LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kdo mělce zakládá, hluboko padá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)

Žebříček
Cesty:
38.Novotná 10168
39.??? 10166
40.Černík 10131
Bouldry:
38. 9356
39.Šlapák 9350
40.Kollár 9350
Hory:
30. 2404
31. 2332
32.Kulajta 2304

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5841 lezců
1195030 cest
Nové přelezy:
Winterpleš 7C+/8A
Pumping On 9+
Estilo Oni 7c
Acrovatis 7c+
Jolly Jump 8A
Katil Kim 9+/10-
Ouroboros 8A
Katil Kim 9+/10-
Pumping On 9+
Le Lot De 7C

Stěny
V 16 - Plzeň
Spolkový dům - Vlašim
Lezecká stěna Kralupy - Kralupy nad Vltavou

Prodejny
Robert Janda - Treking sport - Plzeň
HUDYsport - Jablonec nad Nisou
bart´s port - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Yvon Chouinard

Yvon Chouinard, ročník 1938, (vedle toho, že nyní věnoval svou firmu Patagonia na boj proti změnám klimatu), patří k těm nejznámějším horolezeckým machrům padesátých až šedesátých let minulého století. Seznam jeho "počinů" je i pro dnešní borce obdivuhodný.

V roce 1960 se mu podařil druhý výstup cestou The Nose na El Capitanu, v roce 1961 udělal prvovýstup západním pilířem South Howser Spire v Bugaboo. Ve stejném roce zdolal s Fredem Beckey a Danem Doody v Kanadě severní stěnu hory Mount Edith Cavell (3363 m) a v roce 1962 to byla západní stěna Sentinel Rock v yosemitském údolí.

A v roce 1964 to začalo.

Nejdříve vylezl jižní stěnu Mount Watkins a pak následovalo několik výstupů na El Capitan. 1964 to byla třeba cesta Muir Wall – na tehdejší dobu docela divočina. V roce 1968 jel do Patagonie a vylezl prvovýstup California Route na Fitz Roy. Další jeho činy vyvolaly tenkrát v kruzích horolezců údiv – 1973 vylezl s Bruce Carsonem The Nose na El Capitan bez kladiva – «hammerless».

Jeho lezeckými partnery byli Royal Robbins, Tom Frost a Chuck Pratt.

Už tenkrát hovořil o «čistém lezení», to se ovšem s dnešními pojmy čistého lezení nedá dobře srovnat. Naučil se kovářské řemeslo a začal vyrábět ocelové skoby, které příležitostně prodával kamarádům přímo z kufru svého auta.

Jeho obchodním partnerem se stal Tom Frost, letecký inženýr. Vymysleli vklíněnce z hliníkových slitin a hromadu speciálních skob a klínů z chrom-molybden-vanadové oceli.


 
Yvon Chouinard se svými vklíněnci (foto: Tom Frost - Wikipedia


Tou dobou se tento materiál i na západě nedal koupit v každém sportovním obchodě, ale horolezecká komunita i v Československu o nové technologii už věděla.

A tak jsem poprosil moje zahraniční kamarády a ti mně některé z těchto vynálezů poslali. O nových skobách jsem pak napsal jednou do časopisu Turista.

Jednou ze Chouinardových skob byla skobička RURP.



Když člověk lezl nějakou skobovačku a měl pod sebou řadu zaražených těchto skobiček, tak se i odvážným trochu svíral konečník. Moc jsme tomu nevěřili.

Chouinardových skob bylo více, a tak jsem je prostě počal používat, ale ta doba, kdy jsem mlátil kladivem skoby do skály je asi definitivně za mnou.



Další materiálem byl Bong – jakýsi klín z oceli.


 
Bong - zkopírováno z internetu, prakticky všechen horolezecký materiál jsem už dal své dceři Barboře.



 
RURP - zkopírovano z Wikipedie


Zmíněný článek z časopisu Turista:







Související článek:

Horolezec Yvon Chouinard dal firmu Patagonia na ochranu klimatu

Michal Beránek   [úpravy] 10:44 20.09.2022Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 <>14:20:41 20.09.2022
TLDR
2022 "clanek", kde je video?
 
 Re: &lt;&gt;08:37:48 21.09.2022
nechybelo. dobry cteni, fajn obrazky

videa si uz jednoduse doledas sam je jich plnej net
 judovana

 Foto dne:
Tenerife
Atalaxia, 7a
 Databáze cest:
Všechny cesty (188970)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Chain Lane 6a+ Sierra De Toix
Short And Sweet 5c Sierra De Toix
Malaspina 6c+/7a Cucala
Con Mi Tufa Te Rompo El Pocket 6c+ Cucala
Ponte Guapa Gue Te Toca 6b Cucala
Nově komentované:
Freedom For Boğaziçi 9 Geyikbayiri
Who Dares Wins 7b Leonidio
Skrč Se V Rytme 7A+ Josemit Bouldery
Dumlupinar 7 Geyikbayiri
Luna 7a Il Systeme Solare

 Nově v diskusi:
Re: dotaz na adminy | dotaz na adminy | Re: Šárka - nové bouldery | Re: Šárka - nové bouldery | Šárka - nové bouldery | Re: BBC vs MejCup | Re: BBC vs MejCup | BBC vs MejCup | Re: Alpy skialp | Foto dne |

 Nové komentáře:
Re: 8b+ 8c nebo 9c | Re: nesedlo to... | Re: Zachráněni již podruhé | Re: nesedlo to... | Re: Sestup GG | Díky! | Re: 8b+ 8c nebo 9c | Re: Zachráněni již podruhé | Re: 8b+ 8c nebo 9c | Re: 8b+ 8c nebo 9c |

 Kde to vře:
Plotnové 9a Niobe od Adama Ondry přelezl Ital Gianluca Vighetti (4)
Čechy zachránil vrtulník, když jim z Grossglockneru spadlo lano (2)
Média: Lavina na severu Řecka zabila čtyři horolezce (1)

 Nově v inzerci:
Boty La Sportiva | Statická a dynamická lana | Scarpa F1 za 4 500,-Kč | Scarpa drago 42,5 | Posledni výzva-děvče na jízdu za zážitky | La Sportiva Skwama | ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 | Mačky BD Cyborg pro |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 1752 
 Někdy ano 
 1878 
 Ne nepoužívám 
 1839 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.