LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Středně velkou lavinu odpružíš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Hory byly jejich osudem
Vychází autorizovaná biografie: Adam Ondra - Lezec tělem i duší
Nový průvodce Jižní Moravy

Závody
Ruzyňská liga pro děti (16.11)
2. bouldr kolotoč (22.11)
JihočeskýBoulderingovýPohár (23.11)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12934
2.Konečný 12665
3.Vopat 11916
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Stráník 10928
Hory:
1.Zaoral 7407
2.Skopec 7070
3.Ondrášek 6891

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4757 lezců
786317 cest
Nové přelezy:
El Carasap 7b
Sklopenina 8A+
Tizona 7b
Cop De Cig 8a+
Hips Dont 8B
Omega Mann 8A+
Migranya 8b
Traumzeit 8B
Komprese L 7C
Tonfa 8B

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Výročí: 6. 3. 1864 „rodný den saského lezení“

FalkensteinZa zrod sportovního lezení v Sasku je považován první výstup ze „sportovních pohnutek“, kterým podle řady teoretiků byl zimní výstup na Falkenstein (Schrammsteine) cestou „Turnerweg“ III, uskutečněný schandauerskými turnery.

Výstup vedl tesařský mistr Gustav Tröger a zúčastnili se ho sedlář August Hering, povozník Ernst Fischer, zedník Johannes Wähnert a truhlář Heinrich Frenzel. V rámci výstupu byl poprvé uskutečněn i první přeskok 1.stupně („Turnersprung“).


Prvovýstup turnerských řemeslníků byl zajímavý z mnoha hledisek. Například i proto, že se jednalo o první expedičně pojatý výstup na pískovcovou věž. S přípravami výstupu totiž turneři započali již v lednu, kdy pilně natahovali fixní lana.

Hodnotě výstupu v současném pojetí hodně ubírá fakt, že skupina řemeslníků při výstupu neváhala použít nástroje své každodenní obživy, tedy sekyry, dláta i žebříky, a jejich výstup tak v žádném případě nelze považovat za první čistý přelez. Přesto však je nutné ocenit jejich odvahu a cílevědomost. A také motivaci, kterou v jejich případě opravdu byly sportovní pohnutky v tom nejlepším slova smyslu.Prebischkegel

Na Prebischkegel , tedy Pravčický kužel na české straně pískovců Českosaského Švýcarska se začalo lézt o něco později, i k tomuto vrcholu však turnerský výstup z roku 1864 otevřel cestu

repro: archiv Horolezecká abeceda


Nutno též poznamenat, že se v oblasti saských pískovců zdaleka nejednalo o první výstup. Byť ty předchozí byly zpravidla poznamenány odlišnou motivací od sportovního zaujetí, přesto by bylo nemístné o těchto výstupech pomlčet.

První doložené výstupy lze totiž klást hluboko do minulosti, konkrétněji do 10. až 12. století, které na většině stolových hor (Lilienstein, Lorenzstein, Torstein) zanechalo neklamné stopy osídlení – zbytky budov a opevnění. Koneckonců, i na Falkensteinu je doložený středověký hrádek.

Nezpochybnitelné písemné zmínky o „výstupech“ (řekněme raději působení) na pískovcových skalách v dnešním Sasku však spadají až do roku 1410, kdy na Rauschensteinu postavili Berkové z Dubé první malou skalní pevnůstku.
Podobných zmínek i pozůstatků lidské činnosti lze, pochopitelně, ve skalách nalézt celou řadu.Barbarine

Známá silueta věže Barbarine (poprvé dostoupená v r. 1905) u Königsteinu se na dlouhá léta stala jedním ze symbolů saského pískovcového horolezectví. Dnes se z důvodu ochrany samotné věže, jejíž horní část hrozí zřícením, na Barbarinu neleze

repro: archiv Horolezecká abeceda


Z dávné historie se proto raději přeneseme do doby moderní, která zrodila turistiku, alpinismus a později i saské pískovcové lezení.

Již v roce 1801 byl vydán první skutečný turistický průvodce po cestách v oblasti Labských pískovců, v roce 1803 vystoupil kandidát učitelství Hanke na Mönch a Hönigstein v Rathenu, v roce 1811 byl poprvé zdolán Rauschenstein (Schmilka), cestou "Alter Weg" I. (pomocí umělých stupňů a zářezů podnikl výstup mlynář Hänsel ze Schmilky), a v roce 1816 zdolal lesník Auerswald po umělých stupních Steinschleuder (Rathen) jedničkovým komínem.Königstein_reprofoto

Pevnost Königstein a stolové hory Königstein a Lilienstein, cíl výstupu kominického učně Sebastiana Abratzkyho

reprofoto: Tomáš FrankNesporně zajímavým (a zajímavým způsobem doloženým) prvovýstupem byl i 19. 3. 1848 trojkový výstup kominického učně Sebastiana Abratzkyho, který vystoupil bos a bez jakýchkoliv pomůcek komínem ve východní stěně Königsteinu, s cílem podívat se shora do přísně střežené pevnosti. Během výstupu jej však prozradil pád kamení, a učeň byl přistižen a odsouzen k dvanácti dnům vězení (odtud tedy podrobnosti, i přesné datum výstupu).

Další výstupy (byť je velmi pravděpodobné, že k nim v oblasti docházelo častěji) nejsou známy, a o dalších necelých dvacet let později nastala právě výstupem na Falkenstein éra zrodu sportovního lezení v Sasku.

Poznámky autora:
Jako ilustrační fotografie pro tento článek byly použity dobové pohlednice z osobního (resp. rodinného) archivu autora, skenované v minulosti pro potřeby redakce a archivu Horolezecké abecedy, nebo přefocené pro tento článek.
Titulní obrázek: dobová pohlednice Falkensteinu (reprofoto: Tomáš Frank)

Zpracováno s použitím Houmyho textů na stránkách Lezeckého kroužku Prachov

Článek budiž připomenutím Vladimíra Slouky – Houmyho, který v roce 2005 tragicky zahynul v saských pískovcích.  Nejenom, že mě přivedl na samotné téma, ale jeho texty se staly i hlavními informačními zdroji pro jeho zpracování.
Rád bych v tomto případě namísto běžně uváděných zdrojů doporučil ctěné čtenářské obci, aby si jeho články (nejenom o lezení v Sasku) na Lezci našla (třeba za pomoci hledání podle autora). Pro ty, kteří hledat nechtějí, připojuju alespoň několik odkazů na Houmyho „saské“ články:
Saské sedmy – 1. díl – Bielatal 1.
Saské sedmy - 2. díl - Schmilka I
Saské sedmy – 3.díl – Lilienstein I.
Saské sedmy – 4.díl - Rathen I.
Saské sedmy – 5.díl - Grosser Zschand I.
Ale stejně se přiznám, že jsem od tohoto autora vždy nejraději četl články jiného ražení,
např.:
Pískomilové

Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2010.Tomáš FRANK   [úpravy] 00:02 06.03.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 podrobné dějiny lezení v Sasku07:30:29 06.03.2014
pro skutečné fajnšmekry  doporučuji sehnat si knížku od autora více než povolaného:Dietrich Hasse - Wiege des Freikletterns - Sächsische Marksteine im weltweiten Alpinsport bis Mitte des 20. Jahrhunderts
odpovědět 
 Re: podrobné dějiny lezení v Sasku08:06:30 06.03.2014
Dekuji za pekny clanek a hlavne za vzpominku na Houmyho.
Martas.odpovědět 
  Re: podrobné dějiny lezení v Sasku14:29:20 06.03.2014
Taky díky za vzpomínku na Houmyho. Když jsem si otevřel ty jeho články, jako by tu stál a lákal mě s jiskrou v očích do Saska - nejlepší pískovcové oblasti.
Syselodpovědět 

 K historickému prvenství07:53:05 06.03.2014
Není mi úplně jasné, ro zrovna Turneři mají mít nějaké prvenství, protože měli čistě sportovní pohnutky. Třeba ten Abratzkyho výkonmi přijde taky solidní.
Ostatně s tou jeho 12 denní vazbou o asi taky nebylo tak slavné. V kronice hradu je údajně zaznamenáno, že si ho tam nechali jenom půl dne. Pan Abratzky byl tak trochu baron Prášíl.
Syselodpovědět 
 Re: K historickému prvenství16:20:08 06.03.2014
Dostoupení Pevnosti popisuje autor Sebastian Abratzky ve vlastním spisku "Die einzige Ersteigung der Festung Königstein durch Sebastian Abratzky - von demselben erzählt", vydáno v Zerbstu 1886. Kromě pohnutek, které ho přivedly do Königsteinu (jednoduše hlad a bída a protože se tam tenkrát stavěla železnice, hledal tam práci), podrobného popisu vlastního výstupu, jeho zatčení, výslech a dvanáctidenní žalářování (během desátého dne byl vyveden a musel ukázat, kudy se do pevnosti dostal) obsahuje spisek i okolnosti jeho propuštění (12 den) a poslání zpět do Mahlisu (kde žil) s doprovodným textem: "der hier vom 19. bis heute wegen umbefugten Einsteigens in Haft gewesene Johann Friedrich Sebastian Abratzky wird nach beendigter Untersuchung über Dresden und Willsdruff in seiner Heimat nach Mahlis gewiese. Festung Königstein, den 31.März 1848, Das Königliche Kriegsgericht daselbst".
Spisek je dílem samotného Abratzkyho a o jeho pravdivosti, pokud je v rozporu s údaji vystavenými v pevnosti nemohu vynášet soudy. Ale každopádně počtení to je zajímavé.
Starej Hlínaodpovědět 
  Re: K historickému prvenství22:16:39 06.03.2014
Tojo. Doporučuji ke studiu článek: Auf den Spuren von Sebastian Abratzky - Eroberer der Festung Königstein. Je dohledatelný na netu.
Syselodpovědět 

 Barbarina09:54:02 06.03.2014
Barbarina pochopitelně není v Bielatalu. Ani v průvodci, ani u Bělé, dokonce ani v talu (údolí).
odpovědět 
 Barbarina11:45:42 06.03.2014
Skála Barbarine patří k masivu Pfaffenstein, který je nedaleko města Königstein. Autor se nechal svést popisem na staré pohlednici, který je chybný. Eroze způsobila, že vrchní „hlavička“ Barbariny začala být nestabilní a tak už se v roce 1946 horolezci pokoušeli vršek ve formě koule zpevnit betonem. Eroze ale pokračovala dál a tak v roce 1964 byla horní část znovu zpevněna betonem a obehnána ocelovými lany. V roce 1975 byl pak pro tuto skálu vyhlášen absolutní zákaz lezení. V letech 1979 a 1980 byla „hlavička“ zase zpevněna umělohmotnou maltou a prakticky vytořena jakási čepička, která má zabránit dalšímu vstupu vody do piskovce. Barbarine byla vyhlášena národní přírodní památkou a dnes se na její vrchol dostanou jen geologové a další vědci – i ti velice zřídka – proto aby zjistili jestli rozpad nepokračuje.
developpex.beranek@wanadoo.frodpovědět 
  Re: Barbarina13:35:11 06.03.2014
To ano, ale nocni vystupy kompletovacu vrcholu jsi v tom vyctu zapomnel.
Martas.odpovědět 
  Re: Barbarina16:22:59 06.03.2014
nejedná se Národní přírodní památku, ale o Národní kulturní památku
odpovědět 
  Re: Barbarina16:43:34 06.03.2014
nejedná se Národní přírodní památku, ale o Národní kulturní památku
odpovědět 
   Re: Barbarina22:43:55 06.03.2014
Kritický anonyme, Němci to nazývají „das geologische Naturdenkmal“ takže u mně je to geologická přírodní památka – ale nebudeme snad slovíčkařit, o to nám snad vůbec nejde.
Michael Beranekodpovědět 

 Abratzky10:01:58 06.03.2014
Mimochodem najít ten správný komín je docela loterie. Údržba pevnosti se provádí horolezeckou technikou a tak kolemdokola celého kopce jsou mraky zatlučených kruhů. Což by tak nevadilo, ale v místě, kde popisuje A.komín průvodce, je i více komínů, kde jśou odspoda vidět erární smyčky. Ten správný má pod hradbami knížku. A není to ten, ke kterému je nejvíc vyšlapaný nástup :-)
odpovědět 
 Re: Abratzky19:53:53 13.03.2014
Dost jsem se pobavil, přečtěte si výše zmiňované
lit. fakta /vydaná knižně/ a autor ať neplácá nesmysly. V Sasku by se vám vysmáli. Jinak dík za článek, který zapadá do Lezce. jirka.
petjirkaodpovědět 

 Díky za článek19:46:09 06.03.2014
Hezký článek, jezdil jsem tam o prázdninách za socialismu. Týden jsme vždycky bydleli pod převisy prvních věží ze strany Ostrau /tehdy to nebyl problém/. Krásné lezení, všechny nás tehdy inspiroval místní borec, autor mnoha cest, lezoucí v divných botech - Bernd Arnold. A ještě k autorovi, na horní plošině Schrammsteinnů oporavdu není Barbarine, ale lehce podobná /ostřejší/ věž - Tante. Ještě z ní doma najdu někde diáky:-).
Machuňaodpovědět 
 Re: Díky za článek18:14:29 08.03.2014
Jo k dederonům na písek jsme hodně jezdily. A Tante - první a poslední smyce v 1/3 a pak volně až na vršek.
Honzaodpovědět 
  Re: Díky za článek10:58:42 10.03.2014
vede tam i sjízdná šestka s kruhem
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Calico Basin
Kraft boulder
 Databáze cest:
Všechny cesty (139570)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Sklopenina Extension 8A+ Hřensko
Hrubé Vulgarismy 7A+ Holštejn
Tizona 7b Chulilla
Hips Dont Lie 8B Frankenjura
Traumzeit 8B Bahratal
Nově komentované:
Pulp Fiction XIa Hrubá Skála
Traumzeit 8B Bahratal
Pekelná Hudba IXb Vlhošť

 Nově v diskusi:
Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: istenie tazkeho lahkym | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: istenie tazkeho lahkym | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a |

 Nové komentáře:
Re: Cesky lezci | Re: Kontraproduktivní! | Re: Cesky lezci | Re: Děs běs | Re: Děs běs | Re: Děs běs | Re: Vstup | Re: Vstup | ma nalezeno chlapak | Re: Vstup |

 Kde to vře:
Adam Ondra: Road to Tokyo # 38 (65)
Lofer: nová cesta Franco Columbu 7a/7a+ na perfektním vápenci (34)
Vítězové série BoulderDěti 2019 si zatrénují s Adamem Ondrou (26)
Vychází autorizovaná biografie: Adam Ondra - Lezec tělem i duší (26)
Nejasnosti nad olympijskou kvalifikací před závodem v Toulouse (24)
MMČR v lezení na obtížnost (23)
Lezec odsouzen, protože při spouštění nechal spadnout spolulezce (18)
Startovka na olympijskou kvalifikaci v Toulouse zveřejněna: (16)
Singing Rock Rama Test Tour (14)
Ruzyňská liga - závody pro děti (12)

 Nově v inzerci:
Lezečky La Sportiva Katana Laces vel. 39 | Prima chlap | Malarone Praha | prodam lezky Ocun crest vel.40 | Garmont Helium | Garmont Summit | Péřovka RAB Expedition 7000, vel.L | LS Miura Woman, 37,5, 1500 Kč | Dětský celotělový úvazek | Praha - Parťačka, parťák, parta? |

 Anketa:
Zamýšlíte se při lezení/jištění nad zodpovědností před zákonem?
 neřeším to 
 123 
 stará se hlavně, kdo leze 
 28 
 50:50 zodpovědnost 
 79 
 stará se hlavně, kdo jistí 
 31 
 nestarám se, jsem pojištěný 
 38 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.