Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Ahoj, je nějaké psané / nepsané pravidlo, zda se při lezení mohou používat stromy? Abych byl přesnější - lezl jsem cestu kde přímo za mnou byl strom (rostl ze země pod skálou) je možné se o něj opřít, nebo to přelez "znehodnotí" ? Jsem začáteční
Znáte eMontana, onsajt, Hanibal.cz a další? Tak to vám jistě nesmí uniknout další ze skvělých videií.
Ba ne, berte to jako vtípek, asi jako Sherpa limit.
Toto video vzniklo u kamaráda, když jsem mu pomáhal rozebírat stodolu z pískovcových kv
Ahoj....nema nekdo odkaz...obrazek na lavinovou mapu polskych tater...? Pro SVK jsem nasel ale PL memuzu nic dohledat...:/
Zajimaly by me nektere vystupy jak moc jsou v lavinovem katasrtu...:D
Diky Marek
Zdravím místní komunitu, potřeboval bych sundat/shodit, FPV kvadrokoptéru ze stromu. Je ve výšce asi 20m, 2-3 metry od hlavního kmene vzrostlého stromu (Topol bílý, výška asi 35m). Našel by se někdo z Olomouce? Samozřejmě potřebné náklady a něco k tomu pr
koukněte na srandovní pokusy dvou britských spárařů o klasické stavění na vnitřní stěně. už dlouho jsem se tak nenasmál https://www.youtube.com/watch?v=ejy5FgTH9MI
Ahoj, je nějaké psané / nepsané pravidlo, zda se při lezení mohou používat stromy? Abych byl přesnější - lezl jsem cestu kde přímo za mnou byl strom (rostl ze země pod skálou) je možné se o něj opřít, nebo to přelez "znehodnotí" ? Jsem začátečník tak ještě nepoznám jestli to z cesty za 5 udělá 4-ku... tyhle cesty se stejně asi blbě porovnávají :-) a co když strom roste přímo v cestě? Co kořeny apod.? Díky za odpovědi.
se rikavalo co je na skale patri ke skale.
V srbsku bejvala cesta kde se nastupovalo rozporem mezi skalou a stromem (pruvodce popisoval techniku nastupu slovem "mazane" aniz zabihal do podrobnosti). Ta cesta tam teda asi jeste je ale ten strom nevim.
to se týká cest, kde aktuálně nekráčí historie. sice tě to může stát kotníky, jedno předloktí a pár žeber, když se pokusíš vylézt cosi, co před sedmdesáti lety bylo do šesti metrů lezeno rozporem mezistěnou a stromem (který před třiceti lety padl), zze čtyřky je rázem sedmbéčko, ale hranice lidských možností tím neposuneš a vlastně to nikoho nezajímá.
a strom může být nejen pomocí při postupu, ale i významným jištěním, a to jak strom, tak jeho větve dosažitelné z cesty (třeba cesta šmirgl v Jizerkách - to je vůbec fajn cesta v nástupní napřimující variantě, kdy se nastupuje žábami mezi skálou a staletým bukem a pokračuje plotnou s jištěním za větve), tak třeba jeho použití na schwebe (třeba normální cesta na sťatého majora v Tisé).
Myslíš konkrétně NC na Malušku? Lezl jsem ji podle starého Jedličky a furt čekal, kdy se objeví slibovaný strom. A on se neobjevil. Nezajistil jsem, nevylezl a zpod hlavy slezl. Jen taktak. skalnioblasti.cz/5_index.asp ?cmd=6&skala_id=7179
Podobná zrada čeká třeba na NC na Podvršskou věž v Děvínském polesí.
a asi stovka dalších cest. vnímám to podobně jako erozi terénu pod nástupem.
nebo typické kokořínské dolezy na masivech, kdy je nutno se zoufale chopit borůvčí.
a rovnou to můžeme rozšířit na používání dřevin k jištění, neboť jištění, respektive POVLové jištění je nesporně součástí obtížnosti cesty (viz diskuse RP x PP), a když vezmeme obtížnost jako kombinaci technicko-silové a morální stránky výkonu, tak tuplem. třeba cvakání třetího kruhu v cestě Reibungszauber na Conradturm mě řádně potrápilo (pomiňme nevýznamnost pouhého VIIb), když z břízky dva metry pod kruhem zbýval smutný neovazatelný pařízek.
to už jsme diskutovali jindy a jinde. vynechat strom k jištění je podobné, jako vynechat hodiny nebo borhák. samotný fakt, že tam ten strom je, cestu a její morální obtížnost posouvá jinam, než kdyby tam nebyl. kdyby to bylo jinak, nebyly by diskuse o přidávaných borhácích - nemusíš si je cvakat.
poté co při bouřce v červenci 2137 švihne do buku blesk, se sejde místní vrcholová komise a prodiskutuje dojištění cesty. jistě přihlédne též k názoru autora.
Ano. Je vhodné zcazecnikovi slušně odpovědět, ze základní pravidlo je ze rostlinstvo se k postupu nepoužívá stejně jako nýt nebo borhak, ale stejně tak se stromek vyrůstající ze skály muže použit k jištění, a to obhozenim smyčkou. U stromu rostoucích vedle skály je to s tím jistenim složitější ale to začátečníka trápit nemusí. Na sportovně odkistenych cestách to bude platit víceméně stoprocentně no a pak se najde par výjimek, kdy použití stromu je menší či větší opraseni, někdy taky nezbytnost. Spis by bylo lepší kdyby se zeptal na konkrétní cestu.
Kámo, tvoje problémy na moji hlavu. Lezení je svobodný sport, takže si lez po čem chceš. Jde je o to, jak si to vyřešíš sám se sebou. Podobné dotazy jsou způsobené tím, že se de lezení vkradla sportovní vložka, která tam dle mého mínění nemá co dělat. Jsem ale asi dinosaurus a některé myšlenkové pochody nechápu. Až polezeš v Tatrách a budeš bojovat o holý život, budeš za každý stromek rád. Tam ale většinou narazíš jen na trávu, takže budeš jen doufat, abys s trsem trávy neodletěl zpět do doliny
Pokud jde o čistotu přelezu, tak by měla k tomu sloužit jen samotná skála. Na druhou stranu, radši chytnu volant(kruh) než potkat podlahu. Stejně v případě starších cest byla lezecká výbava jiná (materiálně, morálně a někdy i fyzicky) a do lana se dalo akorát tak jedině odsednout.
Zdravej rozum mi říká, že pro jištění je vše dovoleno (otázka je, jestli to vždy pomůže, někdy to může i uškodit). Na postup mi připadá v pohodě používat dřeviny v lehkým a to zejména na písku. V horách bych to vůbec neřešil. Zajímavá věc k přihození do polemiky je naprostá přirozenost používat zmrzlý drny v mixech, který jsou vlastně taky rostlinstvo a přitom to je podstata mixů v horách mezi 1-2 tisícema jako třeba Tatry... Kdo by pochyboval o nesportovnosti drnů, byl by prohlášen za blázna.
Podobná je i cesta Břízková za VII na Šuškách. Dříve tam byla břízka za kterou se jistilo a buď někdo do břízky hodil tlamu a vyrval ji nebo vypadla, ale teď je místo břízky bh.
Podobná je i cesta Břízková za VII na Šuškách. Dříve tam byla břízka za kterou se jistilo a buď někdo do břízky hodil tlamu a vyrval ji nebo vypadla, ale teď je místo břízky bh.
Nejsem sportovní lezec, lezu jen pro radost z toho pohybu a z výšek, takže moje odpověď nebude asi směrodatná.
Například v Höllentalu na vícedélkách se co vím stromy, kořeny používají hojně, k jištění určitě.
A mám výraz od starších, kteří říkají, že někdo prostě lezeš na medvídka - obejmeš strom, nebo si na něj sedneš když je v tvé linii.
Takže já je využívám, a vůbec mne netrápí zda to je či není "čisté"
(pro upřesnění železo jako chyty, stupy nepoužívám, i když asi dvou případů jsem si vědom kdy jsem na to stoupl)
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.