
Quyt 5 Priedhorie
Středem Poď 5+ Sněžník
Nově komentované:
Bigbítový Dunění 7C/7C+ Brána
Nezkapalněná Švestka VIIa Rájec - Ptačí Stěny
Svatební Košile 6+ Zelený Vrch
Polednice 6 Vranovská Skála
Jumping Jack Flash 7c+ Zillertal

 Nově v diskusi:
Re: Ideální podminka | Re: Ideální podminka | Re: Ideální podminka | Ideální podminka | Našlo se tričko malého skaláčka | Našlo se tričko malého skaláčka | Našlo se tričko malého skaláčka | Re: Hollental - camp | Re: Dachstein | Dachstein |

 Nové komentáře:
Re: fotka lomových ploch | Re: fotka lomových ploch | Se divim že rupnul až teď... | Re: Spíš | Spíš | Re: fotka lomových ploch | Megos | Re: fotka lomových ploch | Re: fotka lomových ploch | fotka lomových ploch |

 Kde to vře:
Film o výstupu Kláry Kolouchové na K2 je v kinech (90)
Chceš se proletět? Nová Montana má křídla (45)
Adam Ondra #77 (22)
Adam Ondra #76 (21)
Zlomil se slaňák (17)
Piolets d'Or 2020 za celoživotní přínos pro Catherine Destivelle (15)
Alex Megos oznámil přelez druhého 9c na světě (14)
Film o prvosjezdu K2 na lyžích z roku 2018 celý ke zhlédnutí (10)
HS: Pád lezkyně ze 4metrového bouldru u Děčínského Sněžníku (9)
Vědci: tekuté mágo s 80 % alkoholu zabíjí koronavirus na chytech (9)

 Nově v inzerci:
Malarone | Nález | Spolulezce/Spolulezkyne | Druhý konec lana | expresky | Lezecký materiál | Hamaka Prihrazy | Prodám trekové boty FiveTen | Boty Millet | Nedělá ráno |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 3285 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1373 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 15313 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 2036 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.