LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Paráda, už budu u kruhu! Ale proč je od kruhu vždycky bouldr?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
18.Fajkoš 10875
19.Romanovský 10841
20.Šindel 10765
Bouldry:
18.Barchánek 10006
19.IF 10000
20.Chytil 9975
Hory:
6.Zaoral 6391
7.Mrklovský 6123
8.Švihálek 5208

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4974 lezců
843725 cest
Nové přelezy:
Bibendum 7b+
Slow Food 8b+
Burinator 8a
Carte Blan 8a
Level 42 10-/10
Srdce Z Ka 7C
Frites 7C
Mustang 8a
Left Side 9
Spalony Po 8A

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7
Boulder bar Točna - Jihlava

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Návrat do údolí

V roce 2011 jsem byl naposledy v Yosemitech. Teď, když sedím na letišti na cestě zpět domů, si říkám, proč jsem čekal na další návštěvu tak dlouho. To, co se dá v tomto kouzelném údolí zažít, je tak jedinečné a intenzivní, že se na to nedá dlouho zapomenout.

Tehdá jsem tam byl s Ričim ze Slovenska a lezli jsme Freerider na Capa. Dodnes si pamatuji téměř každý krok z této 34délkové cesty. Tak moc to bylo nezapomenutelné a dokonalé.

Letos jsem se rozhodl odjet relativně na posledním chvíli. 3 týdny před odletem jsem se domluvil s Christianem a ústecko-pražskou bandou a koupil letenku. Start v Utahu ve známé spárové oblasti Indian Creek. Tuto příležitost jsem si nemohl nechat ujít. Tato oblast mě lákala již dlouhou dobu. Pouze 5 dní lezení, ale i tak jsme byl ohromen. Tolik dokonalých linií, že jsem nevěděl, do čeho vlézt dřív. Lezl jsem jen OS, abych toho stihl co nejvíce.

Linka

Linka


Takže můj strop na OS nakonec bylo 5.12. Obtížnost je zde místní :-) Takové bitky jinde ve dvanáctce nenajdete :-)

Vrchol Castleton Tower - Moab

Vrchol Castleton Tower - MoabIndian Creek

Indian CreekPo pěti dnech jsem bandu nechal jet dále a odletěl z Moabu do Frisca, kde jsem se setkal s Chrisem, a mohli jsme se konečně vydat do údolí. Půjčili jsme si auto na přejezd z Frisca do Mercedu za 45 dolarů a po cestě nakoupili jídlo ve Wallmart na 14 dní. Z Mercedu busem Yeards za 13 dolarů až do Camp 4. V Camp 4 letos zde z důvodu šetření zavedli tzv. self registration již na začátku října. Takže žádné čekání na sait u kiosku, ale stačilo najít volný bear box a zaplatit místo. Sice je toto řešení pro návštěvníky mnohem jednodušší, ale také to znamená, že se v kempu ubytovávají i obyčejní turisté, takže to pro mě ztrácelo takové to kouzlo, kdy zde potkáváte pouze lezce.

Předpověď počasí byla skvělá. Relativně dobré teploty okolo 20 stupňů a žádný déšť. Proto jsme se rozhodli, že se ihned pustíme do hlavního cíle a to do cesty El Niňo na Capitana. Chris bohužel musel řešit jetleg, ale nechtělo se nám riskovat, že se zkazí počasí a budeme tlačeni časem Chrisova odletu, který zde byl jen na 14 dní. El Niňo jako první vylezli bratři Huberové v roce 1998 a dodnes má okolo 11 volných opakování. Tuto první volně lezenou linii v jihovýchodní stěně El Capa oklasifikovali stupněm 5.13c A0. Cesta má 7 délek nad 5.13 a kupu 5.12 a 5.11. Plán byl takový, že v lehčích délkách se budeme střídat a všechny těžké klíčové délky nad 5.13 polezu vždy první. Klíčovou části celé cesty je podle mě první třetina stěny. Hned 3., 4., 5. délka je 13b, 13a a 13b. Před odletem jsem se snažil o cestě dozvědět co nejvíce informací. Tobias Wolf a Guido Unterwurzacher byli pro mě ideálním zdrojem informací. Jednou z rad bylo, ať nelezeme spodní délky na slunci. První těžkou délku Black Dike za 5.13b jsem dal na 2.p. Lezení na Capa mě opět ihned nasálo. Koktejl odvážného, nejistého, technického a těžkého lezení se spoustou emocí :-)


El Nino - topo


Spodní část stěny El Nino

Spodní část stěny El NinoDalší délka 5.13a "The missing link" mě asi bude dlouho strašit. Hned nad štandem nýt, boulder a pak cca 7 m odlez, kde by chyba mohla být fatální. Pád téměř 15 m do štandu. Tady jsem se hodně bál. Další délka "Galapagos" je asi druhá nejtěžší v celé cestě. Chris začal první, s plánem mi najít chyty a já zkusím flash. U druhého nýtu už ale nevěděl, kam dál, tak jsem nastoupil já. První úsek jsem flashnul, ale tím délka zdaleka nekončí. Zbytek této asi 40m délky jsem lezl už v neznámém terénu. Tak, jak to v Yosemitech bývá, stále jsem hledal chyty. Poslední boulder byl už pro mě naprosté psycho. Dvakrát jsem se z něj vrátil, ale po třetí už nebylo návratu. Toto bylo to pravé OS lezení. V koutě v již lehkém terénu jsem řval jak tur. El Cap party se mohla rozjet. Věděli jsme, že od této chvíle se nám stěna otevírá a my mohli pokračovat dále. Hlavní zkouška byla za námi, ale další čtyři 5.13 stále čekaly na svůj přelez. Dolezli jsme nad Cavaleras ledges a postavili postel.

Big Sur ledge

Big Sur ledgeDalší den po dvou lehčích délkách přišly na řadu "M&M flake" 5.13a a "Royal arch" 5.13c. Ta první je vlastně za odměnu. Doleze se nahoru nad štand cvakne se nýt a pak se zase sleze zpět 10 m. V traverzu tak máte lano nad sebou, skoro jak s horním lanem. První ostrý pokus opět vychází a můžeme pokračovat dále.

M&M flake

M&M flakePak přijde A0 úsek. Tzv. "Man powered rappel" takový malý swing. Jedná se o jediné místo v cestě, které se nedá lézt volně. Honnold zde nedávno udělal volné propojení pod Black cave, takže se stěna dá lézt už celá volně. My šli Huberovcema :-) Další na řadě byla "Royal arch" 5.13c. Relativně krátká bouldrová délka. Na první pohled jsem si říkal, že to půjde hned, ale skoro hodinu mi trvalo, než jsem vymyslel všechny krokové sekvence. V ostrém pokuse to naštěstí vše vyšlo a ještě téhož dne jsme vylezli nad "Endurance corner". Pod Black Dihedral jsme postavili postel, kde jsme i strávili celý další den jako rest day. 4. den ve stěně a Chris začal v "The Black dihedral", pak já délku na "Rotten Island". Nad námi se tyčila střecha Black cave, předposlední klíčová délka za 5.13b.

Black dihedral

Black dihedral


Black dihedral

Black dihedral


Black dihedral

Black dihedralChris prolezl délku jako první a já opět zkusil flash. Atletické lezení, kde se hodí silné paže. Moje slabé bicáky to nahoře ale neutáhly, a tak jsem musel dát další pokus. Chris se toho nebál a hned to za mnou taky poslal. To bylo radosti na větrné hoře.

Black cave

Black cave


Následuje lehčí 5.11a. V délce "Slalom" 5.12c jsem se pěkně ztratil, takže z této krásné délky jsem si udělal malé psycho. Bivak na polici pod "Cyclop Eye".


Slalom pitch

Slalom pitchNejlepší bivak :-)

Nejlepší bivak :-)Chris to natáhnul pod "Dolphin". To je taková stropová spára ve stropu v komíně. Bohužel na OS to úplně netrefil, dávám FL a Chris v kuse za mnou. Poslední výzva celé cesty je délka za 5.13a "Lucy is Labrador".

Výlez z Dophin

Výlez z DophinPro tuto délku jsme si přinesli 4 důležité věci, které nám byly doporučeny. Planžetu, matku, klíč 3/8 inch a ručník. Již dva roky zde chyběla planžeta v nýtu. Takže místo toho zde byl v traverzu na závitu pověšen vklíněnec omotaný tejpkou. No a ručník proto, abych mohl sušit neustále mokré chyty v klíčovém místě délky. Zajímalo by mě, jestli to zde bylo někdy suché.

Klíčové místo Lucy is Labrador

Klíčové místo Lucy is LabradorNakonec jsem musel zvolit taktiku sušení a rychlých pokusů do 30 s. Po této chvilce chyty opět hodně zatekly a následné udržení oblé hrany bylo téměř nemožné. Permanentně mokrá levá ruka udělala z tohoto lezitelného problému celkem zapeklitý boulder. Po 4 pokusech jsem to nakonec přeplácal a cesta na vrchol se nám otevřela.

Vrchoool

VrchooolEl Niňo byl sen, který mi opět otevřel oči a cestu. Cesta se nám moc líbila. Největší obtíže byly hlavně v těžkém plotnovém lezení s častými pikantními odlezy. Ještě jednou moc díky Christianovi za to, že do toho se mnou šel. Perfektní parťák pro takovýto projekt. Jednoznačně s potenciálem lézt v údolí 5.13.

Tradiční foto na medows

Tradiční foto na medows

Čas Chrisovi se téměř naplnil. Co s posledními pěti dny? Trochu jsme uvažovali o Golden gate na Capa, ale už by to bylo dost těsné, a tak jsme se pustili do jednoho "kratšího" projektu. Naproti Capovi je stěna Middle Cathedral a na ní nová cesta "Father time" za 5.13b. Tato 20délková cesta má v průvodci tři hvězdy a po Tobiasovu doporučení jsme se do ní pustili.

Father time - topoPrvní den jsme dolezli až na konec 13. délky. Ještě večer jsem na druhý pokus poslal délku "The Boulder problem" 5.13a, nad kterou jsme postavili postel. Naprosto parádní místo s nejhezčím výhledem na Capa. Druhý den byly v plánu následující dvě klíčové délky "The Athletic 12c" 5.13b a "The index 11d" 5.13a. Severní stěna sice nabízí celodenní stín, ale noc a ráno umí být v tuto dobu pěkně mrazivé. Vstáváme později než obvykle. Když se ráno vykloním z postele a jdu se vyčůrat, zjistím, že téměř čůrám na dvojku několik délek pod námi. Kdo by to byl řekl, že se zde někdo další ukáže. Jsou to dva kluci, kteří se snaží vylézt naší cestu v jednom dni. Nikam nepospícháme. Na druhý dávám "The Athletic" 5.13a/b nádherná vytrvalostní délka, která trochu připomíná "Návrat krále" na Trůn v Labáku. Švédi mají na spěch, tak je pouštíme. Kluci se ale zasekli v další a poslední klíčové délce "The Index" 5.13a a po čtyřech pokusech ji nedávají. Je to škoda, mohli to mít v jednom dni, ale tak trochu to chápu. Měli za sebou už 16 délek, a sil už moc asi nezbylo. Pouštíme se do ní také. Technický koutek jak v Adršpachu. Po chvíli nacházím ideální betu a na druhý délku s trochou štěstí posílám. Je již okolo čtvrté, nechce se nám slaňovat celou noc, a proto volíme pro tuto sezónu poslední noc v posteli. Druhý den dolezeme 5 délek na vrchol. Slanění se trochu protáhlo, ale i tak jsme odpoledne v kempu na oslavu další vylezené pecky.

Spodní pasáže stěny

Spodní pasáže stěny


Spodní pasáže stěny

Spodní pasáže stěny


Ložnice hned pod The Athletic

Ložnice hned pod The Athletic


Kousek pod vrcholem Middle Cathedral

Kousek pod vrcholem Middle Cathedral


Cesta Father Time

Cesta Father TimePo odletu Chrise jsem se spojil s Davidem a Barčou. Serenity crack a Son of yesterday je povinnost každého.

Barča a David v Serenity crack and Son of yesterday.

Barča a David v Serenity crack and Son of yesterday.Další den jdu Ivem a Míšou že Slovenska, kteří po pěti letech vylezli svůj vysněný projekt a jako první Slováci dali oba volně Freerider na Capa. Úžasný výkon. Vybral jsem si legendární cestu The Phoenix za 5.13a. OS nevyšel, ale druhý pokus jsem si už pohlídal. Nádherná linie, tenká žába.

The Phoenix, foto Ivo Šabo

The Phoenix, foto Ivo Šabo


The Phoenix, foto Ivo Šabo

The Phoenix, foto Ivo Šabo.Po dni restu mám před sebou poslední lezecký den. Jako spolulezec se nabídla opět Miška. Vybrali jsme si 9délkovou cestu "Final Frontiers" na Fifi butters. Úžasná cesta. V OS padám v první těžké délce za 5.12d. Takový klouzavý koutek. K mému překvapení dávám následující dvě klíčové délky 13a a 13b na OS. Trochu mě mrzí ta dvanáctka, jelikož OS této cesty by byl úlet. Následuje 12c a 11c. Dvanáctku dávám až na druhý a pak už to jde. Naprosto dokonalý konec tripu.

http://www.yosemitebigwall.com

http://www.yosemitebigwall.comMíša v 5.12d - Final Frontier

Míša v 5.12d - Final Frontier


Radost po OS přelezu první klíčové délky za 5.13a.

Radost po OS přelezu první klíčové délky za 5.13a.


5.12c

5.12c


Vrchol Fifi butters s Mišou

Vrchol Fifi butters s MišouLezení v Yosemitech je od každého trochu. Najdete tu úplně vše a třeba rovnou v jedné délce, a to je to, co mě zde vždy tak moc dostane.

Příští rok na viděnou Yosemite.

Díky moc Christianovi, Míše, Ivovi, Davidovi, Barče, Janče, Radkovi a Aničce. Bez vás bych si to nikdy takto neužil.

www.mytendon.cz
www.czechbouldering.com
www.easyclimbing.cz

Ondra Beneš

Vylezené cesty:

El Niňo 5.13c A0 - El Capitan - 800m - 5 dní
30 délek - 5.6, 5.9, 5.13b, 5.13a, 5.13b, 5.11a, 5.11d, 5.9, 5.11c, 5.10c, 5.13a, A0, 5.13c, 5.9, 5.12a, 5.12b, 5.11a, 5.13b, 5.11a, 5.12c, 5.11a, 5.12c, 5.12b, 5.12a, 5.13a, 5.7, 5.9, 5.10a, 5.5, 5.5
Společně s Christianem Fascendinim. Všechny klíčové délky PP nebo OS/FL. Ostatní délky lezeny střídavě, takže 9 délek jsem lezl TR vždy v kuse na FL.

Father time 5.13b - Middle Cathedral - 600m - 3 dny
20 délek - 5.10, 5.10, 5.10, 5.10, 5.9, 5.12c, 5.12b, 5.11d, 5.10, 5.10, 5.12b, 5.13a, 5.13b, 5.13a, 5.11a, 5.12c, 5.12b, 5.9, 5.85.5
Společně s Christianem Fascendinim. Všechny klíčové délky PP. Ostatní délky lezeny střídavě, takže 7 délek jsem lezl TR vždy v kuse na FL.

The Phoenix 5.13a - Casade Falls - 35 m
RP na 2.pokus
Společně s Ivem Šabo a Míšou Izakovičovou

Final Frontiers 5.13b - Fifi Butters - 250 m
9 délek - 5.10d, 5.11b, 5.11c, 5.12d, 5.13a, 5.13b, 5.12c, 5.11d, 5.11a Všechny délky OS, krom 4. a 5. - PP
Společně Míšou Izakovicovou


Ondra Beneš   [úpravy] 10:22 04.11.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 paráda13:14:55 04.11.2018
krásně jsem si to užil,díky za bezva článek
kesonodpovědět 
 Re: paráda09:00:49 15.11.2018
Bacha jsou tam nýty. Nejezdi tam :)
odpovědět 

 Super15:07:43 04.11.2018
Ondráši, paráda. Díky za krásnej článek. Ať ti to pořád leze a dělá radost. Moc držím palce. Martin O.
Martinodpovědět 

 dobrý!21:35:34 04.11.2018
Ondro furt to tam máš,voe jednou nohou ve veteránech,ale sype to tam pořád jak ve starejch dobrejch labáckej časech,dobře!!!
Ondraodpovědět 

 Parádička10:16:08 05.11.2018
Nádhera, skvělý výkony. Na to musí být fakt vytrvalost dávat takový bomby jednu za druhou.
Steveodpovědět 

 Fasácke... -:)10:46:45 05.11.2018
Gratulujem, nadhera a super vykon. Az mi slza vybehla. Tesim sa s Tebou. Riči
 Riciodpovědět 

 el cap18:13:25 05.11.2018
to je fakt kultovní skála , výhodou je dobré klima v táto oblasti.
odpovědět 

 Beta21:56:28 05.11.2018
Taka blba otazka neznaleho cloveka lezeckej hantirky. Co je to ta "beta"?
odpovědět 
 Re: Beta09:21:28 06.11.2018
program
odpovědět 

 Respekt11:27:37 08.11.2018
Skutečný odhodlání, hlubokej respekt.
J.Kladaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Loučovice 2020
 Databáze cest:
Všechny cesty (145244)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Žolík 7- Sekaniny
Fiasko 7c+ Niederthai
Flohzirkus 6b+ Niederthai
Jižní Hrana VIIa Křížový Vrch
Slnečná Stráň 8- Sekaniny
Nově komentované:
Dokončená 7+ Čtyři Palice
Kavčí Pírko 7+/8- Srbsko
A Je To! 8A Tisá - Modřín
Carrigan Route 8+/9- Frankenjura
Zkouška Vodotěsnosti 6A+ Havran U Jitravy

 Nově v diskusi:
Dachstein | Žďár u Rokycan | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp |

 Nové komentáře:
Re: Srdcaři | Re: FBF | Re: FBF | Re: (Až) druhý! | Re: (Až) druhý! | Re: FBF | Re: gratulace | hm | Re: Osobní názor | Re: Osobní názor |

 Kde to vře:
Film o výstupu Kláry Kolouchové na K2 je v kinech (89)
Chceš se proletět? Nová Montana má křídla (38)
Piolets d'Or 2020 za celoživotní přínos pro Catherine Destivelle (28)
Adam Ondra #76 (21)
Adam Ondra #77 (20)
Drama s dobrým koncem (16)
Alex Megos oznámil přelez druhého 9c na světě (12)
IFSC zavádí nový formát závodu v lezení na rychlost (11)
Zafion: Krombholzova cesta na Rajskou věž, Příhrazy (11)
Film o prvosjezdu K2 na lyžích z roku 2018 celý ke zhlédnutí (10)

 Nově v inzerci:
Boty Millet | Nedělá ráno | cepín grivel ghost | Praha - umělá stěna | Spolulezec | Hrubice/Ádr | Hrubice/Ádr | Smyce a karáble | Spoluzec/Spolulezkyně | Asolo Eiger GV |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 3262 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1356 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 15083 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 2004 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.